Zavřít reklamu

Včera, tedy ve středu 11. května, pořádal Google svou keynote ke konferenci Google I/O 2022. Jedná se o obdobu WWDC Applu, kdy jsou zde odhalovány novinky společnosti nejen s ohledem na systém, takže především Android, ale také hardware. Dočkali jsme se poměrně bohaté smršti zajímavých produktů, které jsou samozřejmě přímo směřovány proti konkurenci, tedy i Applu. 

Google je totiž stejně jako Apple americká společnost, proto je to přímější konkurent než třeba jihokorejský Samsung a další čínské značky. Je však pravda, že Google je sice softwarový gigant, ale v oblasti hardwaru se možná teprve hledá, a to i když už ukázal 7. generaci jeho telefonu Pixel. Vůbec poprvé totiž přišel s hodinkami, TWS sluchátky a opět to zkouší i s tablety, se kterými už dvakrát neuspěl.

Pixel 6a, Pixel 7 a Pixel 7 Pro 

Pokud je Pixel 6a odlehčenou verzí modelů 6 a 6 Pro, a dá se tedy srovnávat spíše s modelem iPhonu SE 3. generace, Pixely 7 půjdou přímo proti iPhonům 14. Na rozdíl od Applu ale nemá Google problém ukázat, jak budou jeho novinky vypadat. I když se jich tedy dočkáme pravděpodobně až v říjnu, víme, že designově budou vycházet z aktuálních šestek, kdy se mírně změní prostor pro fotoaparáty a samozřejmě přijdou nové barevné varianty. Pořád se nicméně jedná o velice líbivá zařízení.

To Pixel 6a půjde do prodeje dříve, a to od 21. července za částku 449 dolarů, což je nějakých 11 tisíc Kč bez daně. Nabídne 6,1“ FHD+ OLED displej s rozlišením 2 340 x 1 080 pixelů s frekvencí 60 Hz, čip Google Tensor, 6GB LPDDR5 RAM a 128 GB úložiště. Baterie má být 4306mAh, hlavní fotoaparát je 12,2MPx a doplňuje jej 12MPx ultraširokoúhlý fotoaparát. Na přední straně je v uprostřed displeje průstřel obsahující 8MPx kameru.

Google Pixel Watch 

Google to poprvé zkouší i s chytrými hodinkami. Jejich podobu jsme znali už dlouho dopředu, takže design hodinek sází na kruhový design, podobně jako Galaxy Watch4 a odlišně jako Apple Watch. Pouzdro je vyrobeno z recyklované oceli, na pozici tří hodin je také přítomna korunka určena k různé interakci. U ní se nachází ještě tlačítko. Řemínky by měly být velice snadno vyměnitelné, podobně jako je tomu u Apple Watch.

Hodinky podporují LTE, mají i 50m voděodolnost, samozřejmostí je NFC pro platby Google Wallet (jak se přejmenovalo Google Pay). Senzory poskládané do jedné řady budou umět průběžné sledování srdečního tepu a spánku, chybět nebude možnost propojení s účtem Fitbit, který Google koupil. Návaznost ale bude i na Google Fit a Samsung Health. O tom nejdůležitějším, tedy Wear OS, jsme se ale příliš nedozvěděli. Prakticky jen to, že zde budou Mapy a Asistent Google. Neznáme ani cenu, ani datum vydání, i když pravděpodobně přijdou spolu s Pixely 7 v říjnu letošního roku.

Pixel Buds Pro 

Nositelnosti jsou pořád oblíbenější a TWS sluchátka táhnou. Proto zde máme Google Pixel Buds Pro. Ty samozřejmě vycházejí z předchozích řad sluchátek společnosti, ale právě ten přídomek Pro je jasně staví proti AirPodům Pro a jak jistě tušíte, i zde je to hlavní prostorový zvuk a aktivní potlačení hluku. Zajímavostí je, že Google v nich použil vlastní čip.

Na jedno nabití by měly zvládnout 11 hodin, 7 hodin se zapnutým ANC. Přítomna je i podpora pro Google Asistenta, nechybí vícebodové párování a čtyři barevné varianty. K dispozici budou od 21. července za cenu 199 dolarů bez daně (cca 4 800 Kč).

Pixel tablet 

U předchozího hardwaru je v každém ohledu jasné, proti kterému produktu Applu mají stát. U Pixel tabletu tomu ale tak docela není. Nejblíže má totiž k základnímu iPadu Applu, ale jak to tak vypadá, přinese něco víc, co ho může posunou úplně na jinou úroveň použití. Každopádně je třeba chladit vášně hned v úvodu – Pixel tablet totiž přijde nejdříve za rok.

Stejně jako telefony Pixel by měl obsahovat čip Tensor, bude zde jen jediný fotoaparát na zadní straně zařízení a chybět nebudou poměrně široké rámečky. Proto ta podobnost se základním iPadem. Co jej však pravděpodobně hodně odliší, jsou čtyři piny na jeho zádech. Ty tak mohou potvrzovat dřívější spekulace o tom, že by byl tablet součástí produktu zvaného Nest Hub, kdy byste takto velice snadno připojili tablet k základně chytrého reproduktoru. Nabíjet se ale bude skrze přítomné USB-C.

Ostatní 

Sundar Pichai, tedy výkonný ředitel Googlu, velmi překvapivě představil i snahy společnosti v rozšířené realitě. To konkrétně pro chytré brýle. I když byly všechny materiály simulované, je zde jasně vidět, že Google chce předběhnout Apple a už si začíná chystat půdu. Dle jeho slov už má ale prototyp, který se chystá na testování.

Google glass

Čeho jsme se naopak vůbec nedočkali, i když v to mnozí doufali, je vlastní skládací zařízení Googlu. Ať už Pixel Fold nebo cokoli jiného zůstalo tedy zahaleno patřičně hustou mlhou. Úniků totiž bylo více než dost a v všechny se shodovali, že právě na Google I/O bude podobné zařízení alespoň ukázáno, jako tomu bylo s Pixely 7 a Pixel tabletem. Tak třeba na podzim. 

.