Zavřít reklamu

Nejvyšší soud v Kalifornii rozhodl, že Apple vědomě ochudil své zaměstnance o miliony dolarů. Společnost podle soudu porušila zákon tím, že odmítla proplatit části zaměstnancům Apple Storů povinné přesčasy, když se při odchodu z pracoviště museli podrobit kontrolám tašek a iPhonů. Tyto praktiky Apple zavedl v rámci boje proti únikům a krádežím, a kontroly trvaly pět až dvacet minut. Ročně se zaměstnancům obchodů takto nashromáždí i několik desítek neproplacených hodin, těch by se nyní měli dočkat.

Společnost hájila kontroly tím, že je na zaměstnancích, zda si do práce vezmou tašku či zavazadla a zda používají iPhone. Podle soudu je ovšem realitou 21. století, že si pracovníci berou do práce různé tašky, tudíž argument Applu, že zaměstnanci, kteří tak učiní, musejí počítat s kontrolami kvůli vyššímu zájmu, není obhajitelný.

Soud taktéž prohlásil, že tvrzení, že zaměstnanci Applu musejí počítat s kontrolami svých iPhonů, když se jej rozhodnou používat, je ironické a v přímém rozporu s tvrzením CEO Tima Cooka z roku 2017. Ten tehdy v rozhovoru prohlásil, že iPhone se stal natolik integrovanou a nedílnou součástí našeho života, že si ani nedokážeme představit odejít z domu bez něj.

Podle soudu zůstávají zaměstnanci i poté, co jim skončila pracovní doba a musejí se podrobit kontrolám, nadále pracovníky Applu, protože kontroly probíhají v prospěch zaměstnavatele a pracovníci se musí přizpůsobit pokynům.

V Kalifornii jde už o několikátý spor tohoto druhu za poslední dva roky. V minulosti se se zaměstnavateli soudili pracovníci věznic, sítě kaváren Starbucks, Nike Retail Services nebo třeba Converse. Ve všech případech soud v nějaké formě rozhodl ve prospěch zaměstnanců, nikoliv zaměstnavatelů. Jistou výjimku představuje spor mezi věznicemi a jejich zaměstnanci, kde soud rozhodl, že nárok na vyplacení přesčasů mají dozorci, ale ne zaměstnanci vázaní kolektivní dohodou. V případě Applu jde o skupinovou žalobu ze strany 12 400 pracovníků Apple Storů, kteří se museli podrobit těmto kontrolám od 25. července/júla 2009 až doteď.

vienna_apple_store_exterior FB
.