Zavřít reklamu

Od té doby, co jsem začal sledovat dění ve světě, jsem přišel na to, že většina všude propíraných kauz má odpoutat lidi od kauz vážnějších. Neříkám, že se to děje vždy, ale děje se to poměrně často. Nyní je v mediálním hledáčku i firma Apple.

Je zajímavé, že humbuk ohledně sledování našich telefonů se objevil zhruba po roce, kdy už na tuto skutečnost bylo upozorňováno. Tak jsem si dál četl různé servery a narazil jsem na list The Guardian, který cituje list The Observer. Článek se týká firmy Foxconn, která vyrábí a dodává pro Apple.

V článku se píše o nelidském zacházení se zaměstnanci, kteří se podílejí na výrobě. Nejen, že pracují přesčasy, ale dokonce údajně musejí podepsat dodatek smlouvy o tom, že nespáchají sebevraždu. Počet sebevražd v továrnách Foxconn byl údajně vysoký, což údajně vedlo k této doložce. Dalším bodem bylo zjištění, že na ubytovnách této firmy bylo naprosto normální, aby na pokoji bylo až 24 zaměstnanců a podléhali docela striktním podmínkám. Například když jeden zaměstnanec porušil předpisy a použil vysoušeč na vlasy, byl „donucen“ napsat dopis, kde se přiznává, že udělal chybu a již nikdy ji neudělá.

Manažer Foxconnu, Louis Woo, potvrdil, že pracovníci někdy pracovali více, než je zákonný limit přesčasové práce, aby tak uspokojili poptávku spotřebitelů. Tvrdil ale, že všechny další hodiny byly dobrovolné.

Samozřejmě následně byl článek aktualizován s vyjádřením manažerů této firmy, kde všechno popírají. Přibylo i vyjádření firmy Apple, kde popisují, že vyžadují po svých dodavatelích, aby se chovali ke svým zaměstnancům korektně. Dále se uvádí, že jejich dodavatelé jsou monitorováni a podrobováni auditům. Zde si dovolím rýpnout, neboť bylo-li by tomu tak, tak se tohle nikdy nestane.

Nebudu soudit, ať si obrázek udělá každý sám.

Zdroj: The Guardian
Témata: ,
.