Zavřít reklamu

Necelý měsíc po vývojářské konferenci Applu uspořádal tu svou také Google. Na tradičním Google I/O ve středu představoval své nejnovější produkty a mnohými z nich reagoval právě na svého hlavního konkurenta. Představeny byly alternativy pro CarPlay, HealthKit i Apple TV.

Android Auto

Odpověď Googlu na CarPlay od Applu se jmenuje Android Auto. Princip fungování je víceméně stejný, jen za celým infotainmentovým systémem bude stát operační systém Android. Ten by měl řidiči nabídnout co nejkomfortnější servis a předložit mu za jízdy právě ty aplikace, které zrovna potřebuje.

Podobně jako CarPlay lze také Android Auto kompletně ovládat hlasem, funkci Siri tu plní Google Now, a uživatel se tak nemusí při řízení rozptylovat žádným klepáním na displej, vše obstarají hlasové příkazy.

Google slibuje, že vám s Androidem připojeným k palubní desce auta nabídne zcela přizpůsobenou zkušenost vašim potřebám, ostatně jak jste již zvyklí ze samotných telefonů. Hluboká integrace s Google Maps přinese nejen navigování jako takové, ale rovněž lokální vyhledávání, personalizované návrhy nebo přehled o dopravě. Vše, co o vás již ví telefon, bude vědět i Android Auto.

Vedle map a navigace Google spolupracuje i s dalšími partnery a nabízí tak v Android Auto aplikace jako Pandora, Spotify, Songza, Stitcher, iHeart Radio a další. Opět tedy stejná funkcionalita jako v případě CarPlay od Applu.

Výhoda Android Auto proti konkurenčnímu řešení je v počtu partnerů, se kterými se zatím Google dohodl. První auta s podporou Android Auto by měly z výrobních linek vyjet ještě před koncem roku a Google je dohodnutý na spolupráci s téměř 30 automobilkami. Mezi nimi nechybí ani Škoda Auto, podrobnosti ale zatím známé nejsou.

Zjednodušeně řečeno, největší rozdíl mezi CarPlay a Android Auto bude pouze v tom nejzákladnějším – operačním systému. Uživatelé iPhonů budou logicky ve svých vozech využívat CarPlay, majitelé Android telefonů zase Android Auto. Principiálně bude ovšem proces shodný: vezmete svůj telefon, připojíte ho k infotainmentovému systému vašeho vozu a jedete. Výhoda Android Auto zatím spočívá v podpoře většího počtu automobilek, tam má Google navrch zejména díky Open Automotive Alliance, kam přijal další desítky členů. Někteří výrobci již potvrdili, že se chystají prodávat auta s podporou Android Auto a CarPlay zároveň. Až čas nicméně ukáže, kdo dokáže svůj systém rychleji šířit.


Google Fit

CarPlay je v googlovské verzi Android Auto, HealthKit zase Google Fit. Také v Googleplexu vycítili, že budoucnost je v segmentu wearables a měřičů různých aktivit, a tak se stejně jako Apple rozhodli vydat platformu, jež bude sdružovat všechna naměřená data z různých zařízení a poskytovat je dalším aplikacím.

Google oerů včetně Nike, Adidasu, Withings či RunKeeperu. Přístup Googlu je k platformě Fit stejný jako v případě Applu – shromažďování všemožných dat z různých zařízení a jejich poskytování dalším stranám tak, aby z nich mohl uživatel vytěžit co nejvíce.


Android TV

Apple TV byla pro jejího výrobce dlouho jen okrajovým produktem, Steve Jobs mu doslova říkal „hobby“. Jenže popularita nenápadné krabičky v posledních měsících rapidně stoupla a Tim Cook nedávno přiznal, že se již o Apple TV nemůže mluvit jako o okrajové záležitosti. Googlu se dlouho v obývacích pokojích a konkrétně televizích nedařilo uspět, zkoušel to již několikrát a na vývojářské konferenci nyní přišel s pokusem číslo čtyři – Android TV. Opět by mělo jít o přímou konkurenci Applu, podobně jako ve výše zmíněných případech.

První dva pokusy Googlu nevyšly prakticky vůbec, až loňský Chromecast si získal větší pozornost a zaznamenal uspokojivější prodejní čísla. Nyní Google na tento produkt navazuje otevřenou platformou Android TV, se kterou doufá, že konečně výrazněji vkročí do našich televizí. V Googlu se jednak poučili ze svých předchozí nezdarů a jednak z konkurenčních řešení, které uspěly, jako například Apple TV. Co nejjednodušší rozhraní i ovládání, v případě Android TV zajištěné pomocí zařízení s Androidem, ale i hlasem díky Google Now – to by měly být klíče k úspěchu.

Na rozdíl od Apple TV však Google svou novou platformu otevírá třetím stranám, a tak nebude nutností kupovat si k televizi dedikovanou krabičku, ale výrobci budou moci Android TV implementovat přímo do nejnovějších televizí. Naopak shodu s Apple TV najdeme v podpoře vlastního obchodu s multimédii (místo iTunes Store pochopitelně Google Play), streamovacích služeb jako Netflix, Hulu či YouTube a v neposlední řadě bude Android TV podporovat zrcadlení mobilních zařízení, tedy v podstatě AirPlay.

Už delší dobu se spekuluje, že ro hry, a minimálně tady ho Google předbíhá. Na Android TV půjdou spustit speciálně upravené hry pro televize z Google Play, jež se budou ovládat buď pomocí mobilu nebo klasického herního gamepadu. Je však možné, že Apple nakonec stihne uživatelům reálně nabídnout svou Apple TV jako herní konzoli dříve než Google, produktů s Android TV se totiž dočkáme nejdříve koncem letošního roku.

Zdroj: MacRumors, Cnet, The Verge
.