Zavřít reklamu

Kultovní česká adventura Samorost 1 se konečně dočkala samostatného vydání na Steamu. Osmnáct let po vydání, kdy byla hra dostupná pouze ve webovém prohlížeči, tak konečně přichází čas přidat si ji do herních knihoven. Prvotina brněnského studia se společně s novým vydáním dočkala i mírného faceliftu, můžete si ji tak nyní zahrát v té nejlepší možné podobě.

V prvním Samorostovi ovládáte trpaslíka, který se snaží odvrátit srážku dvou planetek. V jádru jde o klasickou point and click adventuru, kterou však vyzdvihá její kouzelné formální zpracování. Na nádhernou grafiku a podmanivou hudbu jsme u her od Amanity již zvyklí, je tak hezké se podívat, kde ona fascinace dokonalou formální stránkou začala. Jak jsme již zmiňovali, hra se dočkala drobných grafických úprav, stejně tak si proměnou prošla hudba. Zcela nové písně však pro novou verzi klasiky složil původní skladatel Tomáš Dvořák alias Floex. Ten je dvorním skladatelem Amanity, nemusíte se tak bát, že by první Samorost přišel o svou původní atmosféru.

Samorost 1 je posledním dílem ze série, který se dočkal upraveného zpracování. Společně s každým takovým remasterem navíc Amanita dodává stejně upravenou verzi i na mobilní platformy. Pokud tak nechcete při hraní Samorosta sedět u počítače, můžete si ho stejně tak dobře stáhnout na svůj iPhone. A to nejlepší je, že v obou případech vás hra nevyjde ani na halíř, Amanita ji totiž ve všech obchodech „prodává“ zcela zdarma.

 Hru Samorost 1 můžete stahovat zde

.