Zavřít reklamu

Traduje se, že co jednou vypustíte na internet, to už z něj nikdy zcela nezmizí. Díky projektu s názvem Internet Archive tato věta platí dvojnásob. Internet Archive umí nejen obnovit verze webových stránek z dob dávno minulých, ale poskytuje také svým návštěvníkům bezplatný přístup ke staršímu softwaru nebo třeba multimediálnímu obsahu. Co všechno umí?

Cenný archiv

Internet Archive je neziskový projekt, jehož tvůrci začali již v druhé polovině devadesátých let minulého století s archivací obsahu internetu. Samotní zakladatelé internetového archivu částečně přirovnávali svou činnost ke schovávání starých novin či časopisů. Archivace samotná byla zpočátku záležitostí tvůrců, v současné době se na ní ale může podílet kdokoliv, kdo si na webu Archive.org  založí svůj vlastní uživatelský účet. Počet archivovaných webových stránek se v tuto chvíli pohybuje v řádech stovek miliard, najdete zde ale také stovky tisíc softwarových programů a miliony videí, obrázků, knih, textů a zvukových nahrávek včetně záznamu koncertních vystoupení.

Webové stránky

Na našem sesterském webu jsme v minulosti vzpomínali na staré verze některých českých webových stránek. Jejich podobu jsme čtenářům mohli připomenout právě díky projektu Internet Archive. Pokud se chcete podívat, jak například vypadal váš starý profil na Lidé.cz, nebo si připomenout původní podobu portálu Atlas.cz, zamiřte na stránku web.archive.org. Do textového pole v její horní části zadejte adresu webu, který chcete prozkoumat. Klíčová je zde časová lišta – na ní se posuňte na rok, který chcete zobrazit, a poté v kalendáři pod lištou vyberte požadované datum. Může se samozřejmě stát, že verze dané stránky z některých dní nebyla archivována, případně se vám nemusí načíst veškerý obsah stránky. Nakonec klikněte na vybrané datum a čas archivace, a můžete se plně ponořit do internetové minulosti.

Knihy a další

V internetovém archivu můžete nalézt také elektronické verze některých knih a časopisů. Pokud chcete prohledat tento druh obsahu, klikněte vlevo nahoře na ikonku tří linek a v menu zvolte Books. Budete přesměrování na platformu Open Library, kde si po registraci a přihlášení můžete vypůjčit elektronické knihy. Knihy a časopisy najdete také v sekci Text Archive. Zde můžete procházet nejrůznější sbírky, prostřednictvím menu v levé části stránky filtrovat obsah a následně pročítat noviny a časopisy. Pokud máte vytvořený účet, můžete vybraný obsah ukládat do seznamu oblíbených.

Hudba a software

Pokud v menu v levé horní části stránky Archive.org kliknete na Audio, přesunete se do archivu zvukových nahrávek. Podobně jako v případě knih a časopisů zde můžete v menu na levé straně filtrovat obsah, procházet sbírky, provádět manuální vyhledávání nebo navštívit diskuzní fóra. Podobně postupujete v případě softwaru – v menu v levém horním rohu zvolíte Software, a pokud si online chcete zahrát některou z her z minulosti, kliknete na Internet Arcade. Díky emulátorům si můžete vybrané kousky zahrát přímo v prostředí internetového prohlížeče.

.