Zavřít reklamu

V tomto souhrnném článku si připomeneme ty nejdůležitější události, které se za uplynulých 7 dní odehrály ve světě IT.

Tesla plánuje vybudovat novou továrnu v Texasu, nejspíše v Austinu

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, se v uplynulých týdnech hned několikrát (veřejně) obul do úředníků v kalifornském okrese Alameda, kteří automobilce zakázali znovu rozjet výrobu, a to i přesto, že začalo docházet k postupnému uvolňování bezpečnostních opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. V rámci této přestřelky (která se ve velkém odehrávala i na Twitteru), Musk několikrát pohrozil, že se může Tesla z Kalifornie bez problémů stáhnout do států, které mu nabízí daleko výhodnější podmínky pro podnikání. Nyní se zdá, že tento plán nebyl jen planou výhružkou, ale je velice blízko reálnému uskutečnění. Jak totiž informoval server Electrek, Tesla si očividně skutečně vybrala Texas, resp. metropolitní oblast v okolí Austinu.

Dle zahraničních informací zatím není zcela přesně určené, kde konkrétně nová továrna Tesly nakonec vyroste. Dle zdrojů obeznámených s průběhem jednání chce Musk s budováním nové fabriky začít co nejdříve s tím, že její dokončení by mělo být nejpozději do konce letošního roku. Do té doby by měly z továrny vyjíždět první hotové Modely Y, které se budou v tomto komplexu montovat. Pro automobilku Tesla by šlo o další velkou stavbu, která se bude v letošním roce realizovat. Od loňska automobilka staví novou výrobní halu v blízkosti Berlína, přičemž náklady na její vybudování se odhadují kolem částky přesahující 4 miliardy dolarů. Fabrika v Austinu by rozhodně levnější nebyla. Jiná americká média však přišla s informací o tom, že Musk zvažuje ještě některé lokace v okolí města Tulsa, v Oklahomě. Samotný Elon Musk je však více obchodně vázaný na Texas, kde sídlí například SpaceX, tudíž se spíše počítá s touto variantou.

YouTube automaticky maže komentáře, které kritizují Čínu a její režim

Čínští uživatelé webu YouTube upozorňují na to, že na této platformě dochází k automatizované cenzuře některých hesel v komentářích pod videi. Dle čínských uživatelů existuje poměrně velké množství různých slov a hesel, která z YouTube zmizí prakticky okamžitě po jejich napsání, což značí, že za mazáním komentářů stojí nějaký automatizovaný systém, který „nepohodlná“ hesla aktivně vyhledává. Hesla a výrazy, která YouTube maže, se obvykle týkají Čínské komunistické strany, některých „závadných“ historických událostí nebo hovorových výrazů, které hanlivě popisují praktiky či instituce státního aparátu.

Při testování, jestli k tomuto mazání skutečně dochází, přišli redaktoři serveru The Epoch Times na to, že vybraná hesla skutečně po zhruba 20 sekundách od napsání zmizela. Společnost Google, která YouTube provozuje, byla v minulosti již několikrát obviňována z přílišné servility vůči čínskému režimu. Společnost byla v minulosti například obviněna z toho, že ve spolupráci s čínským režimem vyvíjí speciální vyhledávací nástroj, který byl silně cenzurovaný a nešlo v něm najít nic, co si čínský režim nepřál. V roce 2018 se také objevily informace o tom, že Google úzce spolupracuje na výzkumném AI projektu s jednou čínskou univerzitou, která provádí výzkumné práce pro armádu. Světové společnosti, které v Číně působí (ať už jde o Google, Apple či mnoho dalších) a masivně investují, obvykle nemají příliš na výběr. Buď se režimu podvolí, nebo se mohou s čínským trhem rozloučit. A to je pro většinu z nich naprosto nepřijatelné, i přes často (a pokrytecky) deklarované morální zásady.

Vyšel remaster Mafie II a III a došlo ke zveřejnění dalších informací o prvním díle

V českých luzích a hájích by se pravděpodobně těžko hledal slavnější domácí titul, než byla první Mafie. Před dvěma týdny došlo k překvapivému oznámení o tom, že se chystá remake všech tří dílů a dnešek byl právě dnem, kdy se Definitivní edice Mafie II a III objevila v obchodech, a to jak na PC, tak na konzolích. Společně s tím studio 2K, které má na Mafii práva, oznámilo další informace o chystané předělávce prvního dílu. Ten se totiž, na rozdíl od dvojky a trojky, dočká daleko rozsáhlejších úprav.

V dnešní tiskové zprávě byl potvrzen zmodernizovaný český dabing, nově nahrané scény, animace, dialogy či zcela nové hratelné části, včetně několika nových herních mechanik. Hráči se dočkají například možnosti řídit motocykly, minihry ve formě nových sběratelských předmětů, rozšíření se dočká i samotné město New Heaven. Předělaný titul nabídne podporu pro 4K rozlišení a HDR. Na remaku se podíleli i čeští vývojáři z pražské a brněnské pobočky studia Hangar 13. Vydání remaku prvního dílu je naplánované na 28. srpna.

