Zavřít reklamu

Řeknu to naplno. Britská firma Serif má prostě koule! Počátkem roku 2015 se objevila první verze aplikace Affinity Photo pro Mac. O rok později přišla i verze pro Windows a grafici měli rázem o čem diskutovat. Však také plány britských vývojářů nebyly vůbec malé. Již od začátku chtěli konkurovat gigantu od Adobe a jejich Photoshopu a dalším profesionálním programům.

Znám mnoho uživatelů, kteří po Affinity Photo skočili přímo po hlavě. Serif byl na rozdíl od Adobe vždy za příznivější cenu, tedy přesněji řečeno jednorázovou. To samé platí i v případě iPadové verze, která debutovala na letošní vývojářské konferenci WWDC. Rázem bylo opět o čem mluvit.

Není to poprvé, co vývojáři vytvořili také mobilní verzi aplikace, která je původně určená pouze pro desktop. Příkladem je například Photoshop Express či Lightroom Mobile, ale tentokrát je to zcela jiné. Affinity Photo pro iPad totiž není zjednodušená či jinak omezená aplikace. Jde o plnohodnotnou tabletovou verzi, která odpovídá sourozencům z počítače.

Vývojáři z Velké Británie každou funkci speciálně optimalizovali a přizpůsobili dotykovému rozhraní iPadu, do vínku také přidali podporu pro Apple Pencil a rázem tu máme profesionální aplikaci, která prakticky nemá na iPadu konkurenci.

[su_vimeo url=“https://vimeo.com/220098594″ width=“640″]

Když jsem poprvé na svém dvanáctipalcovém iPadu Pro Affinity Photo spustil, tak jsem byl trochu překvapen, protože na první pohled celé prostředí až příliš mimikovalo to, jaké jsem znal z počítačů, ať už přímo od Affinity nebo třeba z Photoshopu. A zkrátka jsem příliš nevěřil, že by na iPadu, kde se vše ovládá prstem, maximálně hrotem tužky, mohlo něco takového fungovat. Rychle jsem si však zvykl. Než se ale dostanu k podrobnému popisu aplikace a jejímu fungování, neodpustím si malou odbočku ke všeobecnému smyslu této a podobně zaměřených aplikací.

Affinity Photo pro iPad není jednoduchá aplikace. Pro úpravy fotek na Instagram, Facebook nebo Twitter ji většina z vás nepotřebuje, a spíše ani nedokáže použít. Affinity Photo cílí na profíky – fotografy, grafiky a další umělce, zkrátka všechny, kteří přichází „profesionálně“/profesně do styku s fotkou. Někde na pomezí mezi těmi jednoduššími a profesionálními aplikacemi je Pixelmator, protože na Affinity Photo funkčně ani tento velmi oblíbený nástroj nemá.

Nechci však kategorizovat a striktně rozdělovat. Možná naopak máte plné zuby obyčejných úprav a všelijakých patlání barev a emotikonů do fotografií. Možná také patříte mezi začínající fotografy a své úpravy chcete prostě brát vážně. Obecně si myslím, že každý majitel zrcadlovky by měl umět pár základních úprav. Affinity Photo tak rozhodně můžete vyzkoušet, ale v případě, že jste nikdy nepracovali s Photoshopem a podobnými programy, připravte se na hodiny strávené v tutoriálech. Ty jsou naštěstí obsahem samotné aplikace. Naopak pokud aktivně používáte Photoshop, budete se cítit jako ryby ve vodě i u Serifu.

affinity-photo2

Skutečný profík

Affinity Photo je o fotkách a právě na jejich úpravu jsou nástroje v aplikaci maximálně přizpůsobeny. Stejně jako jsou zcela přizpůsobeny vnitřnostem a schopnostem iPadů, konkrétně iPadům Pro, Air 2 a letošním iPadům 5. generace. Na starších strojích Affinity Photo nepojede, na oplátku ale na těch podporovaných dostanete ten nejlepší zážitek, protože nejde o port z Macu, ale o optimalizaci každé funkce pro potřeby tabletu.

Cokoliv, co děláte v desktopové verzi Affinity Photo, můžete udělat i na iPadu. Tabletová verze obsahuje i stejnou koncepci a rozdělení pracovního prostoru, kterému vývojáři říkají Persona. V Affinity Photo na iPadu tak naleznete pět sekcí – Photo Persona, Selections Persona, Liquify Persona, Develop Persona a Tone Mapping. Mezi nimi můžete jednoduše přecvakávat pomocí menu v levém horním rohu, kde se dostanete ještě k dalším možnostem, jako je export, tisk a další.

