Zavřít reklamu

Máme zde několik vybájených produktů Applu, o kterých máme útržkovité zprávy, ale to je tak všechno. Tím nejočekávanějším je samozřejmě headset pro AR/VR realitu, ale než o něm začaly sílit zvěsti, bylo na pomyslném prvním místě tohoto žebříčku Apple Car. Do tohoto segmentu však šlape i Samsung, a to aktuálně více než Apple. 

Nejdříve se předpokládalo, že Apple skutečně vytvoří svůj vlastní automobil. Od toho s postupem sešlo a informace se soustředily spíše na schopnosti takového vozu, který by Apple vyráběl v kolaboraci s nějakou velkou automobilkou. Poslední dobou je ale v tomto ohledu poněkud ticho po pěšině, i když jsme loni na WWDC22 viděli skutečně poutavou ukázku CarPlay nové generace.

Zde Samsung nevymýšlí žádné složitosti, protože ve svých telefonech spoléhá spíše na řešení Googlu, tedy Android Auto. To ale neznamená, že by se v automobilovém průmyslu nijak neangažoval. Nyní dokonce podnikl důležité testy, kdy jeho autonomní automobilový systém 4. úrovně dokázal projít testem v provozu na vzdálenost 200 km.

6 úrovní autonomního řízení 

Máme zde celkem 6 stupňů autonomního řízení. Level 0 nenabízí žádnou automatizaci, Level 1 má podporu řidiče, Level 2 už nabízí částečnou automatizaci, kdy sem nejčastěji spadají např. vozy Tesla. Level 3 nabízí podmíněnou automatizaci, kdy na začátku tohoto roku oznámil svůj první automobil spadající do této úrovně Mercedes-Benz.

Level 4 je už vysoká automatizace, kde člověk může automobil řídit, ale není to potřeba. Zároveň se s touto úrovní počítá pro služby spolujízdy, a to zejména ve městech s rychlostí do 50 km/h. Poslední Level 5 je pak logicky už úplná automatizace, kdy tyto vozy nebudou vybaveny ani volantem nebo pedály, takže nebudou ani lidský zásah umožňovat.

Nedávná zpráva zmiňuje, že Samsung nainstaloval svůj samořídící algoritmus spolu se sestavou LiDAR skenerů na běžné komerčně dostupné auto, jehož značka a model ale nebyly specifikovány. Tento systém pak prošel testem na délce 200 km. Mělo by se tedy jednat o úroveň 4, protože test probíhal bez řidiče – vše samozřejmě na domácí půdě v Jižní Koreji.

Kde je Apple Car? 

O jakémkoli systému s ohledem na samořídící vozy Applu je poslední dobou skutečně ticho. Jenže je otázkou, jestli je to nutně špatně. Máme zde tedy jistý test Samsungu, který má ale jinou strategii než Apple. Jihokorejská značka ráda testuje nové technologie a také se tím patřičně chlubí, kdežto Apple je testuje v tichosti a tehdy, až má produkt hotový, tak jej skutečně prezentuje světu.

Je tedy klidně možné, že už v Cupertinu jezdí nějaké vozítko ovládané chytrými algoritmy Applu, jen se o tom společnost ještě nezmiňuje, protože ladí všechny detaily. Ostatně, než se dostane řešení Samsungu do nějaké skutečně sériové výroby, může to trvat roky. Pro společnost je ale důležité, že má za sebou první úspěšný a veřejný test, protože se o ní může zase mluvit v tom ohledu, že je v něčem první.  

.