Zavřít reklamu

Ať se vám to líbí nebo ne, Facebook Instagram na iPadu prostě nechce. I když své platformě neustále přidává nové funkce, které síť činí pořád míň a míň přehlednou, na odladění rozhraní pro tablety iPad jednoduše kašle. Prohlížet si jej na něm ale můžete přes webový prohlížeč, kterému nově přibyde několik zajímavých funkcí. Z původního záměru aplikace čistě pro iPhone už dávno sešlo, když se titul rozšířil i na Android. Primárně o fotografie už také nejde, protože sdílet můžete jak videa, tak vše kombinující příběhy. Dávno už byla zrušena i povinnost nahrávat obsah v poměru stran 1:1. Vyjma samostatné aplikace můžete však Instagram prohlížet i na webu, kam se lze přihlásit, vyhledávat zde atd. Co zde ale zatím nemůžete, je publikovat obsah.

A to by se právě mělo změnit. Společnost prý nyní pracuje na aktualizaci svých webových stránek, která uživatelům umožní sdílet obsah i z webu. Co to znamená? Že fotografie, videa a příběhy budete moci do sítě publikovat prakticky z jakéhokoli zařízení, které má internetový prohlížeč – tedy nejen z počítačů ale i tabletů, iPad nevyjímaje. Pokud se vám to zdá být nelogické, nejste sami. 

Web prioritou 

Informaci o připravované novince přinesl vývojář aplikací a analytik Alessandro Paluzzi. Ten pomocí jím nezveřejněných metod už dokázal novou možnost povolit ve svém profilu, přičemž se o tom pochlubil v rámci sítě Twitter, kde sdílel i několik snímků obrazovky. Rozhraní bylo vylepšeno o náhled publikovaného obsahu spolu s možnostmi jeho ořezu a použití stejných filtrů, jaké nabízí aplikace. Nechybí ani nastavení popisu.

Skrze web Instagramu nicméně můžete obsah publikovat už nyní – to však pouze na mobilních telefonech. Novinka tuto možnost tedy nabídne i jiným zařízením. Kdy se tak stane, není zatím známo. Je to ale další potvrzení toho, že se rozhraní pro iPad nedočkáme ani po 11 letech od vzniku aplikace. Už loni totiž generální ředitel Instagramu uvedl, že verze aplikace pro iPad není prioritou a že se chce soustředit spíše na zdokonalení webu. Co to s sebou nese?

Instagram pro všechny, ale s omezeními 

Je tím samozřejmě potenciál titulu, který se tím vymaňuje z nutnosti používat aplikaci. Na jakémkoli zařízení se tak skrze web můžete přihlásit ke svému účtu a plně jej spravovat – i na zařízeních kamarádů, kterým se nemusíte hlásit do aplikace. Po použití anonymního režimu pak prohlížeč všechna data zapomene a vy tak máte jistotu, že data nikdo nezneužije. Je to tedy opačná cesta, než kterou poskytoval Facebook. Ten nejdříve nabídl webové rozhraní, až poté aplikaci.

Své výhody to tedy jistě má, ale proč se tak Facebook brání verze pro iPad, když i z něho už budete moci obsah publikovat, je otázkou. Omezení se totiž přímo nabízí – bez aplikace nemůže být ta plně integrována do systému, takže do sítě nemůžete obsah poslat přímo z některého editačního titulu atd. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více