Zavřít reklamu

Poslední pracovní dne 41. týdne roku 2020 je konečně za námi, což znamená, že nás momentálně čekají dva dny volna. Pokud vás zajímá, co se za uplynulý den odehrálo ve světě IT, tak byste se ještě před tím, než se rozhodnete ulehnout do postele, měli přečíst tento klasický IT souhrn. V dnešním IT souhrnu se společně podíváme na vyjádření Microsoftu, které uvádí, že se streamovací služby xCloud pro iOS nakonec dočkáme a ve druhé novince si řekneme více o hře The Survivalist, která se objevila v Apple Arcade. Vrhněme se přímo na věc.

Herní streamovací služba xCloud od Microsoftu bude k dispozici v iOS

Jestliže se alespoň okrajově zajímáte o dění v jablečném světě, tak jste v poslední době dost možná zaznamenali určitou vlnu kritiky, která se snáší na Apple. Není to ani tak kvůli fyzickým produktům, ale kvůli jablečnému obchodu s aplikacemi, tedy kvůli App Storu. Je to několik měsíců nazpět, co započala „kauza“ Apple vs. Epic Games, kdy byl kalifornský gigant kvůli porušení pravidel nucen odstranit Fortnite ze svého App Storu. I přesto, že herní studio Epic Games, které za populární hrou Fortnite stojí, kompletně porušilo pravidle jablečné společnosti a postih byl rozhodně na místě, tak je od té doby Apple označován za společnost, která zneužívá svého monopolního postavení, a která nedává ani vývojářům, ani uživatelům možnost volby.

Snímky obrazovky z Project xCloud:

Když ale nějakou značku usilovně budujete několik let a investujete do ní miliony dolarů, tak je víceméně na místě, že si vytvoříte určitá pravidla – a je jedno, jak moc striktní jsou. Poté už jen záleží na vývojářích a uživatelích, zdali je zkousnou a budou dodržovat, anebo je dodržovat nebudou a popřípadě je bude čekat určitá forma postihu. Jedním z nejznámějších „pravidel“, které jsou součástí App Storu, je to, že si v něm jablečná společnost z každé provedené transakce bere 30% podíl. Tento podíl se může zdát jakožto vysoký, nutno však podotknout, že naprosto stejně to funguje i v Google Play a v internetovém obchodě od Microsoftu, Sony a dalších – i přesto se však kritika stále snáší na Apple. Druhým známým pravidlem je poté to, že se v App Storu nemůže objevit aplikace, která vám po zaplacení předplatného bude nabízet další aplikace či hry zdarma. A právě v tomto případě mají problémy herní streamovací služby, které v App Storu nemohou dostat zelenou.

Project xCloud
Zdroj: Microsoft

Konkrétně s tímto pravidlem má problém například společnost nVidia, která se snažila o umístění své streamovací služby GeForce Now do App Storu. Kromě nVidie se o přidání podobných aplikací do App Storu pokusily také společnosti Google, Facebook a naposled ještě Microsoft, konkrétně se službou xCloud. Tato služba je součástí předplatného Xbox Game Pass Ultimate, které vychází na 14.99 dolarů měsíčně. Microsoft se o přidání své služby xCloud do App Storu pokusil již ve srpnu – tento pokus byl ale samozřejmě neúspěšný, a to právě kvůli porušení zmíněného pravidla, které zakazuje poskytování vícero her v rámci jedné aplikace, a to především kvůli bezpečnosti. Phil Spencer, viceprezident herního odvětví v Microsoftu, má však v celé této situaci jasno a uvádí: „xCloud se na iOS stoprocentně dostane.“ Údajně by měl Microsoft v tomto případě využít nějaké okliky, která obejde pravidla App Storu a hráči budou moci xCloud využívat na sto procent. Otázkou však zůstává, zdali Applu tuto okliku nějakým způsobem neošetří.

Do Apple Arcade přichází The Survivalists

Je to již skoro rok, co jsme se dočkali spuštění nových jablečných služeb s názvy Apple TV+ a Apple Arcade. Do obou těchto zmíněných služeb neustále přibývá obsah, do Apple TV+ tedy filmy, seriály a další pořady, do Apple Arcade pak různé hry. Právě dnes se v Apple Arcade objevila nová zajímavá hra, která nese název The Survivalists. Zmíněná hra využívá sand-boxu s ostrovní tematikou, na kterém musí prozkoumávat, stavět, vyrábět, obchodovat a dokonce i trénovat opice, aby se s nimi skamarádili ve snaze přežít. Zmíněná hra je k dispozici na iPhone, iPad, Mac a Apple TV a pochází od britského herního studia Team17, které stojí za hrami Overcooked, Worms či The Escapists. Abyste si mohli The Survivalists stáhnout, tak vám stačí jen předplatné Apple Arcade, které vychází na 139 korun měsíčně. Kromě jablečných zařízení je tato hra k dispozici také na Nintendo Switch, Xbox One, PlayStation 4 a PC, a to od dneška.

.