Zavřít reklamu
iWant

Inženýr z Applu přišel na geniální způsob, jak potrestat zloděje poštovních balíčků

iWant

Ve Spojených státech v posledních letech sílí trend posílání všeho možného poštou a nechávání doručeného zboží před domovními dveřmi. Dříve se takto doručovaly především drobnosti, v posledních letech však zákazníci tento typ doručování volí i pro dražší a větší zásilky, což se jim leckdy stane osudným.

Krádeže takto doručených předmětů v poslední době rostou a jedním z cílů podobného výtržnictví se stal také populární YouTuber Mark Rober, který je shodou okolností také technologickým inženýrem v Applu. Poté, co několikrát přišel o svůj balíček, se rozhodl, že se zlodějům pomstí. Udělal to po svém a je třeba říci, že efektivně. Z celého projektu se ve finále vyklubala přetechnizovaná, velmi dobře promyšlená a provedená nástraha, na kterou zloději jen tak nezapomenou.

Rober vymyslel důmyslné zařízení, které se z venku tváří jako reproduktor HomePod od Applu. Ve skutečnosti však jde o kombinaci spirálové centrifugy, čtyř telefonů, flitrů, smrdutého spreje, zakázkově vyrobeného šasi a speciální základní desky, která tvoří mozek svého zařízení. Stálo jej to více než půl roku úsilí.

To v praxi funguje tak, že v počátku bdí na svém místě přede dveřmi domu. Jakmile však dojde ke krádeži, integrované akcelerometry a GPS senzory v telefonech Robera upozorní, že se dalo zařízení do pohybu. Ten je sledován v reálném čase díky přítomnosti GPS modulu v nainstalovaných telefonech.

Jakmile se zloděj rozhodne, že se na svůj lup podívá více z blízka, začne pořádné divadlo. Ve stěnách vnitřní krabičky jsou rozmístěny tlakové senzory, jež poznají, když dojde k otevření krabice. Krátce na to na vrchu umístěná centrifuga do svého okolí vymrští obrovské množství flitrů, které udělají pořádný svinčík. A aby to nebylo málo, několik sekund poté dojde k vypuštění smradlavého spreje, jenž spolehlivě zaplní běžnou místnost velice nepříjemným pachem.

Nejlepší na tom všem je, že Mark Rober do své „krabičky spravedlnosti“ implementoval čtveřici telefonů, jež celý proces nahrávají a současné záznamy ukládají na cloud, takže o ně prakticky není možné přijít i v případě zničení celé nástrahy. My se tak můžeme pokochat reakcemi zlodějů na to, když zjistí, co že to vlastně ukradli. Rober vydal na svém YouTube kanále jak celkové shrnutí celého projektu (i s několika záznamy z krádeží), tak také relativně podrobné video o tom, jak celý projekt vznikal a co všechno vývoj obnášel. Před touto snahou (ale i výsledkem) musíme jen smeknout.