Zavřít reklamu

Společnost Apple prodala 9. dubna roku 2007 svůj 100miliontý iPod. Tato významná událost přichází pět a půl roku po zahájení prodeje ikonického jablečného přenosného hudebního přehrávače a potvrzuje, že iPod je nejoblíbenějším produktem společnosti Apple všech dob – samozřejmě jen do doby, než o pár měsíců později přišel první iPhone.

Původní iPod, uvedený na trh v roce 2001, se proslavil tím, že sliboval díky 5GB pevnému disku „1 000 skladeb v kapse“. Zařízení využilo nástupu digitálních zvukových souborů, které nahradily fyzické nahrávky na CD a vinylech. iPod byl také součástí strategie digitálního centra spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse, který umístil Mac do centra života zákazníků, a položil základy pro iPhone.

V následujících dvou desetiletích měl iPod obrovský vliv na osud společnosti Apple i na celou kulturu. Do dubna 2007 Apple vydal více než 10 modelů iPodů – pět původních iPodů, dvě verze iPodu mini, dva iPody nano a dva iPody shuffle. Tyto přístroje daly vzniknout obrovskému ekosystému více než čtyři tisíc kusů příslušenství, od pouzder po samostatné reproduktory. V roce 2007 bylo navíc až 70 % automobilů vyrobených ve Spojených státech vybaveno připojením pro iPod.

Spolu s úspěchem hudebního obchodu iTunes – v té době třetího největšího obchodu s hudbou ve Spojených státech – představoval iPod vzestup společnosti Apple na vrchol technologického světa. Pro společnost, která o deset let dříve téměř zkrachovala, to byl úžasný obrat. „Při příležitosti tohoto historického milníku chceme poděkovat milovníkům hudby na celém světě za to, že iPod dosáhl tak neuvěřitelného úspěchu,“ uvedl tehdy Steve Jobs v prohlášení vydaném společností Apple. „iPod pomohl milionům lidí na celém světě znovu probudit jejich vášeň pro hudbu a my jsme nadšeni, že jsme toho mohli být součástí,“ dodal. K oslavě milníku 100 milionů prodaných iPodů Apple přizval celebrity z hudebního a sportovního světa. „Je těžké si vzpomenout, co jsem dělala před iPodem,“ přiznala ve stejné tiskové zprávě zpěvačka Mary J. Blige. Podle ní je iPod „víc než jen hudební přehrávač – je to rozšíření vaší osobnosti a skvělý způsob, jak si vzít svou oblíbenou hudbu všude s sebou.“ Lance Armstrong, sedminásobný vítěz Tour de France, také pěl na iPod chválu: „Všude si s sebou beru běžecké boty a iPod,“ řekl slavný cyklista. „Při běhu poslouchám hudbu. Mít hudbu u sebe mě opravdu motivuje.“

Ale to byl jen začátek. Do roku 2011 Apple prodal úctyhodných 300 milionů iPodů. Společnost sice nakonec přestala prodej iPodů vykazovat, ale současná bilance pravděpodobně přesahuje 400 milionů. Mezitím iPhone v létě 2016 překonal hranici 1 miliardy prodaných kusů a už jen pokračoval. V roce 2022 Apple nakonec ukončil výrobu iPodu touch, posledního zbývajícího modelu hudebního přehrávače. „Od svého uvedení před více než 20 lety si iPod podmanil uživatele po celém světě, kteří si oblíbili možnost brát si hudbu s sebou na cesty,“ uvedla společnost Apple v tiskové zprávě s názvem The Music Lives On 10. května 2022. „Dnes je zážitek z toho, že si člověk může vzít svou hudební knihovnu s sebou do světa, integrován do celé produktové řady Apple – od iPhonu a Apple Watch až po iPad a Mac – spolu s přístupem k více než 90 milionům skladeb a více než 30 000 playlistů dostupných prostřednictvím služby Apple Music.“

.