Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a veškeré spekulace či různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Word a PowerPoint přináší novinku na iPad

Microsoft o víkendu zveřejnil novou aktualizaci pro své aplikace Word, Excel a PowerPoint, která cílí na operační systém iPadOS. Tento update uživatelům přináší parádní novinku. Word a PowerPoint si totiž nyní poradí s rozdělením obrazovky (Split View), díky čemuž můžete pracovat hned s dvěma dokumenty a případně tak maximalizovat vaši produktivitu. V praxi to znamená, že na levé straně můžete mít otevřen například dokument s vaší prací, zatímco na straně druhé budete mít kupříkladu skripta či jiný materiál. Pro aktivaci této funkce vám postačí klepnout a držet prst na daném dokumentu a následně jej přesunout na levou či pravou stranu. Kdybyste chtěli případně rozdělení obrazovky ukončit a plně se soustředit pouze na jeden dokument, postačí vám přitlačit prst na oddělovači ve středu obrazovky a přetáhnout jej směrem k dokumentu, se kterým už nepotřebujete pracovat. Jak aplikace Microsoft Word a PowerPoint díky této novince vypadají si můžete prohlédnout v níže přiložené galerii.

Spotify reaguje na sociální odloučení parádní funkcí

Z důvodu současné situace muselo dojít k značnému omezení pohybu osob. Aby se nákaza nešířila, lidé se zkrátka nescházejí a tráví většinu času doma. Tohoto faktu si je plně vědom i hudební velikán Spotify, který nyní přichází s šikovnou funkcí. Dnes jsme se totiž dočkali představení nové funkce s názvem Skupinová relace, pomocí které se můžete vrhnout do poslechu hudby spolu s přáteli. Díky této novince se tak můžete spojit s vašimi přáteli a poslouchat muziku v reálném čase. Jak to ale celé funguje? Jednoduše vám stačí otevřít právě přehrávanou skladbu a vlevo dole kliknout na tlačítko pro výběr zařízení, na kterém chcete hudbu pouštět. Následně si můžete všimnou nové položky s názvem Zahájit skupinovou relaci, kde můžete buďto načíst kód od kamaráda, nebo případně sdílet ten svůj. Pro skupinové relace je samozřejmě podmínkou, abyste byli minimálně dva a měli oba zaplacené Spotify Premium.

Macy sužují obrovské bezpečnostní chyby

Jablečné počítače jsou celosvětově známé pro svou spolehlivost a především bezpečnost. Novější Macy používají například bezpečnostní čip Apple T2, nebo máme k dispozici šifrování disku skrze funkci FileVault. Jak se ale nyní nově ukázalo, Macy trpí obrovskými bezpečnostními chybami, díky kterým se může útočník prakticky během pěti minut dostat ke všem vašim datům. Na tento problém upozornil bezpečnostní expert Björn Ruytenberg, který našel hned sedm chyb v intelovských čipech pro rozhraní Thunderbolt a devět způsobů, jak chyby případně zneužít. Tento problém sužuje všechny Macy vyráběné od roku 2011, které nabízí rozhraní Thunderbolt (klasický port i integrovaný v USB-C). Jelikož se ale jedná o hardwarové chyby samotného čipu, Apple nemůže nijak zakročit a případně chyby opravit pomocí softwarové záplaty. O jaké problémy se konkrétně jedná? Jde o nevhodné schéma pro verifikaci firmwaru, nedostačující schéma pro autentizaci zařízení, použití neověřených metadat zařízení, možný útok pomocí zpětné kompatibility, použití neověřených nastavení ovladačů, nedostatky v rozhraní paměti SPI flash a absence zabezpečení pro utilitu Boot Camp.

Odemknutí počítače s Windows pomocí Thunderspy za pět minut:

Neexistuje ani způsob, jak by se dalo ověřit, zdali byl jablečný počítač skrze Thunderspy (název pro příslušný typ útoku) napadený. Bezpečnostní chyby totiž nezanechávají po útočníkovi žádnou stopu – uživatel totiž nespouští škodlivý software nebo nekliká například na phisingový odkaz. Jde o čistě hardwarovou záležitost, kdy hacker může během pár minut získat přístup k vašim datům. Thunderspy navíc funguje i v případě, kdy dodržujete všechny bezpečnostní zásady a dokonce si poradí i se zašifrovaným diskem (zmiňovaný FileVault), jakkoliv silným heslem a nezastaví se ani před zaheslovaným BIOSem.  Zmiňovaných sedm chyb ohrožuje počítače s operačním systémem Windows, případně uživatele používající Boot Camp a některé z chyb se samozřejmě dotýkají i systému macOS. Společnosti Apple i Intel byly o chybách již informovány, ale jak jsme už zmínili, pravděpodobně se jejich oprav nedočkáme. Co říkáte na tento gigantický problém ze strany Intelu vy?

.