Zavřít reklamu

I když je Apple za Samsungem druhým největším prodejcem smartphonů na světě, konkurence na poli operačního systému je jednoduše obrovská. Jen on má totiž jeho iOS, kdežto zbytek v drtivé většině Android. Není tedy s podivem, že se na Android stáhne více aplikací, i tak ale počet instalací na iOS roste rychleji. 

Společnost Sensor Tower provedla analýzu stahování obsahu z aplikačních obchodů App Store a Google Play za první čtvrtletní letošního roku. Výsledky jsou takové, že uživatelé si na svá Android zařízení nainstalovali na 36,9 miliard titulů, kdežto na iOS 8,6 miliard. Android má tedy razantní náskok, v počtu stahování ale roste pomaleji. Meziročně to bylo o 1,4 %, kdežto u Applu šlo o 2,4 %.

Zasazeno do širšího kontextu to znamená, že uživatelé Applu si instalují více aplikací. Může za to i ten fakt, že iPhony jsou telefony vyšší třídy, u kterých si mnozí chtějí rozšířit jejich možnosti, kdežto mnoho Android zařízení spadá do sekce low-end a mnohým slouží jen jako telefony bez nějaké nutnosti cokoli instalovat. Je ale pravda, že nejvyšší počet stažení v Google Play pochází z Indie a Brazílie. Na iOS se nejvíce obsahu stáhne v USA.

Trendy ve stahování 

Světu vládnou sociální sítě a komunikační platformy. Pokud sečteme počet stažení v obou obchodech, všechny válcuje TikTok, po kterém následují tituly společnosti Meta – Instagram, Facebook, WhatsApp, páté místo náleží Telegramu. V žebříčku najdeme i další sociální sítě, jako Snapchat, Twitter nebo Pinterest, komunikační platformy jako Messenger a Zoom, ale i nákupní aplikace, jako Shopee, Amazon nebo SHEIN. Nechybí také streamovací platformy Spotify, Netflix nebo YouTube.

Metě se tedy povedlo předběhnout Google jako největšího vydavatele. Třetí je čínská společnost stojící za TikTokem ByteDance. Z kategorií jsou jasně nejstahovanější hry, a to na obou platformách. V App Store ale mírně padá zájem o fotografické aplikace, které spadly o 12,3 %. 

Zajímavosti 

Vzhledem k Rusko-ukrajinské krizi zaznamenala rekordní počet stažení aplikace GasBuddy informující o cenách pohonných hmot. Zájem o tento segment aplikací v jeden čas narostl až o 1 570 %. Rostl i zájem o neutuchající fenomén jménem Wordle, a to o 74 %. Pokud si chcete celou zprávu podrobně prostudovat, můžete tak učinit zde.

Vzhledem k mizivému procentu ostatních operačních systémů se zpráva věnuje právě jen App Storu a Goole Play. Nezahrnuje ani obchody typu Galaxy Store Samsungu nebo rostoucí distribuci digitálního obchodu Amazonu. Ty jsou dostupné na platformě Android, jak totiž známo, Apple si do svého iOS nikoho nepustí. 

.