Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

AMD potvrdilo příchod ZEN 3 procesorů a RDNA 2 grafických karet na konec letošního roku

Pro hardwarové nadšence bude letošní rok velmi bohatý. Kromě mobilních procesorů, které v uplynulých týdnech představili jak AMD, tak Intel, se letos dočkáme novinek také na poli běžných desktopových komponent. O společnosti Intel si povíme za chvíli, velké věci však chystá i AMD. Dnes došlo k potvrzení, že ještě do konce roku se dočkáme nové generace procesorů založené na architektuře ZEN 3, stejně jako své novinky ještě letos představí jejich grafická divize, která už měsíce připravuje dlouho očekávané GPU založené na architektuře RDNA 2. Pokud si AMD na poli procesorů zachová momentum, kterým v posledních letech disponuje, máme se na co těšit. Naopak grafická divize firmy může spíše jen překvapit, neboť na trhu s grafickými kartami AMD příliš na růžích ustláno nemá. Zatímco v případě procesorů dává AMD Intelu pořádně zabrat a tábor „modrých“ se musí snažit, nVidia si jede to své a od AMD příliš velké ohrožení necítí. Třeba letos na podzim dojde posunu a toto status-quo se po delší době naruší

Na web unikly specifikace nových procesorů od Intelu

… protože procesorové novinky od AMD se přímo střetnou s novinkami od Intelu. Během včerejška se na webu objevily informace o nadcházející 10. generaci procesorů od Intelu. Únik se očividně zakládal na pravdě, neboť několik hodin po jeho zveřejnění společnost Intel potvrdila spoustu informací ohledně finálních specifikací nových procesorů a jejich cen. Procesory z rodiny Comet Lake-S společnost oficiálně představí už pozítří, vše důležité (kromě reálných testů) se však už ví. Nová generace procesorů (které se takřka s jistotou objeví v některých desktopových Macích) nabídne vyšší maximální frekvence v porovnání s generací předešlou, přepracovaný nástroj Intel Extreme Tuning Utility, vylepšený rozvaděč tepla (IHS) a vylepšený HyperThreading, který se nově objeví i u nejlevnějších čipů i3. Kompletní nabídku procesorů z 10. Core generace si můžete prohlédnout v galerii níže. Například na poli integrovaných grafik k žádným změnám nedojde. Cenově Intel AMD pravděpodobně příliš konkurovat také nebude, ale jaké budou ceny v praxi se teprve ukáže.

TSMC začalo s vývojem 2nm výrobního procesu

Taiwanský gigant TSMC, který se zabývá výrobou mikroprocesorů (a například Apple je jeden z největších zákazníků), včera oznámil, že došlo k zahájení vývoje zcela nového výrobního procesu, který společnost označuje za 2nm. Nejpokročilejší výrobní proces, který TSMC nabízí svým klientům, je 7nm. Na tomto procesu budou například založené nové grafické karty a procesory od AMD, nebo na něm budou vyrobeny SoC pro novou generaci konzolí. Ještě letos by však mělo dojít k zahájení velkovýroby čipů založených na 5nm výrobním procesu a 2nm proces je dalším logickým krokem kupředu. Dá se očekávat, že nasazení tohoto výrobního procesu bude poměrně komplikované vzhledem k tomu, že se snižující se velikostí se zvyšuje komplexnost a problematičnost jak výroby jako takové, tak samotného návrhu čipů. Na rozdíl od Intelu se však TSMC daří výrobní procesy postupně zmenšovat, byť ono označení „7nm“, „5nm“ nebo „2nm“ je spíše marketingový trik, než odraz reality. I tak však bude velmi zajímavé sledovat, jak daleko bude možné současné technologie posouvat v souvislosti s fyzickými limity křemíku.

tsmc
Zdroj: Twitter.com, @dpl_news

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více