Zavřít reklamu

Vítejte v nové každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti z IT světa, které se za posledních 24 hodin udály a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Western Digital tají specifikace některých svých pevných disků

Společnost Western Digital je významný výrobce pevných disků a dalších řešení pro ukládání dat. Během několika posledních dní se začalo postupně přicházet na to, že u jedné ze svých důležitých řad klasických plotnových disků může docházek ke klamání zákazníka. Informace se nejprve objevily na redditu, posléze je přebraly i větší zahraniční média, kterým se podařilo vše ověřit. WD u některých svých HDD z řady WD Red NAS (tedy disky určené pro použití v síťových úložištích a serverech) využívá jinou metodu pro ukládání zapisovaného obsahu, čímž v praxi snižuje spolehlivost disku jako takového. Takto postižené disky by navíc měly být už více než rok v prodeji. Detailní vysvětlení je popsáno v tomto článku, ve zkratce jde o to, že některé disky WD Red NAS využívají tzv. SMR (shingled magnetic recording) metodu pro zápis dat. Tato metoda oproti klasické CMR (conventional magnetic recording) nabízí větší maximální kapacitu plotny pro ukládání dat, avšak za cenu potenciálně nižší spolehlivosti a především rychlosti. Zástupci společnost WD nejprve zcela odmítali, že se něco podobného děje, následně však začalo docházet k tomu, že velcí výrobci síťových úložišť a serverů začali tyto disky odstraňovat z „doporučených řešení“, a obchodní zástupci WD se k situaci najednou odmítli vyjadřovat. Jde o poměrně živou kauzu, která bude mít s jistotou nějakou dohru.

WD Red NAS HDD
Zdroj: westerndigital.com

Google chystá své vlastní SoC pro mobilní telefony, tablety a Chromebooky

Ve světě mobilních procesorů se chystá velká změna. V současné době se mluví hlavně o třech hráčích a to o Applu se svými SoC ze série A, Qualcommu a čínské společnosti HiSilicon, která stojí například za mobilním SoC Kirin. Svou troškou do mlýna však hodlá v následujících letech přispět i Google, který se chystá k vydání svých prvních vlastních SoC řešení a to už od příštího roku. Nové ARM čipy dle návrhu Googlu by se měly objevit například v telefonech z řady Pixel, nebo v laptopech Chromebook. Mělo by jít o osmijádrová SoC zaměřená na strojové učení, umělou inteligenci, permanentní podporu hlasové asistentky Google a mnoho dalšího. Nové SoC by pro Google vyráběl Samsung a to na svým plánovaným 5nm výrobním procesem. Pro Google jde o logický krok vpřed, neboť společnost si už v minulosti vyzkoušela výrobu některých dílčích koprocesorů, které se objevily například v druhém nebo třetím Pixelu. Hardware vlastního návrhu je obrovskou výhodou zejména s ohledem na optimalizaci, tedy něco, s čím má například Apple dlouholeté zkušenosti. Jestli se Googlu nakonec podaří přijít s řešením, které dokáže konkurovat těm nejlepším, se ukáže nejprve za rok.

Google-Pixel-2-FB
Zdroj: Google

Asus zveřejnil cenu levnější varianty svého inovativního laptopu se dvěma displeji

Společnost Asus celosvětově oficiálně zahájila prodej svého nového ZenBooku Duo, který po delší době přináší svěží závan do jinak stagnujícího se segmentu notebooků. Asus ZenBook Duo je vlastně osekanější a levnější verzí loňského (a herního) modelu ZenBook Pro Duo. Dnes představený model je zaměřený více na klasického zákazníka, čemž odpovídají specifikace, ale i cena. V novince se nachází procesory z 10. Core generace od Intelu,  dedikovaná GPU nVidia GeForce MX250. Úložiště a kapacita RAM jsou konfigurovatelné. Místo specifikací je na novince nejzajímavější její provedení se dvěma displeji, které značně mění způsob, jakým uživatel s notebookem pracuje. Asus dle svého vyjádření spolupracuje s vývojáři programů na tom, aby byla podpora pro druhý displej co nejširší. Například pro kreativní práci musí být další pracovní plocha k nezaplacení – například pro potřeby umístění nástrojů, nebo časové osy při editaci videa. Novinka se již nějakou dobu prodávala na některých trzích, od dnešního dne je však dostupná globálně. V současné době je zalistovaná i na některých českých e-shopech, například Alza nabízí nejlevnější variantu s 512 GB SSD, 16 GB RAM a procesorem i7 10510U za 40 tisíc korun.

.