Zavřít reklamu

Z chytrých hodinek se začíná stávat buzzword tohoto roku. Nezávislé firmy i velké společnosti jakoby objevili nový segment trhu, který představuje velký potenciál, zvlášť v době, kdy se na poli chytrých zařízení odehrává jen málo inovací, což bylo vidět jak na iPhone 5, tak například u Samsung Galaxy S IV nebo nově představených zařízeních Blackberry.

Příslušenství nošené na těle jsou další generací mobilních zařízení, která však nefungují jako samostatné jednotky, ale v symbióze s dalším zařízením, povětšinou s chytrým mobilním telefonem. Několik zařízení tady již bylo před boomem chytrých hodinek, povětšinou ty, co sledovaly některé biologické parametry vašeho těla – tep, tlak, nebo spálené kalorie. V dnešní době jsou nejznámější Nike Fuelband nebo FitBit.

Chytré hodinky se dostaly do povědomí spotřebitelů až díky Pebble, zatím nejúspěšnějšímu zařízení svého druhu. Pebble však nebyly první. Dlouho předtím vydala společnost SONY svůj první pokus o chytré hodinky. Ty však příliš nevynikaly výdrží baterie a podporovaly pouze telefony se systémem Android (ten také hodinky pohání). V současné době době na trhu najdeme pět známějších výrobků, které spadají do kategorie Smartwatch a podporují i iOS. Kromě zmíněných Pebble to jsou I’m Watch, Cookoo Watch, MetaWatch a Martian Watch, které jako jediné podporují Siri. Všechny zmíněné mají své klady i zápory, ale koncept je stejný – spojí se s telefonem pomocí Bluetooth a kromě času zobrazují různé notifikace a další užitečné informace, například počasí nebo uběhnutou vzdálenost při sportování.

Žádné z nich však nevyrábí velká technologická společnost. Zatím. O hodinkách od Applu se mluví už delší dobu, nyní do hry vstupují další společnosti. Práci na hodinkách ohlásil Samsung a údajně na nich pracuje i LG a Google, který dokončuje práce na jiném zařízení pro nošení na těle – Google Glass. A Microsoft? Nedělám si iluze, že se v technologické laboratoři v Redmondu nepracuje na podobném projektu, i když možná nikdy nespatří světlo světa.

Pro Samsung nejsou hodinky úplně cizí, už v roce 2009 představil telefon s označení S9110, který se vešel do těla hodinek a ovládl se prostřednictvím 1,76″ dotykového displeje.  Samsung má proti ostatním společnostem nespornou výhodu – sám vyrábí klíčové komponenty, jako čipsety a NAND flash paměti, díky čemuž má nižší náklady na výrobu a může tak nabídnout levnější produkt. Vývoj hodinek Samsungu potvrdil sám výkonný viceprezident pro mobilní zařízení, Lee Young Hee:

„Hodinky připravujeme už dlouho. Pracujeme velmi tvrdě, abychom je dokončili. Připravujeme produkty pro budoucnost a hodinky jsou rozhodně jeden z nich.“

S překvapivým tvrzením přišly pak Financial Times, podle nich totiž připravuje hodinky i Google, který aktuálně stále pracuje na jiném chytrém příslušenství, brýlích, které by se měly dostat do prodeje ještě tento rok. Podle deníku vidí Google projekt hodinek jako větší lákadlo pro střední proud. Znamená to, že u futuristických Glass počítá s možností, že zaujme  spíše hrstku geeků, než běžné uživatele chytrých mobilních telefonů? Každopádně co se hodinek píše, dá se očekávat, že je bude pohánět operační systém Android, který se objeví právě i v brýlích.

S další troškou do mlýna pak přispěchal deník Korea Times, podle kterého produkci hodinek připravuje společnost LG. Žádné detaily zatím nezveřejnil, pouze, že hodinky bude možné ovládat prostřednictvím dotykového displeje a že zatím není známo, jaký operační systém zvolí. Nejpravděpodobnější je Android, ve hře je však údajně i nový Firefox OS.

Zatímco Samsung jako jediný skutečně potvrdil práci na hodinkách, pozornost médií se obrací k Applu, od kterého se očekává další revoluční produkt. Nedivil bych se však, kdyby Apple k podobnému zařízení nepřistupoval striktně jako k hodinkám, zvlášť po stránce designu. Patent Applu sice napovídá, že by se mělo jednat o produkt určený na ruku, to však nemusí znamenat vůbec nic. Apple například může využít design iPodu nano 6 generace, který jde připnout kamkoliv, třeba i na řemínek hodinek.

Blogger John Gruber na adresu boje o chytré hodinky poznamenal následující:

Pravděpodobný scénář je, že Apple na hodinkách nebo zařízení hodinkám podobným pracuje. Ale nějaká kombinace Samsungu, Googlu Microsoftu a dalších budou spěchat, aby byly jejich hodinky na trhu jako první. Potom, jestli Apple uvede ty své (jedno velké jestli – Apple víc projektů zruší než uvede), tak budou vypadat a fungovat jako žádné jiné. Poté bude další várka hodinek od všech ostatních konkurentů bude s kupodivu vypadat jako neohrabanější verze od Applu.

Více o chytrých hodinkách:

[related-posts]

Zdroje: AppleInsider.com, MacRumors.com, Daringfireball.net
.