Zavřít reklamu

Další pracovní týden je úspěšně za námi a nyní následují další dva dny volna v podobě víkendu. Ještě před tím, než se uložíte do postele, abyste mohli co nejdříve vyrazit k vodě, anebo se začít opalovat, tak si ještě přečtěte náš IT souhrn, ve kterém vás každodenně informujeme o všem, co se událo ve světě IT. Dnes se podíváme na další průšvih Facebooku, který údajně ukládá neprávem biometrická data uživatelů, dále se podíváme na to, jak NASA ztratila spojení se svou včera vypuštěnou raketou, a nakonec si řekneme více o tom, jak by nVidia mohla odkoupit společnost Arm. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Facebook shromažďuje biometrická data uživatelů

Společnost Facebook, pod kterou mimo stejnojmenné sociální sítě patří například Instagram či WhatsApp, se nejspíše pořád nechce poučit. Po všech těch skandálech, které se v minulosti odehrály, se neustále objevují další a další problémy a průšvihy, které často souvisí s neoprávněným nakládám s uživatelskými daty. Pokud tyto kauzy od Facebooku alespoň jedním okem sledujete, tak vám určitě minulý rok neutekly informace o tom, že má Facebook údajně shromažďovat biometrická data uživatelů, konkrétně jejich tváře. Podle Facebooku dochází ke shromažďování tváří za jediným účelem, a to označování uživatelů na fotografiích, které uživatelé přidávají.

Facebook se samozřejmě brání tím, že se jedná o bezpečnostní funkci. Pokud totiž někdo na Facebook přidá fotku s vaším obličejem a neoznačí vás na ní, tak vám přijde na tuto skutečnost upozornění. Vy si tak můžete jednoduše zkontrolovat, zdali není přidaná fotka nějakým způsobem pohoršující, a zdali nebyla náhodou přidána bez vašeho souhlasu. Podobné skladování biometrických dat je však v Texasu, konkrétně v Illinois, zakázané. Momentálně je celá tato situace prověřována a postupně se o ni začíná zajímat víc a víc lidí, společně s médii. Uvidíme, zdali se bude jednat o další skandál, který Facebook zamázne tučnou pokutou, anebo zdali celá tato situace skončí nějak vážněji… což je, přiznejme si, velmi nepravděpodobné. Peníze vyřeší vždy všechny problémy.

NASA ztratila spojení se svou raketou mířící na Mars

Národní úřad pro letectví a vesmír, ve zkratce NASA, včera vyslala k Marsu svou vlastní raketu s označením Atlantis V-541. Úkol této rakety je jasný – dopravit na povrch rudé planety další rover, v pořadí už pátý, aby mohla NASA získat o čtvrté planetě naší sluneční soustavy ještě více informací. Pátý rover, který se NASA rozhodla na rudou planetu poslat, dostal jméno Perseverence. Raketa Atlantis V-541 bez sebemenších problémů odstartovala, avšak bohužel, po dvou hodinách došlo ke kompletní ztrátě signálu a spojení bylo přerušeno. Právě přerušení signálu mohlo tuto misi velmi rychle ukončit a označit za neúspěšnou. Inženýři z NASA však měli štěstí, jelikož bylo po nějaké době spojení opět navázáno, a dokonce NASA nyní hlásí, že je signál až nadprůměrný a velmi kvalitní. Doufejme tedy, že při této misi nenastanou žádné další komplikace, a že „porodní bolesti“ byly jedinými bolestmi, se kterými se budou muset inženýři v NASA u této mise potýkat.

nVidia má vážný zájem o odkoupení společnosti Arm

V jednom z minulých souhrnů jsme vás informovali o tom, že se chystá prodej společnosti Arm. Tuto společnost momentálně vlastní konglomerát SoftBank a právě její generální ředitel se rozhodl, že vlastnictví společnosti Arm není do budoucna výhodné. Po odkoupení Arm Holdings se totiž očekávalo, že bude tato společnost zisková, a to díky výrobě všemožných čipů a procesorů na zakázku. Bohužel se však ukázalo, že tento krok nebyl úplně ideální – úplně za špatný však považovat nelze. Od odkoupení se společnost Arm netopí v problémech, není však ani zisková, ani ztrátová, a tak nějak prostě „přežívá“. To je hlavní důvod zmíněného prodeje.

Analytici po oznámení prodeje předpokládali, že by se po společnosti Arm mohl vrhnout Apple, ten však jakýkoliv zájem popřel. Naopak zájem o společnost Arm projevila nVidia, která se již po dobu několika let zabývá vyráběním grafických karet. Podle dostupných informací má nVidia o společnost Arm velký zájem. Zvláštní je, že je nVidia prakticky jedinou společností, která o Arm zájem vyslovila. Nic by tedy nemělo bránit odkoupení, pokud samozřejmě do celého procesu nevstoupí nějaká „vyšší moc“. S největší pravděpodobností vám tedy již brzy zprostředkujeme informace o akvizici zmíněné společnosti. Poté už bude jen a jen na nVidii, jak se svým novým přírůstkem bude pracovat – snad se jedná o správný krok a nVidia nezopakuje špatné kroky, které předvedla minulý rok.

Logo společnosti nVidia
Zdroj: nvidia.com
.