iWant

Herní tip: Domino Drop

iWant

Většina pokusů vytvořit pro iPhone strašně složitou hru končí nepřehledným chaosem na miniaturní obrazovce telefonu a složitým ovládání. Asi hlavně proto nakonec mezi mé nejoblíbenější zabijáky času patří relativně jednoduché hry typu Tiny Wings, NinJump, Fieldrunners, Threes, Carcassonne, Magic Touch a svého času i Solomon’s Keep nebo Infinity Blade. Teď k nim přibyla novinka: Domino Drop, který je v App Storu aplikací týdne.

Hra začíná tím, že odkryjete dřevěnou desku bedny o čtyřech sloupcích a umísťujete do ní seshora padající dominové kostky ve stylu primitivního Tetrisu, přičemž máte jen možnosti posunu doleva, nebo doprava. Každá půlka kostky, dílek, má na sobě, jak se na domino sluší a patří, číslo 1 až 6. Když se vám podaří umístit dominovou kostku tak, aby na sebe na herní desce navazovaly dvě (nebo více) stejná čísla, stejné části se spojí a anihilují.

Výjimku tvoří speciální bílé dílky, které je, potvory, třeba propojit čtyři nebo více, aby zmizely. Za každou dominovou kostku máte bod a za každý anihilovaný kus stovku za každý dílek. Zbylé kostky se vrší na sebe a jakmile zaplní celé hrací pole až po strop, hra končí.

Zní to triviálně, ale přesto hra umožňuje pár zajímavých triků, jak docílit co nejdelší hru a co nejvíce anihilací. Určitě využijete faktu, že neupevněné zbytky kostek, které vzniknou po anihilaci, padají „gravitací“ dále dolů, pokud je pod nimi prázdné políčko – díky tomu můžete spustit celou kaskádu anihilací.

Přicházející nové kostky jsou generovány náhodně, takže ne vždy máte šanci uhrát dobrý výsledek, když se generátoru náhodných čísel zamane vás vykoupat.

Hra obsahuje tři módy. Klasické domino, kde vidíte dopředu, jaká kostka na vás čeká v příštím tahu, a můžete podle toho upravit svoji volbu. Mód, ve kterém je vaším úkolem spojit nejdříve 4, pak 5, pak 6 atd. bílých dílků dohromady. A nakonec stejná hra jako klasika, jen nemáte k dispozici náhled, jak vypadá příští kostka. Z hlediska strategie a fint je nejzajímavější základní mód s nápovědou o příští kostce.

Hra navíc obsahuje úžasný soundtrack ze starého gramofonu, navozující atmosféru kavárny z 30. let.

Nějaké zápory? Neexistující tlačítko zpět. Ono to má svoji logiku, protože by člověk podváděl, kdyby znal hned dvě kostky dopředu, ale zvlášť na iPadu se stává, že ovládání je příliš citlivé na dotyk a prostě omylem dáte kostku o jedno políčko vedle, než chcete. A věřte, že každá chybička se počítá. Upřímně řečeno to není hra, u které strávíte v kuse hodiny, na to je příliš monotónní, ale jako zpestření čekání na autobus, v letadle, ordinaci, je docela fajn, zvlášť když se vám omrzely jiné stálice.

Navíc je nyní zcela zdarma, běžně stojí kolem 50 korun.

Domino Drop
Domino Drop
Developer: Vitalii Zlotskii
Price: 49,00 Kč

Autor: Martin Topinka