Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Valve skutečně připravuje cenzurovaného Steam klienta pro Čínu

Společnost Valve poprvé oznámila práci na speciálním čínském klientovi ke své službě Steam v roce 2018. Nyní tento upravený a cenzurovaný klient vstoupil do fáze alfatestování. Služba Steam oficiálně v Číně dostupná není. Vzhledem k tomu, o jak obrovský trh však jde, je pro společnost Valve velmi atraktivní svou platformu pro nákup her k milionům čínských hráčů dostat. Stejně jako v případě ostatních služeb, které chtějí v Číně působit, i Steam však musí přijmout specifická opatření, která jsou v souladu s tamní legislativou a pravidly určených vládnoucí komunistickou stranou – jinými slovy je třeba klienta upravit a cenzurovat tak, aby neobsahoval nic, co by mohlo jakýmkoliv způsobem komunistické pohlaváry zneklidňovat, nebo je nedej bože stavět do negativního světla.

Jedním ze specifik čínského klienta je například to, že při startu každé hry se objeví pětisekundové upozornění obsahující několik rad a poučení pro hráče (viz níže). Další změnou je anonymizace veškerých informací na jednotlivých Steam profilech. Chybí obrázky i jména profilů, místo nich se zde nachází defaultní obrázek s otazníkem a místo jména pak číselný kód uživatele. Obrázky a uživatelská jména budou muset být nejprve schválena místními autoritami, než mohou být použita. Čínští uživatelé si tak na své profilové fotky a přezdívky chvíli počkají, navíc mají být jejich Steam profily spojené s jejich vlastním osobním ID. Další změnou je to, že Valve zcela očividně spolupracuje s čínskými úřady, neboť upravený Steam klient nedovoluje spustit hry ve speciálně vymezený čas, který zakazují loni ohlášené vládní nařízení. Například CS:GO nejde spustit mezi 10. hodinou večerní a 8. hodinou ranní. Stejné restrikce se týkají například titulu DOTA 2. U jiných her žádné časové omezení není. Valve se tímto krokem řadí k dalším společnostem, které výrazně ustupují či zásadně mění své služby jen pro to, aby jim bylo dovoleno vstoupit na čínský trh.

Huawei se na dalším budování 5G sítí ve Velké Británii nakonec podílet nebude

V souvislosti s budováním 5G sítí ve Velké Británii jsme již několikrát psali. Ať už šlo o šíření desinformací ohledně 5G signálu způsobujícím koronavirus, nebo o ničení 5G vysílačů z obav z výše uvedeného. Nyní se zdá, že Velká Británie nakonec ustoupila tlaku USA a vládnoucí Konzervativní strana se zasadí o to, aby byla společnost Huawei odstřižena z jakýchkoliv činností týkajících se budování 5G infrastruktury v zemi. Do roku 2023 by pak měly zmizet všechny prvky od Huawei z celé telekomunikační infrastruktury. Důvodem pro tento postoj jsou dle britských médií obavy o národní bezpečnost. USA před společností Huawei dlouhodobě varuje, politici jednotlivých zemí se však k tomuto postoji staví různě. Někteří jej vnímají jako oprávněnou obavu o národní bezpečnost v rámci kritické infrastruktury, jiní naopak poukazují na to, že jde jen o prvek americko-čínské obchodní války. V USA se Huawei na jakýchkoliv telekomunikačních projektech podílet nesmí a americké firmy mají zákaz používání jakýchkoliv zahraničních produktů pro potřeby výstavby datové či telekomunikační infrastruktury.

huawei_logo_1

Pilot Formule E podváděl při online závodění

Současná krize postihla také motorsport a fanoušci různých závodních sérií mají utrum. Kvůli nemožnosti závodit na skutečných tratích se však jednotlivé seriály chopily příležitosti a vysílají alespoň závody virtuální. Například ve Formuli 1 je virtuální závodění poměrně populární, a to především vlivem toho, že se z mladých a nadějných pilotů staly ze dne na den populární streameři na platformě Twitch. Svůj e-racing má za sebou také Formula E, která na sebe nyní přitáhla pozornost díky podvodu jednoho ze závodníků. Ukázalo se, že během jednoho z virtuálních závodů podváděl. Daniel Abt, který v seriálu Formule E závodí za tým Audi Sport ABT, nechal místo sebe závodit profesionálního e-sim závodníka Lorenze Hoerzinga. Ten ve virtuálním závodě podával daleko lepší výkony, než skutečný jezdec, což vyvolalo řadu otázek. Při vyšetřování případu se nakonec ukázalo, že za virtuálním volantem skutečně seděl Hoerzing, který za Abta závod vyhrál. Ten se za podvod dočkal diskvalifikace ze série virtuálních závodů, navíc musí zaplatit pokutu 10 tisíc euro.

Zdroje: Win.gg, The Verge, Engadget

.