Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Oculus chystá nové ovladače pro svou virtuální realitu

V jedné z posledních aktualizací firmwaru pro VR headset Oculus Quest se objevily zmínky o zcela novém typu ovladače, na kterém společnost Oculus pracuje. Nese (nejspíše pracovní) označení „Oculus Jedi“ a mělo by jít o zbrusu nový ovládací systém, kterým Oculus vybaví svůj plánovaný headset s kódovým označením „Del Mar“. Nový ovladač má oproti tomu současnému (na obrázku níže) přinést hned několik zásadních vylepšení. Tato novinka sice nabídne shodné ovládací prvky (stejně jako jejich rozložení) jako současný Touch, ale dostane vylepšený sledovací systém a s ním spojený hardware, díky kterému by mělo být snímání nového ovladače mnohem přesnější. Vylepšení by se měla dočkat také výdrž baterie či haptická odezva ovladače, na kterou se ve velkém zaměřují například i Sony s Microsoftem pro své nadcházející konzole, resp. ovladače k nim. Mluví se o tom, že nový ovladač od Oculu bude více podobný ovladači od VR headsetu Valve Index, který je pro Oculus také tou největší konkurencí.

Ovladač pro virtuální realitu Oculus Touch

Sony oznámila, kdy dojde k vydání dlouho očekávaného titulu The Last of Us 2

Majitelé PlayStationů netrpělivě očekávají, kdy dojde k oficiálnímu vydání dlouho očekávaného (a také několikrát odloženého) titulu The Last of Us 2 od vývojářského studia Naughty Dog. K dějovému vyvrcholení nakonec dojde letos v létě, konkrétně je oficiální vydání naplánováno na 19. června. Před několika týdny přitom došlo k odsunu vydání, který byl obhajován tím, že vývojáři potřebují ještě trochu času na to, aby byl výsledný zážitek pro všechny stejně kvalitní a bez žádných větších komplikací. Kromě informací o datu vydání se však na webu objevily i další informace o hře, které už tak pozitivní (alespoň pro někoho) nebudou. Světlo světa totiž spatřilo poměrně velké množství spoilerů ve formě videí a textů přímo ze hry, které do velké míry odhalují příběh druhého dílu. Pokud tedy navštěvujete reddit nebo jiná komunitní fóra, a zároveň s nadšením očekáváte příchod druhého dílu kvůli příběhovému rozuzlení, dávejte si pozor na to, co čtete.

SpaceX má za sebou další velký milník

V neděli pozdě večer došlo v odpalovací základně v jižním Texasu k úspěšnému testu prototypu modulu rakety nazvané Starship společnosti SpaceX. Prototyp s číslem 4 (SN4) přežil (na rozdíl od svých předchůdců) natankování kapalným dusíkem v rámci tzv. kryogenického  a tlakového testu. Během něj je do palivových nádrží napuštěn kapalný dusík, který testuje strukturální integritu jak nádrží jako takových, tak celého palivového ústrojí. Po třech neúspěšných pokusech, které vždy skončili explozí prototypu, proběhlo konečně vše bez problému. Nádrže byly natlakovány téměř na pětinásobek hodnoty běžného atmosférického tlaku, tedy na hodnotu, která odpovídá běžnému provoznímu zatížení. V návaznosti na úspěšný test se celý testovací scénář posouvá dopředu, a do konce týdne chce společnost SpaceX otestovat vůbec první statický zážeh nové rakety. Pokud i tento test proběhne bez potíží, Starship čeká první testovací „let“, během kterého prototyp urazí zhruba 150 metrů. Na ten však SpaceX stále nemá povolení. Spaceship je vrchním stupněm dvoudílného designu, který chce SpaceX využít pro cesty do vesmíru vyžadující převoz lidí a nákladu. Prvním stupněm je modul Super Heavy, který by měl dostat vrchní modul na oběžnou dráhu. V obou případech by mělo jít o opakovaně použitelné moduly tak, jak to SpaceX dělá u současných modulů Falcon.

SpaceX obytný modul
Zdroj: spacex.com
.