Joe Rogan končí na YouTube a stěhuje se na Spotify

Pokud se alespoň trochu zajímáte o podcasty, pravděpodobně jste už někdy slyšeli jméno Joe Rogan. V současné době jde o moderátora a autora nejpopulárnějšího podcastu na světě – The Joe Rogan Experience. Za roky fungování si do svého podcastu (téměř 1500 dílů) pozval stovky hostů, od lidí ze zábavní/stand-up branže, přes experty na bojová umění (mezi které se sám Rogan řadí), celebrity všeho druhu, herce, vědce, odborníky na všechno možné a spoustu dalších jinak zajímavých či známých osobností. Jeho nepopulárnější podcasty mají desítky milionů zhlédnutí na YouTube, další miliony zhlédnutí mají pak i krátké klipy z jednotlivých podcastů, které se na YouTube objevují také. Tomu je však nyní konec. Joe Rogan včera večer na svém Instagramu/Twitteru/YouTube oznámil, že podepsal několikaletou exkluzivní smlouvu se Spotify a jeho podcasty (včetně videa) se budou nově objevovat jen tam. Do konce letošního roku se budou ještě objevovat i na YouTube, zhruba od 1. ledna (nebo obecně kolem konce letošního roku) však všechny nové podcasty budou exkluzivně jen na Spotify s tím, že na YouTube se budou nahrávat jen již zmiňované krátké (a vybrané) klipy. V podcastovém světě jde o poměrně velkou věc, která spoustu lidí překvapila a to i kvůli tomu, že sám Rogan v minulosti různé podcastové exkluzivity (i se Spotify) kritizoval a tvrdil, že podcasty jako takové by měly být zcela svobodné, nezatížené exkluzivitou nějaké konkrétní platformy. Mluví se o tom, že společnost Spotify Roganovi za tuto mimořádnou smlouvu nabídla více než 100 milionů dolarů. Za takovýto obnos už jdou nejspíše ideály stranou. Tak jako tak, pokud JRE na YouTube (či jakémkoliv jiném podcast klientovi) posloucháte, užijte si posledního půl roku „volné dostupnosti“. Od ledna už jen skrze Spotify.

Intel zahájil prodej nových desktopových procesorů Comet Lake

V posledních týdnech je to jedna nová hardwarová novinka za druhou. Dnes se vypršení NDA a oficiálního zahájení prodeje dočkaly dlouho očekávané desktopové procesory 10. generace Core architektury od společnosti Intel. Na ty už se nějaký pátek čekalo, stejně jako se zhruba vědělo, s čím se Intel nakonec vytasí. Víceméně všechna očekávání byla přitom naplněna. Nové procesory jsou výkonné a zároveň i relativně drahé. Vyžadují nové (dražší) základní desky a v mnoha případech také daleko silnější chlazení, než předchozí generace (zejména v případech, kdy budou uživatelé hnát nové čipy na hranice jejich výkonnostního limitu). Stále jde také o procesory vyrobené 14nm (byť už po několikáté zmodernizovaným) výrobním procesem – a na jejich výkonu, resp. provozních vlastnostech je to znát (viz recenze). Procesory z 10. generace nabídnou širokou škálu čipů, od těch nejlevnějších i3 (které jsou nyní v 4C/8T konfiguraci), až po vrcholné i9 modely (10C/20T). Některé konkrétní procesory jsou už zalistované a dostupné skrze některé české e-shopy (například Alza zde). To samé platí pro nové základní desky se socketem Intel 1200. Nejlevnější zatím dostupný čip je model i5 10400F (6C/12T, F = absence iGPU) za 5 tisíc korun. Vrcholný model i9 10900K (10C/20T) pak přijde na 16 500 korun. Na webu jsou k dispozici také první recenze a to jak klasické psané, tak i videorecenze od různých zahraničních tech-YouTuberů.

Výzkumníci otestovali internetové připojení o rychlosti 44,2 Tb/s

Tým australských výzkumníků z několika univerzit v praxi otestoval novou technologii, díky které by mělo být možné dosahovat závratných internetových rychlostí, a to i v rámci stávající (byť optické) infrastruktury. Jedná se o zcela unikátní fotonické čipy, které se starají o zpracování a odesílání dat skrze optickou datovou síť. Na této nové technologii je nejzajímavější pravděpodobně to, že se jí podařilo úspěšně otestovat v běžných podmínkách, nikoliv jen v uzavřeném a velmi specifickém prostředí testovacích laboratoří.

Výzkumníci svůj projekt otestovali v praxi, konkrétně na optickém datovém spojení mezi univerzitními kampusy v Melbourne a Claytonu. Na této trase, která měří přes 76 kilometrů, se výzkumníkům podařilo dosáhnout přenosové rychlosti 44,2 Terabitů za sekundu. Díky tomu, že tato technologie může využívat již vybudované infrastruktury, by mělo být její nasazení do praxe relativně rychlé. Z počátků logicky půjde o velmi nákladné řešení, které si budou moci dovolit jen datacentra a jiné podobné entity. Postupně by se však tyto technologie měly rozšiřovat, tudíž by mělo dojít i k využití ze strany běžných uživatelů internetové sítě.

Optická vlákna
Zdroj: Gettyimages

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.