Photo Persona

Photo Persona je hlavní část aplikace, sloužící k úpravě fotek jako takové. V levé části naleznete všechny nástroje a funkce, které znáte z desktopové verze i Photoshopu. Na pravé straně je seznam všech vrstev, jednotlivé štětce, filtry, historie a podle potřeby další palety nabídek a nástrojů.

V Serifu si vyhráli s rozložením a velikostí jednotlivých ikon, aby bylo i na iPadu ovládání skutečně pohodlné a efektivní. Teprve když kliknete na nějaký nástroj nebo funkci, rozbalí se další nabídka, která je mimo jiné i ve spodní části obrazovky.

Člověk, který nikdy neviděl Photoshop či jiné podobné programy, bude sice tápat, ale velmi mu může pomoct otazník vpravo dole – ten totiž okamžitě zobrazí textové vysvětlivky u každého tlačítka a nástroje. Najdete tu navíc i šipku zpět a vpřed.

affinity-photo3

Selections Persona

Sekce Selections Persona slouží pro výběr a ořez všeho, co vás jen napadne. Právě tady výborně využijete Apple Pencil, s nímž zcela přesně a precizně dokážete vybrat vždy jen to, co opravdu chcete. S prstem je to přeci jen o něco těžší, ale díky chytrým funkcím to i tak často zvládnete.

V pravé části zůstává stejná kontextová nabídka, tedy historie vašich úprav, vrstvy a podobně. Na vývojářské konferenci Applu to bylo velmi hezky demonstrováno. Pomocí jablečné tužky lze vybrat například výřez obličeje, změkčit a upravit přechody a vše exportovat do nové vrstvy. Podobným způsobem můžete dělat cokoliv. Meze se nekladou.

Liquify Persona a Tone Mapping

Pokud potřebujete kreativnější úpravy, navštivte sekci Liquify Persona. Právě zde naleznete některé úpravy, které byly k vidění i na WWDC. Prstem zde snadno a rychle můžete rozmazat či jinak upravit pozadí.

Podobné je to i v sekci Tone Mapping, která slouží, jak jinak, k mapování tónů. Zjednodušeně řečeno zde můžete vyrovnat například rozdíly mezi světly a stíny ve fotografii. Můžete tu také pracovat s bílou, teplotami a tak dále.

Develop Persona

Pokud pracujete ve formátu RAW, je tu sekce Develop Persona. Regulovat a upravovat tu můžete expozici, jas, černý bod, kontrast či ostření. Využít můžete i štětce úprav, křivky a další. Tady se vyřádí všichni, kdo umí potenciál RAW využít naplno.

V Affinity Photo není problém ani na iPadu vytvářet panoramatické snímky nebo tvořit s HDR. Nechybí podpora většiny dostupných cloudových úložišť a přes iCloud Drive si můžete velmi snadno posílat projekty z iPadu na Mac a obráceně. Pokud máte dokumenty z Photoshopu ve formátu PSD, také ty dokáže aplikace od Serifu otevřít.

Kdo s Affinity Photo nikdy nepřišel do styku a fungoval právě ve Photoshopu, narazí na velmi podobný a stejně výkonný a flexibilní systém vrstev. Využít můžete i nástroje pro vektorové kreslení, různé maskovací a retušující nástroje, histogram a mnohem více. Je až udivující, že vývojáři za pouhé dva roky dokázali představit plnohodnotný program pro macOS i Windows a k tomu ještě tabletovou verzi. Třešničkou na dortu jsou podrobné video tutoriály, které vám představí všechny základní funkce.

Nabízí se otázka, zda lze využít Affinity Photo pro iPad jako jediné místo pro úpravu všech fotografií. Podle mě ano. Záleží však hlavně na kapacitě vašeho iPadu. Pokud patříte mezi profesionály, sami víte, jak rychle se paměťová karta u zrcadlovky plní, a teď si představte, že vše přesunete do iPadu. Možná je tak vhodné využít Affinity Photo jako první zastávku na cestě k dalším úpravám. Jakmile mám upraveno, exportuji pryč. Affinity Photo rázem promění váš iPad na grafický tablet.

Podle mě na iPadu neexistuje podobná grafická aplikace, která by měla tak velký potenciál využití. Pixelmator oproti Affinity vypadá jako chudý příbuzný. Na druhou stranu spoustě lidem právě jednodušší Pixelmator stačí, je to vždy o potřebách a také znalostem každého uživatele. Pokud to s úpravou myslíte vážně a pracujete jako profesionálové, s Affinity Photo pro iPad chybu rozhodně neuděláte. Aplikaci stojí v App Storu jednorázových 899 korun, nyní je navíc Affinity Photo v akci jen za 599 korun, což je zcela bezkonkurenční cena. Neměli byste váhat, ať vám sleva neuteče.

[appbox appstore 1117941080]

Témata: ,
.