Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Epic Games představili nové techdemo jejich 5. generace Unreal Enginu, běží na PS5

Na YouTube se dnes došlo k představení již 5. generace velmi populárního Unreal Enginu, za kterým stojí vývojáři z Epic Games. Nový Unreal Engine se chlubí obrovským množstvím inovativních prvků, mezi které patří schopnost vykreslovat miliardy polygonů společně s pokročilými světelnými efekty. Nový engine přináší také nové animace, zpracování materiálů a tunu dalších novinek, které budou moci herní vývojáři využít. Detailní informace o novém enginu jsou dostupné na webu Epicu, pro běžného hráče je určené především komentované techdemo, které schopnosti nového enginu prezentuje ve velice efektivní podobě. Na celém záznamu (kromě vizuální kvality) je nejzajímavější pravděpodobně to, že se jedná o realtime render z konzole PS5, který by měl být navíc plně hratelný. Jde tak o první ukázku toho, čeho by měl být nový PlayStation schopný. Vizuální úroveň technologického dema samozřejmě nekoresponduje s tím, že takto detailně budou vypadat všechny na PS5 vydané hry, spíše jde o demonstraci toho, co všechno nový engine zvládne a co zároveň zvládne hardware PS5. Tak jako tak jde o velice pěknou ukázku toho, čeho se v blízké budoucnosti více či méně dočkáme.

AMD představilo nový Radeon Pro VII určený pro profesionální využití.

Společnost AMD představila další novinku, tentokrát jde o specificky zaměřený grafický akcelerátor Radeon Pro VII. Ten je určený především pro profesionální použití a tomu odpovídají jak specifikace samotného čipu, tak ostatní výbava. Radeon Pro VII je v podstatě okleštěným Radeonem Pro Vega II, který Apple nabízí jako příplatkové grafické řešení pro svůj Mac Pro. Jádrem Radeonu Pro VII je čip Vega 20, vyrobený 7nm výrobním procesem. V této konkrétní konfiguraci obsahuje 3 810 jader, 64 výpočetních jednotek, 16 GB HBM 2 paměti a výkonem 13,1 TFLOPS (FP32), resp. 6,5 TFLOPS (FP64). Novinka nabízí podporu PCI-e 4. generace a hodnota TDP je stanovena na 250W. Cena karty je 1900 dolarů a víceméně tak odpovídá konkurenčním „pro“ kartám nVidia Quadro RTX 5000. Zajímavostí je, že AMD nenabízí ve volném prodeji plně odemčené jádro Vega 20, které je zatím dostupné pouze majitelům Maců Pro.

Konkurence pro nové MacBooky Pro je tady, Dell doplnil svou modelovou řadu XPS

Společnost Dell si pro letošní rok připravila zásadní oživení své super-úspěšné notebookové řady XPS. 15″ model XPS 15 se dočkal zásadního redesignu a po téměř 10 letech se vrací vrcholná varianta XPS 17 se 17″ displejem. Na poli notebooků s operačním systémem Windows jsou modely XPS brány často jako pomyslný vrchol toho, co je na této platformě k dispozici. Letošní aktualizované modely tomuto tvrzení dávají za pravdu. Dell nové stroje osadil nejnovějšími procesory on Intelu, aktualizoval příplatkové dedikované grafické karty, zmodernizoval displej (1920×1200, 16:10, 500 nitů, sRGB), který je nově na velice podobné úrovni jako ty, jež se nachází v MacBoocích Pro, vylepšil konektivitu (až 4x TB3 port a SD čtečka), reproduktory, zásadně předělal chladící systém a airflow uvnitř šasi. Ceny začínají na 1300, resp. 1400 dolarech dle zvolené konfigurace a první dojmy z webu naznačují, že půjde o velmi povedené stroje.

Zdroje: YouTube, Videocardz, Anandtech

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.