Zavřít reklamu

Kvalitní a originální fotografie jsou součástí prezentace společnosti Apple již řadu let. Apple se zároveň snaží fotografy podporovat, a to nejen neustálým vylepšováním fotoaparátů u svých zařízení – skvělou motivací je i fakt, že řadu fotografií, použitých na tapety, v reklamách nebo na billboardech, Apple vybírá mezi obyčejnými lidmi.

„Tady Apple. Chci vaši fotografii.“

Zdrojů inspirativních fotografií od „obyčejných lidí“ má Apple více než dost – patří mezi ně populární platformy Flickr, Google Photos a řada dalších webů, hledání ale probíhá i na webech s portfolii fotografů. Pokud by vás náhodou napadlo kontaktovat Apple přímo s nabídkou snímku, je na místě podotknout, že takto to nefunguje – Apple má na vyhledávání fotografií vlastní lidi, kteří tvůrce vždy sami kontaktují.

„Před uvedením OS X Yosemite mě Apple kontaktoval ohledně mých fotografií z Yosemite,“ uvedl na síti Reddit uživatel s přezdívkou LostConstruct. „Chvíli jsem s nimi jednal, ale nakonec to nedopadlo. Kontaktovali mě přes mou webovou stránku a ne přes sociální sítě.“.

Z kampaně „Shot on iPhone 6“ možná znáte černobílé záběry z kodaňského Superkilen Park. Jejich autorem je fotograf Brandon O Se, kterého jablečná společnost kontaktovala prostřednictvím sítě Flickr. „Jednoho prosincového dne jsem přes Flickr mail obdržel zprávu od člověka, který zde neměl žádné fotografie. Ptal se mě, jestli je můžu kontaktovat kvůli výzkumnému projektu, ale já jsem zprávu ignoroval coby spam. Když mi dotyčný opět psal s urgentní žádostí o odpověď, odepsal jsem. Příliš mnoho detailů jsem se nedozvěděl – oni měli zájem o mé snímky a ptali se mě, jestli já mám zájem. Když jsem zjistil, že se jedná o Apple, můj zájem byl definitivní,“ napsal fotograf. Celý proces zabral zhruba dva měsíce, součástí procesu byla kompenzace ze strany Applu za autorská práva k snímkům.

Jablečný Instagram

V roce 2017 spustil Apple, který do té doby neměl ve zvyku být aktivní na sociálních sítích, svůj vlastní instagramový účet. Na něm sdílí fotografie a videa, zachycená na iOS zařízení. Můžete se zde pokochat galeriemi z dílny rozličných fotografů, ale i rozhovory s umělci, použité jako zvuková stopa u videogalerií. Apple vyzývá uživatele ke sdílení jejich vlastních fotografií s hashtagem #shotoniphone – a snímků s tímto hashtagem naleznete na Instagramu opravdu hodně, protože jen málokdo by nestál o možnost sdílení jednou z nejpopulárnějších společností na světě.

Před lety byl Instagram výsadou majitelů jablečných produktů, v roce 2012 ale tato síť expandovala i na platformu Android. Phil Shiller, senior viceprezident Applu, na tuto událost reagoval smazáním vlastního instagramového účtu, což vzápětí potvrdil i na Twitteru. Z marketingového hlediska mohla být výhradní kompatibilita stále populárnějšího Instagramu s Apple zařízeními jedním z důvodů k tomu, aby zákazníci dali přednost koupi iOS zařízením před smartphonem s OS Android.

Shot on iPhone Brendan O Se
Billboard s fotografií Brendana O Se v Kalifornii

Zdroje: 9to5Mac, 9to5Mac, AppleInsider

.