Zavřít reklamu

V dnešní době je na trhu několik rozdílných modelů převratného hudebního přehrávače iPod od společnosti Apple. Pamatujete si ale, jak vypadaly první modely jednotlivých druhů a kdy konkrétně byly vydány? Pokud ne, pomůže vám s tím tento článek.

Úplně první iPod (iPod 1. generace), spatřil světlo světa 23. října 2001. Nejdražší verze tohoto iPodu za 499 dolarů měla kapacitu 10 GB a výdrž baterie při poslouchání hudby byla 10 hodin. Na tu dobu to byla revoluce. Tento model komunikoval pouze s počítači Mac. Proto o rok později vyšla nová verze.

iPod 2. generace už bez potíží komunikoval i s počítači s operačním systémem Windows. Tento iPod jako první začal být vydávan i v limitovaných edicích (No Doubt, Madonna, Tony Hawk, Beck). Tento model iPodu byl v následujících letech neustále vylepšován a měnilo se i jeho jméno. Nejprve na iPod video a následně na iPod classic, jak ho známe dnes.

Druhým vydaným typem iPodu byl iPod mini v roce 2004 s cenou 249 dolarů, kapacitou 4 GB a dobou výdrže baterie při poslechu hudby 8 hodin. Z iPodu mini o rok později stal iPod nano 1. generace a ten se postupně vyvíjel až do dnešní současné podoby dotykového iPodu nano 6. generace.

V roce 2005 vyšel první iPod shuffle. Nabízel 12 hodin hudby, 1 GB kapacitu a prodejní cenu 149 dolarů. Do dnešního dne si shuffle prošel vývojem čtyř generací, kdy se měnil jeho tvar i specifikace.

Nejmladším modelem iPodu je iPod touch uveden na trh v roce 2007, který dle mého názoru nabývá na popularitě. V poslední době se z tohoto iPodu stává regulérní herní konzole, na kterou si můžete nahrát přes 300 000 aplikací z App Store. Nyní v roce 2010 je na trhu 4. generace tohoto iPodu.

Konkrétní data uvedení jednotlivých iPodů si můžete prohlédnout v následujícím přehledném grafice, kde jsou uvedeny všechny potřebné údaje. Ať se jedná o cenu, kapacitu nebo i dobu výdrže.

Co je také velmi zajímavé, že iPody při postupném vyvíjení nových generací zlevňují. Např. první iPod 1. generace a jeho dva následovníci stojí 499 dolarů. iPod 4. generace je však už o 100 dolarů levnější. A současná verze iPodu Classic 6,5. generace stojí 249 dolarů, takže je oproti původnímu iPodu dokonce o 150 dolarů levnější.

Stejný trend můžeme sledovat i u ostatních typů iPodu s výjimkou iPodu shuffle. U toho mezi 2. a 3. generací došlo ke zdražení, ale to bylo pouze dočasné, protože současná verze shuffle 4. generace si můžete pořídit za 49 dolarů. Jedná se tak o nejlevnější iPod vůbec.

V infografice jsou mimo jiné uvedeny prodejní čísla iPodů. K dnešním dnům bylo celkem prodáno více než 269 490 000 kusů po celém světě. Což z něj dělá neuvěřitelně úspěšný produkt. Zároveň tato čísla budou určitě ještě růst díky představení nových generací iPodů v letošním roce.

Zdroj: gizmodo.com
.