Zavřít reklamu

Foxconn jakožto největší výrobce telefonů iPhone začíná vnímat riziko způsobené koronavirem. Čínská vláda kvůli snaze zabránit jeho šíření dělá různá opatření, jako třeba že uzavírá města, prodlužuje povinné prázdniny a na stole je také možnost dočasného uzavření fabrik, aby nedošlo k infikování pracoviště.

Společnost Foxconn již byla nucena pozastavit téměř všechny továrenské aktivity v Číně a to minimálně do 10. února/februára. Podle zdrojů agentury Reuters existuje reálná možnost, že vláda nařídí prodloužení volna, které by již mělo citelný dopad na dostupnost produktů včetně těch od Applu a to i navzdory faktu, že kalifornská společnost ujišťovala investory o tom, že má k dispozici náhradní výrobce. Čínské fabriky Foxconnu jsou ale největším producentem produktů Apple na světě a i proto je možné, že ani náhradníci nedokážou zvrátit situaci v prospěch Applu.

Foxconn prozatím zaznamenal jen malý dopad choroby na produkci a v reakci na volno zvýšil produkci v dalších zemích včetně Vietnamu, Indie a Mexika. Tyto továrny by mohli vykazovat neobyvkle vysokou aktivitu i po obnovení výroby v Číně, aby došlo k doběhnutí ušlých zisků a dodržení objednávek. Apple nyní musí čelit faktu, že činnost ve fabrikách, které vyrábí iPhone, jsou pozastaveny prozatím do konce tohoto týdne. O dalším odkladu může už v nejbližších dnech rozhodnout centralizovaná čínská vláda a její regionální struktur.

Foxconn ani Apple na zprávu serveru Reuters prozatím nereagovaly. Foxconn ale nařídil zaměstnancům a klientům z provincie Chu-pej, jejiž hlavní město je Wu-chan, aby každý den nahlašovali svůj zdravotní stav a v žádném případě nechodili do továren. I přes absenci na pracovišti budou zaměstnanci pobírat mzdu v plné výši. Společnost také spustila program, kde mohou zaměstnanci za finanční odměnu ve výši 660 Kč (200 čínských juanů) nahlašovat ty, kteří nedodržují opatření zavedené v souvislosti s koronavirem.

Do dnešního dne bylo zaznamenáno 20 640 případů onemocnění a 427 úmrtí způsobených virem 2019-nCoV. Mapa šíření koronaviru je k dispozici zde.

Zdroj: Reuters

.