Zavřít reklamu

Hudební službu Beats Music považuje Apple za tu nejlepší na trhu, přesto si pro ni připravil kopu změn. Nit nezůstala suchá na struktuře celé služby, designu mobilních aplikací a změnit by se měla i cenovka. Tyto i další dosud neznámé detaily dnes přinesla zpráva serveru 9to5Mac.

Apple se údajně chystá využít obsah a technologie Beats Music, mnoho dalšího ale v tuto chvíli prochází rozsáhlými změnami. Asi nejzásadnější změnou ale bude konec dosavadní aplikace pro iOS, místo které se Apple chystá službu integrovat do stávajícího prostředí iTunes. To přitom neznamená pouze aplikaci na iPhonu, ale pravděpodobně také na iPadu, Macu či Apple TV.

Nová služba umožní vyhledávání v obsahu Beats Music i iTunes Storu a umožní přidávat skladby do osobní knihovny. Kolem té by měla také být celá služba postavena. Uživatelé si budou moci určité skladby uložit do svých iOS či OS X zařízení, nebo si veškerou hudbu ponechat v cloudu.

Apple se také chystá do stávající hudební aplikace integrovat streamovací služby, jako jsou Seznamy skladeb, Aktivity nebo Mixy. To znamená, že nová verze Beats Music bude i nadále využívat lidmi sestavovaného obsahu (v méně krkolomném anglickém výrazu „curated content“), kterým se původní služba tolik chlubila. Apple by ji mohl podobně jako jeho předchůdce využívat k odlišení od konkurenční nabídky.

Pokud jde o cenovku, bude srovnatelná s ostatními službami. Pro amerického zákazníka o něco dostupnější, pro českého naopak. Za měsíc bychom totiž zaplatili 7,99 dolaru (195 Kč). Pro srovnání, za prémiovou nabídku služby Rdio vydáte měsíčně 165 Kč.

Z této zprávy se mohou těšit dokonce i uživatelé Androidu. I ti totiž budou moci novou službu využívat, pochopitelně už formou samostatné aplikace. Zpráva, že se Apple chystá uvést jednu ze svých služeb na konkurenční platformu, se může zprvu zdát šokující, Tim Cook ale už v minulosti tuto možnost nevyloučil. Před dvěma lety totiž veřejně prohlásil, že pokud by v takovém kroku viděli smysl, iOS aplikaci by na Android portovali. „Nemáme s tím žádný náboženský problém,“ nechal se tehdy slyšet na konferenci D11.

K vývoji verze pro Windows Phone (či chcete-li, Windows 10) se Apple podle zdrojů uvnitř společnosti nechystá. Zkrátka přijdou i ti, kdo by chtěli službu využívat přes webovou aplikaci. Ta totiž podle všeho proměnou neprojde a není jisté, zda ji Apple vůbec ponechá v provozu. I kdyby tak učinil, již v tuto chvíli postrádá verze pro prohlížeče řadu funkcí dostupných v mobilní aplikaci, a tak by šlo o značně omezený způsob, jak službu využívat.

Co se týče kvality chystané služby či data jejího představení, poskytují zdroje 9to5Mac pouze omezené informace. Obě tyto otázky jsou spojené s interními problémy, jež akvizice Beats údajně vyvolala. Vedení Applu se rozhodlo nově příchozí společnost co nejvíce integrovat a v důsledku toho poskytlo několika klíčovým postavám Beats vysoké posty.

Fakt, že u důležité pracovní pozice dostal přednost zaměstnanec „jiné firmy“ před dlouholetým pracovníkem Applu, pochopitelně vyvolal ve společnosti určité rozčarování. „S integrací Beats to není úplně dobré,“ řekl jeden z nejmenovaných zaměstnanců.

Problém je prý také ne zcela jasná vize šéfů společnosti. Apple se původně chystal přestavěnou streamovací službu uvést již v letošním březnu, nyní se však hovoří spíše o červnu a události jménem WWDC. Vedení společnosti se k detailům či předpokládanému datu vydání zatím nevyjádřilo.

Stále tak zůstává několik velkých nezodpovězených otázek. Dvě nejdůležitější: „Jak se bude streamovací služba Applu jmenovat?“ a „Dostane se do České republiky a jejího okolí ještě v tomto miléniu?“

Zdroj: 9to5Mac
.