Zavřít reklamu

Chytrý lokalizátor AirTag je skvělým doplňkem pro každého jablíčkáře. Jak už ze samotného označení vyplývá, s jeho pomocí dokážete sledovat pohyb vašich osobních věcí a mít o nich přehled i v případě, když by došlo k jejich ztrátě či odcizení. Vůbec největším benefitem AirTagu, stejně jako u zbytku produktů z jablečného portfolia, je celková provázanost s Apple ekosystémem.

AirTag je proto součástí sítě Najít. Pokud by tedy došlo k jeho ztrátě či odcizení, tak i přesto, přímo v nativní aplikaci Najít, uvidíte jeho polohu. To funguje poměrně jednoduše. Tato jablečná síť využívá zařízení uživatelů po celém světě. Pokud se pak někdo z nich nachází v blízkosti konkrétního lokátoru, za splněných podmínek tak odešle známou polohu zařízení, která se přes servery Applu dostane k majiteli. Takto se může poloha průběžně aktualizovat. Velice zjednodušeně lze říct, že „každý“ jablíčkář, který kolem AirTagu projde, o tom informuje majitele. Samozřejmě aniž by o tom vůbec věděl.

AirTag a rodinné sdílení

Přestože se AirTag jeví jako parádní společník do každé domácnosti, kdy velice snadno drží přehled o pohybu důležitých předmětů a zajistí, abyste jej nikdy neztratili, tak i přesto má jednu zásadní chybu. Nenabízí totiž formu rodinného sdílení. Pokud byste chtěli AirTag umístit například do rodinného auta a to následně společně sledovat s vaším partnerem, máte smůlu. Chytrý lokalizátor od Applu může být registrovaný pouze k jedinému Apple ID. To představuje poměrně důležitý nedostatek. Nejen že druhý člověk pak nemůže sledovat vývoj polohy zařízení, ale zároveň se může čas od času setkat s notifikací o tom, že jej možná sleduje AirTag.

Apple AirTag fb

Proč nelze AirTagy sdílet

Nyní se už pojďme podívat na to nejzásadnější. Proč vlastně nejde AirTag sdílet v rámci rodinného sdílení? Ve skutečnosti je na „vině“ úroveň zabezpečení. Přestože na první pohled se takováto možnost jeví jako jednoduchá úprava softwaru, opak je pravdou. Chytré lokalizátory od Applu si totiž zakládají na důrazu na soukromí a celkovou míru bezpečnosti. Právě proto disponují takzvaným koncovým šifrováním – veškerá komunikace mezi AirTagem a majitelem je šifrovaná a nikdo jiný k ní tak nemá přístup. Právě v tom spočívá onen kámen úrazu.

Důležité je také pochopit, jak zmiňované šifrování funguje. Velice zjednodušeně lze říct, že takzvaný klíč potřebný k autentizaci a komunikaci má pouze uživatel. Jak funguje end-to-end šifrování najdete zde. Tento princip je zásadní překážkou pro rodinné sdílení. Přidat uživatele by teoreticky nebyl žádný problém – stačilo by s ním sdílet potřebný klíč. Problém ale nastává v okamžiku, kdy osobu chceme ze sdílení odebrat. AirTag by totiž musel být v Bluetooth dosahu majitele pro vygenerování nového šifrovacího klíče. To však znamená, že do té doby bude druhá osoba mít stále plnou moc k použití AirTagu, a to až do chvíle, než se majitel dostane do jeho blízkosti.

Je rodinné sdílení možné?

Jak už jsme tedy zmínili výše, rodinné sdílení sice teoreticky možné je, ale kvůli koncovému šifrování není úplně jednoduché jej implementovat. Je proto otázkou, zda se jej vůbec někdy dočkáme, případně tedy kdy. Velký otazník totiž visí nad tím, jak by Apple k celému řešení vlastně přistoupil. Uvítali byste tuto možnost, nebo nemáte potřebu váš AirTag s kýmkoliv sdílet?

.