Zavřít reklamu

V dnešním ohlédnutí za historií produktů z dílny společnosti Apple si připomeneme příchod počítače Mac mini první generace. Apple tento model představil počátkem roku 2005. Mac mini měl tehdy představovat dostupnou variantu počítače od Applu vhodnou zejména pro uživatele, kteří se teprve odhodlávají ke vstupu do jablečného ekosystému.

Koncem roku 2004 se začalo čím dál intenzivněji spekulovat o tom, že by z dílny Applu mohl vzejít nový, výrazně menší model osobního počítače. Tyto spekulace se nakonec potvrdily 10. ledna roku 2005, kdy cupertinská společnost na konferenci Macworld spolu s iPodem shuffle oficiálně představila také svůj nový Mac Mini. Steve Jobs tehdejší novinku označil za nejlevnější a nejdostupnější Mac vůbec – a měl pravdu. Mac Mini měl být určen méně náročným zákazníkům, stejně jako těm, kteří si pořizují svůj první počítač od Applu. Jeho šasi bylo vyrobené z odolného hliníku, kombinovaného s polykarbonátem. Mac Mini první generace byl vybavený optickou mechanikou, vstupními a výstupními porty a chladícím systémem.

Drobek od Applu byl osazen 32bitovým procesorem PowerPC, grafikou ATI Radeon 9200 a 32 MB DDR SDRAM. Co se konektivity týče, byl Mac Mini první generace vybaven dvojicí USB 2.0 portů a jedním FireWire 400 portem. Síťové připojení zajišťoval 10/100 Ethernet spolu s 56k V.92 modemem. Uživatelé, kteří měli zájem o Bluetooth a Wi-Fi konektivitu, si tuto možnost mohli přiobjednat při koupi počítače. Kromě operačního systému Mac OS X bylo na Macu Mini první generace možné rozběhnout také další operační systémy, navržené pro architekturu PowerPC, jako například MorphOS, OpenBSD nebo linuxové distribuce. Nástupcem Macu MIni se v únoru roku 2006 stal Mac Mini druhé generace, který byl již osazen procesorem z dílny společnosti Intel, a podle vyjádření Applu nabízel oproti svému předchůdci až čtyřnásobně vyšší rychlost.

.