Zavřít reklamu

Apple oznámil, že za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2017 vykázal příjmy ve výši 45,4 miliardy dolarů při zisku 8,72 miliardy dolarů, což z něj dělá druhý nejúspěšnější třetí kvartál v historii. Významnou zprávou je, že se po dlouhé době dařilo iPadům.

Kalifornské firmě se podařilo růst ve všech produktových kategoriích a navíc svými výsledky překonala očekávaní analytiků, načež jablečné akcie po oznámení finančních výsledků narostly o 5 procent na historické maximum (158 dolarů za akcii).

Meziroční nárůst příjmů je 7%, zisku dokonce 12%, a tak se zdá, že Apple po relativně slabším období opět chytá dech. „Máme jisté momentum. Mnoho věcí, na nichž dlouhodobě pracujeme, se začíná odrážet ve výsledcích, uvedl pro WSJ výkonný ředitel Applu Tim Cook.

Q32017_2

Applu se podařilo především zvrátit nepříznivě se vyvíjející stav iPadů. Po třinácti po sobě jdoucích kvartálech, kdy prodeje iPadů meziročně klesaly, přineslo třetí čtvrtletí konečně růst – meziročně o 15 procent. Příjmy z tabletů nicméně vzrostly jen o dvě procenta, což značí především oblibu nového a levnějšího iPadu.

Vůbec nejúspěšnější čtvrtletí v historii mají za sebou služby, mezi něž se řadí digitální obsah a služby, Apple Pay, licencování a další. Příjmy z nich činily 7,3 miliardy dolarů. Z tzv. ostatních produktů, mezi které patří také Apple Watch či Apple TV, přišlo 2,7 miliardy dolarů.

Q32017_3

Velmi lehký růst meziročně zaznamenaly také iPhony (41 milionů kusů, meziroční růst o 2 %) a Macy (4,3 milionů kusů, 1 %), což znamená, že žádný produkt nezaznamenal propad. Tim Cook nicméně uvedl, že v prodejích jablečných telefonů došlo k jisté pauze, což bylo zapříčiněno zejména živou diskuzí nad novými iPhony, které mnoho uživatelů netrpělivě očekává.

I proto je velmi zajímavé sledovat předpověď Applu pro následující čtvrtletí, které končí v září. Pro Q4 2017 předložil Apple předpověď příjmů mezi 49 a 52 miliardami dolarů. Před rokem, v Q4 2016, měl Apple příjmy necelých 47 miliard dolarů, a tak je zřejmé, že očekává, že bude o nové iPhony zájem. Zároveň můžeme očekávat jejich představení právě ještě během září.

Q32017_4
.