Zavřít reklamu

Operační systémy iOS a iPadOS 16 jsou již nějakou dobu k dispozici, byť se druhý zmíněný dočkal odkladu. V posledních letech však bývá zvykem, že Apple zkrátka nestihne do veřejného vydání připravit veškeré představené funkce, a tak je dodává postupně v jednotlivých aktualizacích. Rozhodně se nejedná o ideální řešení a dobrou vizitku, nic s tím ale nejspíše nezmůžeme. V rámci aktualizací iOS a iPadOS 16.2, které už jsou aktuálně testovány, se například konečně dočkáme přidání aplikace Freeform, tedy jakési nekonečné digitální tabule. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5+5 věcí, které můžete v chystané aplikaci Freeform dělat.

Dalších 5 věcí, které lze dělat ve Freeform, najdete zde

Přidání tvarů

Základní funkcí aplikace Freeform je samozřejmě přidávání různých tvarů – a že jich je k dispozici opravdu mnoho. Pokud byste chtěli tvar přidat, stačí v horní nástrojové liště klepnout na příslušnou ikonu. Tímto se otevře menu, kde už veškeré dostupné tvary najdete, a to v různých kategoriích, například Základní, Geometrie, Objekty, Zvířata, Příroda, Jídlo, Symboly a mnoho dalších. V každé této kategorii se pak nachází mnoho tvarů, které můžete vložit, a poté měnit jejich umístění, velikost, barvu, proporce, tah apod.

Vložení textu

Chybět samozřejmě nesmí ani naprosto obyčejná možnost pro vložení jednoduchého textového pole. Pro vložení textu stačí, abyste v horní nástrojové liště klepnuli na ikonu A. Poté už můžete poklepáním do textového pole cokoliv vepsat a samozřejmě se následně můžete vrhnout do úprav. Nechybí změna velikosti, barvy a stylu textu a mnoho dalšího. Z naprosto nudného textu tak můžete udělat takový, kterého si každý všimne.

Změna barev

Jak už jsem zmínil, tak prakticky u každého objektu či textu můžete velmi jednoduše měnit barvy. Vždy jen stačí, abyste konkrétní objekt apod. klepnutím označili, čímž se nad ním objeví malé menu. V tom pak klepněte nalevo na ikonu barvy, kde už si ji následně můžete jednoduše nastavit. Hned vedle ikony barvy pak najdete také ikonu tahu, u kterého lze opět nastavit barvu, velikost, a dokonce styl. Do některých tvarů lze pak také klepnutím na Aa vkládat text, což může přijít vhod.

Spolupráce

Freeform a její tabule můžete samozřejmě využívat samostatně, primárně však tato aplikace vznikla za účelem toho, aby ji mohlo využívat vícero uživatelů zároveň – přesně v tom je totiž to kouzlo. S ostatními lidmi tak můžete jednoduše spolupracovat prostřednictvím Freeform na nějakém projektu, a to bez nutnosti toho, abyste se nacházeli v jedné místnosti. Pro zahájení sdílení tabule, potažmo spolupráce, stačí klepnout vpravo nahoře na ikonu sdílení. Následně už jen stačí dotyčnému uživateli odeslat pozvánku, který však musí mít iOS či iPadOS 16.2 nebo novější.

freeform ipados 16.2

Správa tabulí

Je důležité zmínit, že v aplikaci Freeform nemáte k dispozici pouze jednu tabuli, ale samozřejmě hned několik. Pokud byste chtěli vytvořit další tabuli, anebo ty stávající jakkoliv spravovat, tak stačí, abyste se klepnutím na ikonu < vlevo nahoře přesunuli do přehledu všech dostupných tabulí. Zde můžete dokonce tabule různě filtrovat a dále s nimi pracovat. Na každý projekt tak klidně můžete mít vytvořené tabule zvlášť. [att=262675]

.