Zavřít reklamu

Apple aktualizoval iMac o čip M3. Pro někoho možná překvapivě, pro někoho možná zbytečně, jakmile si ale tento all-in-one počítač Applu vyzkoušíte, zamilujete se. Anebo také ne, protože jeho hlavními protivníky jsou produkty vlastní stáje.

Byl to iMac, který na konci 90. let pomohl Applu k tomu, aby se s ním v oblasti elektroniky počítalo nadále. Až pak přišel iPod, až pak iPhone, iPad, Apple Watch. Od roku 2020, kdy nám společnost prvně ukázala čipy Apple Silicon se toho stalo skutečně hodně, mohlo to ale vypadat, že na iMac se zapomnělo. Je dobře, že tomu tak není.

Na WWDC21 Apple uvedl redesignovaný 24“ iMac s čipem M1, v roce 2022 jsme ale čekali na nástupce s čipem M2 a nedočkali jsme se. Až podzim roku 2023 přinesl ten stejný iMac s čipem M3. Společnost se věnovala spíše jiným – MacBookům Pro, nové řadě Mac Studio, dříve jsme se dočkali i Macu mini než nového iMacu. Stálo to čekání za to?

Proč měnit, co funguje?

Vizuálně se jedná pořád o ten stejný stroj, tedy o ten z roku 2021, na kterém rozdíly prostě nenajdete. Ano, i periferie jsou stále nabíjeny skrze LIghtning a ne USB-C. Pořád je to stejná 24“ úhlopříčka displeje, Apple nijak neexperimentoval ani s barvami. Pokud si ale myslíte, že nový iMac není nic nového pod Sluncem, pravděpodobně se na něj díváte špatně. Je to počítač, který nabízí fantastickou hodnotu, úžasný design a nyní nejnovější čip M3.

Je ideální do kanceláře, malých podniků, recepcí i pro běžné domácí uživatele, pro velké i malé a dospělé i mladé. Jeho nevýhodou je jen ten fakt, že není přenositelný (logicky). I tu úhlopříčku mu prominete s ohledem na to, kam je takový stroj určen a k jakému použití. iMac tedy stále žije a osobně doufám, že dlouho bude, protože pokud nejste opravdu ten nejnáročnější uživatel, budete spokojeni.

Vyšší liga

Hlavní dominantou zůstává 24“ 4,5K Retina displej (jehož reálná úhlopříčka je 23,5“) s rozlišením 4480 × 2520 při 218 pixelech na palec s podporou miliardy barev a jasem 500 nitů. Lze jej také připojit k externímu displeji v rozlišení až 6K a 60Hz. Bílý rámeček kolem displeje se mi stále líbí a nijak při práci nerozptyluje (hovořím za sebe), ale ta 1080p kamera nad displejem mírně ruší. Brada, ve které je zabudovaná technologie, je efektní. Je to líbivý designový prvek, který zde má své místo a k moderním iMacům patří, tak proč se jí zbavovat?

Námi testovaná verze byla ta s čipem M3, který má 8jádrové CPU se 4 výkonnostními jádry a 4 úspornými jádry, je zde 10jádrové GPU, 512 SSD disk a k tomu rovnou 16 GB RAM. V Apple Online Store vás vyjde na vysokých 61 780 Kč (v balení je jak Magic Mouse, tak Magic Trackpad). Ze zadní strany iMacu jsou dva porty Thunderbolt / USB 4 s podporou pro DisplayPort, Thunderbolt 3 (až 40 Gb/s), USB 4 (až 40 Gb/s), USB 3.1 Gen 2 (až 10 Gb/s), Thunderbolt 2, HDMI, DVI a VGA (prostřednictvím adaptérů) a dva porty USB 3 (až 10 Gb/s). Vyjma čipu samotného jsou novinkou W‑Fi 6E (802.11ax) a Bluetooth 5.3.

Základní model je samozřejmě osekaný. Má jen 8jádrové GPU, 256GB SSD úložiště a 8 GB jednotné paměti, přičemž mu chybí také dva USB 3 porty nebo klávesnice s Touch ID. Jeho cena ale startuje na 39 990 Kč. Oproti profesionálním počítačům je zde jasný downgrade. I ta dvě USB 3 by totiž mohly být Thunderbolty, chybí zde klasické USB-A (ale komu skutečně ještě chybí?) a mnozí mohou postrádat port na SD karty (na bok levé strany jako sluchátkový konektor by se třeba vešel).

Na velikosti záleží

Zdálo se být zklamáním, když Apple nesáhl na design. Jenže nový iMac je stále jedním z nejlépe vypadajících počítačů. Tady to není o čem. To zklamání možná panovalo spíše z toho, že společnost nezvětšila úhlopříčku. 24“ je fajn, je to dostatečný rozměr pro hodně práce, jenže pokud jste předtím okusili něco většího, a to zejména v podobě 32“ displeje, budete mít problém vše na pracovní plochu poskládat tak, jak jste zvyklí. Ten prostor zde prostě je a Apple, kdyby chtěl, tak by mohl, pravděpodobně to ale pro něho nemá smysl. I proto přeskočil čip M2 a nezabýval se jím.

Ten počítač sám o sobě je ale jen 11,5 mm tenký (proto i ta brada) a polohování skrze nohu je fascinující. Stačí jen lehký tlak a už si štelujete sklon. Ano, výšku ne, ale ta se po 14 dnech testování zdála stále optimální. Jedinkrát jsem při svých 183 cm neměl potřebu dávat displej níž či výš. Chápu všechno na tom, proč iMac vypadá tak, jak vypadá. Dokonce i ty tenčí rámečky by mu tak neslušely. Navíc když se do nich opře světlo, krásně si to hraje se stíny u jeho hran. A když si k tomu přičtete ještě barevně nastavené prostředí macOS Sonoma ve stejné barvě iMacu (v našem případě v zelené), budete se po prvním spuštění tetelit blahem a dlouho vám ten pocit zůstane.

Máte si ho koupit?

Čip M3 je příkladný pracant. V základní řadě je tím nejlepším a Apple se jej nebojí dávat ani do profesionálních MacBooků. Pokud děláte graficky náročnou práci, pravděpodobně byste na tom byli lépe s M2 Max nebo M2 Ultra Macem Studio nebo M3 Pro či M3 Max MacBookem Pro. Vše se odvíjí od vlastních potřeb a velikosti peněženky, s čímž si musíte poradit sami.

Má pracovní sestava se skládá z M1 Macu mini a 32“ Samsung Smart Monitoru M8. Měnil bych? Kdyby mi někdo nabídnul switch, tak neváhám, ale abych starou sestavu zahodil nebo se jí snažil zbavit a investoval do M3 iMacu, k tomu nemám důvod. Ne proto, že by se mi to nelíbilo, ne proto, že bych to nechtěl, ale proto, že ten výkon čipu M3 při své kancelářské práci vlastně nevyužiji. Paradoxně rychlost mé práce určuje spíše rychlost internetového připojení, hry nehraji, s grafikou nepracuji.

Kdybych ale teď hledal počítač do kanceláře, tak se nerozhoduji. Neměl bych nad čím a automaticky bral iMac (na cesty mám M2 MacBook Air). A vůbec bych se nebál základní konfigurace, protože ty přidané hodnoty vyššího modelu neocením. To všechno mi právě říká, komu je iMac určen. Jsem zde a hlásím se, a až nadejde čas upgradu, budu připraven. Zatím je však brzy, tak třeba až s čipem M5.

M3 iMac koupíte například zde

.