Zavřít reklamu

Na Macworldu v roce 2000 došlo k zásadnímu odhalení, které prakticky změnilo svět Maců. Steve Jobs zde totiž představil, do té doby velmi dobře utajovaný, nový grafický styl pro operační systém Mac OS X. Jmenoval se Aqua a jeho několikátou iteraci najdeme v soudobých počítačích od Applu.

Steve Jobs se novému uživatelskému rozhraní Maců, resp. zcela přepracované grafické koncepci věnoval během prezentace poměrně dlouhou dobu. Bylo to však pochopitelné, neboť je to právě uživatelské rozhraní, na kterém více či méně stojí a padá přijetí a rozšíření operačního systému mezi uživateli. Designový jazyk a styl Aqua nahrazoval původní styl Platinum, který se vyznačoval typickým plochým, strohým a „šedivým“ vzhledem starších operačních systémů.

Aqua byl zcela odlišný a jak zaznělo na konferenci (jejíž nepříliš kvalitní záznam si můžete prohlédnout výše), cílem bylo vytvořit graficky koherentní, uživatelsky velice přívětivý a zároveň funkční designový styl, který by přenesl počítače Applu do nového století. Jak již název napovídá, Apple se inspiroval vodní tématikou a mnoho elementů pracovalo s průhledností, barevností a designovou čistotou.

Kromě vzhledu jako takového nové grafické rozhraní přineslo prvky, které jsou s operačními systémy Applu spjaty dodnes – například Dock nebo zcela předělaný Finder. Cílem při vyvíjení tohoto grafického rozhraní bylo dle Jobse to, aby byl jak velice uživatelsky přívětivý pro nové nebo začínající uživatele, tak také plně využitelný pro profesionály a jiné „power-usery“. Šlo o první grafické rozhraní, které využívalo jak 2D, tak 3D elementů.

OS X 2000 Aqua interface

Ve své době šlo o obrovský skok kupředu. Jak již padlo výše, v případě Maců nové grafické rozhraní nahrazovalo designově starý a unylý styl Platinum. Na konkurenční platformě Windows tehdy běžela verze 98, která se však vizuálně příliš nelišila od Windows 95, na které byly její roky také znát. Nové grafické rozhraní však s novým designem přineslo také značně zvýšené nároky, což se nevalně projevovalo na většině tehdejších Maců. Trvalo to několik měsíců, než se výkon Maců dostal na takovou úroveň, že byl chod operačního systému, resp. některých náročných 3D prvků, zcela plynulý na všech stojích. Současná verze macOS z původního grafického rozhraní vychází a spousta elementů z něj v systému zůstala.

Mac OS X Public Beta
Mac OS X Public Beta s rozhraním Aqua.

Zdroj: 512 Pixels

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    … unylý styl Platinum? To je nesmysl, vzhled MacOS 9 byl super, jeho problém byl v jádru, ne ve vzhledu. Naopak MacOS X 10.0 byl jen obtížně použitelný. Pruhovaný vzhled a průhlednost – to rychle zmizelo.

celý text

Čtěte více.