Zavřít reklamu

Apple se může pyšnit nejen kvalitními produkty, ale také povedeným a dobře optimalizovaným softwarem. Nesmírně důležitou roli hrají například operační systémy. Ty jsou následně obohaceny o řadu praktických nativních aplikací všeho druhu. K dispozici máme kupříkladu prohlížeč Safari, kompletní kancelářský balíček iWork, Poznámky, Připomínky, Najít a mnoho dalších. Pro zařízení jako iPhone, iPad či Mac je pak také k dostání program iMovie, který slouží jako základní software pro jednoduchou a rychlou úpravu či tvorbu videa.

Pokud byste potřebovali například sestříhat delší video, přidat do něj přechody či různé efekty, nebo z fotek udělat videoprezentaci, pak je iMovie skvělou volbou. Jedná se o bezplatný software, který můžete stáhnout přímo z (Mac) App Storu. Bohužel i přesto má jisté slabiny, které jsou podle slov samotných jablíčkářů zcela zbytečné.

Jak by Apple mohl vylepšit iMovie

Pojďme si proto posvítit na to, co jablíčkářům vadí nejvíce. Jak už jsme zmínili výše, iMovie je parádní aplikací, díky které si každý uživatel jablečných produktů může zeditovat svá videa, a to aniž by musel utrácet za drahý software. Příkladem profesionálního programu pro práci s videem může být například Final Cut Pro od Applu, který vás vyjde na 7 990 Kč. Rozdíl je tedy poměrně zásadní. Jenže zatímco Final Cut Pro je profesionálním řešením, iMovie je základním programem. V rychlosti si proto pojďme posvítit na jeho možnosti. Jak už jsme uvedli, software si poradí se střihem, umí pracovat s audio stopami, nabídne možnost přidání titulků, přechodů a mnoho dalších.

Ať už tedy potřebujete upravit cokoliv, existuje poměrně velká šance, že si pohodlně vystačíte s iMovie. To už ale neplatí při náročnějších editech, což je vzhledem k určení samozřejmě pochopitelné. Zcela zásadní problém ale přichází v okamžiku, kdy byste chtěli upravovat záběry natočené na výšku. V takovém případě vám totiž appka moc nápomocná nebude, ba právě naopak. Doslova prozkouší vaši trpělivost. Přestože svým způsobem je možné řešit i tyto případy, v iMovie absolutně chybí intuitivní nápověda, která by uživatele informovala o takovýchto možnostech. To by šlo přitom velice jednoduše vyřešit již při tvorbě samotného projektu. Apple by se zde mohl inspirovat konkurenčními programy a uživatelům jednoduše nabídnout možnost volby, respektive v jakém rozlišení a poměru stran chtějí mít výstupní video. Pro formáty by navíc stačilo vytvořit několik šablon – například pro Instagram Reels, TikTok, 9:16 apod.

iMOvie tipy fb

Aplikace iMovie má obrovský potenciál a funguje jako perfektní řešení pro rychlé a jednoduché upravování videí. Právě proto je vcelku škoda, že má tyto drobné mezery. Na druhou stranu je ale otázkou, zda se Apple chystá pro takovéto vylepšení, případně kdy se jej vůbec dočkáme.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.