Zavřít reklamu

Letí to jako voda – pátek je opět tady a my už máme v tomto týdnu před sebou jen dva dny volna. Ještě před tím, než se ale odeberete na dva dny strávené někde na zahradě či u vody, tak si můžete přečíst v tomto týdnu poslední IT souhrn. Dnes se podíváme na vcelku zajímavé zjištění u Instagramu, dále vás informujeme o tom, že zemřel vynálezce pixelu a v poslední novince se podíváme na to, jak trojský kůň momentálně masivně útočí na české uživatele chytrých zařízení. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Instagram ukládal smazané fotografie a zprávy po dobu jednoho roku

V posledních dnech je o přešlapech Instagramu, a potažmo také Facebooku, doslova plný internet. Není to tak dávno, co jsme vás informovali o tom, že měl Facebook sbírat biometrická data, konkrétně fotografie obličejů, svých uživatelů. Tato data měl sbírat ze všech fotografií umístěných na Facebooku a samozřejmě bez jejich vědomí a souhlasu. Před pár dny jsme se dozvěděli, že to samé dělá také Instagram, který samozřejmě pod impérium s názvem Facebook patří. I Instagram měl tedy sbírat a zpracovávat biometrické údaje uživatelů, opět bez jejich vědomí a svolení – asi nemusíme zmiňovat, že se jedná nelegální činnost. Aby toho nebylo málo, tak dnes jsme se dozvěděli o dalším skandálu, který souvisí s Instagramem.

Když někomu napíšete nějakou zprávu a popřípadě pošlete fotku či video, a poté se rozhodnete pro smazání zaslané zprávy, tak většina z nás očekává, že se zpráva a i její obsah prostě a jednoduše smaže. Ze samotné aplikace se samozřejmě zpráva smaže ihned, každopádně ze samotných serverů to nějakou dobu trvá. Schválně, kolik by pro vás byla přípustná doba, po které by Instagram musel zprávy i s obsahem smazat i ze svých serverů? Bylo by to pár hodin, či maximálně dnů? Nejspíše ano. Co když vám ale řeknu, že Instagram si všechny smazané zprávy, společně s jejich obsahem, ponechával po dobu jednoho roku, a až poté docházelo ke smazání? Vcelku strašidelné, když si uvědomíte, co všechno jste mohli ve zprávách poslat, a poté smazat. Na tuto chybu upozornil bezpečnostní výzkumník Saugat Pokharel, který se rozhodl pro stažení všech jeho dat z Instagramu. Ve stažených datech našel právě zprávy a jejich obsah, který smazal již před dlouhou dobou. Pokharel samozřejmě tuto skutečnost ihned nahlásil Instagramu, který tento bug, jak jej sám nazval, opravil. Kromě toho Pokharel dostal odměnu 6 tisíc dolarů, aby vše vypadalo věrohodně. Co si myslíte vy, jednalo se doopravdy o chybu, anebo o další z nekalých praktik Facebooku?

Zemřel Russell Kirsch, vynálezce pixelu

Pokud se alespoň trošku vyznáte v informačních technologiích, popřípadě pokud využíváte grafické programy, tak stoprocentně víte, co je to pixel. Jednoduše řečeno se jedná o bod, který v sobě nese část údajů z pořízené fotografie, konkrétně tedy především barvu. Pixel však nevznikl jen tak od sebe, konkrétně jej v roce 1957 vyvinul, potažmo na něj přišel, Russell Kirsch. Ten v tomto roce pořídil černobílou fotografii syna, kterou se mu poté podařilo skenováním nahrát do počítače, čímž vznikl právě samotný pixel. Nahrání do počítače se mu podařilo provést pomocí speciální technologie, na které pracoval se svým týmem z americké Národní kanceláře pro normy. Naskenovaná fotografie jeho syna Waldena tedy kompletně změnila svět informačních technologií. Samotná fotografie je dokonce uložená ve sbírkách portlandského muzea umění. Dnes jsme se bohužel dozvěděli velmi smutnou zprávu – Russel Kirsch, který výše uvedeným způsobem změnil svět, zemřel, a to ve věku 91 let. Nutno však podotknout, že měl Kirsch opustit svět již před třemi dny (tj. 11. sprna 2020), média se o tom jen dozvěděla později. Čest jeho památce.

Trojský kůň v Česku masivně útočí na uživatele chytrých zařízení

V posledních týdnech se zdá, že se v Česku, a potažmo na celém světě, neustále šíří různé škodlivé kódy. Momentálně především v Česku řádí trojský kůň s názvem Spy.Agent.CTW. O této zprávě informovali bezpečnostní výzkumníci ze známé společnosti ESET. Zmíněný trojský kůň se začal šířit již minulý měsíc, až teprve teď se však situace nekontrolovatelně horší. Právě v následujících dnech by mělo dojít k dalšímu rozšiřování tohoto trojského koně. Spy.Agent.CTW je malware, který má za úkol jediné – zmocnit se různých hesel a přihlašovacích údajů na zařízení oběti. Konkrétně dokáže zmíněný trojský kůň získat veškerá hesla z Outlooku, Foxmailu a Thunderbirdu, kromě toho také získává hesla z některých webových prohlížečů. Údajně je tento trojský kůň nejpopulárnější mezi hráči počítačových her. Chránit se proti němu můžete jednoduše – nestahujte software a jiné soubory z neznámých stránek, zároveň se snažte co nejméně na neznámých stránkách pohybovat. Důležité je kromě antiviru používat také selský rozum – pokud se vám bude zdát, že je něco podezřelé, tak to velmi pravděpodobně podezřelé doopravdy je.

.