Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti z IT světa, které se za posledních 24 hodin udály a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Zatajování specifikací pevných disků se týká i Seagate (a Toshiby)

V novinkovém souhrnu dva dny zpátky jsme psali o tom, že se přišlo na to, že společnost Western Digital podvádí své klienty, respektive prodává pevné disky pro profesionální využití se zavádějícími specifikacemi. Více o této kauze si můžete přečíst zde, v návaznosti na ní se však přišlo na to, že úplně stejně se chová druhý (ze tří největších) výrobce pevných disků – společnost Seagate. Ta u některých svých modelových řad pevných disků také využívá SMR technologii zápisu dat a to bez toho, aniž by o tom byla ve specifikacích jakákoliv zmínka. V případě disků od Seagate jde především o disky z řady Barracuda, konkrétně o modely s kapacitou 5 až 8 TB, jenž jsou určené pro komerční sféru. U běžných řad pevných disků pro klasické uživatele Seagate používá technologii SMR také, u nich se za to však „nestydí“ a tato informace je obsažena v tabulce specifikací. K používání SMR se přihlásila také Toshiba, která tuto (modifikovanou) technologii využívá u některých svých modelů. V jejich případě však nedochází k utajování této informace.

AMD věnuje téměř 15 milionů dolarů na podporu boje s koronavirem

Společnost AMD oznámila změnu své strategie v boji proti koronaviru a rozhodla se pro darování hardwaru v celkové hodnotě 15 milionů dolarů, který poslouží k výzkumu nového typu vakcíny. AMD pro tyto potřeby uvolní zejména svůj profesionální hardware, tedy několik výpočetních clusterů, obsahující procesory z řady EPYC a profesionální výpočetní akcelerátory AMD Radeon Instinct. AMD ve svém prohlášení tvrdí, že jednotlivé výpočetní stanice budou připravené k okamžitému odeslání zájemci a následnému použití. Na výpočetní hardware mají nárok společnosti, které se zabývají výzkumem potenciální vakcíny.

Gmail každý den blokuje až 18 milionů podvodných e-mailů týkajících se koronaviru

Google každý den celosvětově blokuje zhruba 100 milionů podvodných phishing e-mailů. Pětina z nich ale aktuálně zneužívá současnou globální pandemii. V takto podvodných e-mailech, které se většinou vydávají za seriózní sdělení nějaké respektované organizace (WHO, Červený kříž, různé národní úřady, instituce a další), se obvykle nachází nějaký soubor či odkaz, jehož cílem je vylákat od napadeného citlivé informace jako jsou například přihlašovací údaje k bankovním účtům a řada dalších citlivých dat. Podle vyjádření Googlu dokážou jejich interní AI mechanismy odhalit až 99,9% takovýchto e-mailu. Bohužel některé z nich sítem projdou a dorazí uživatelům do jejich e-mailových schránek.

První testovací let s člověkem na palubě si SpaceX odbyde 27. května

NASA i SpaceX se domluvili na termínu prvního testovacího letu modulu Dragon, který bude mít na palubě lidskou posádku. Stane se tak 27. května a po více než devíti letech se tak vydají američtí kosmonauti do kosmu na palubě amerického vesmírného plavidla. Modul SpaceX Dragon, který na oběžnou dráhu vynese Falcon 9, budou v rámci testu pilotovat dva astronauti NASA, a to konkrétně Dough Hurley a Bob Behnken. V rámci testovacího letu dojde ke spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), na které si astronauti odbydou svou několikaměsíční misi. Start se uskuteční ve 22:32 našeho času. Jak jsme již zvyklí z minulosti, livestream bude k dispozici na YouTube a oficiálním webu společnosti SpaceX.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více