Zavřít reklamu

Apple již dlouhá léta nabízí svým uživatelům platformu Najít, skrze kterou mohou sledovat lokaci svých zařízení a na dálku s nimi i manipulovat (např. je smazat). Jenže pokud nějaký méně zkušený uživatel tuto službu nezapne, a pokud nemá zabezpečený telefon Face ID nebo Touch ID, zloděj či případný nálezce si s ním může dělat co chce. 

Pokud někdo přijde do Apple Storu či autorizovaného servisu s iPhonem uzamčeným přes iCloud nebo přihlášeným do platformy Najít, přičemž jej není schopen heslem odemknout a chce na něm provést nějaký servisní zásah (či spíše nechat si vyměnit kus za kus), nebude mu nijak pomoci. V takovém případě musí mít alespoň fakturu, aby prokázal, že se jedná o jeho zařízení. Pokud jste ale nijak zařízení nezabezpečili a ztratili jej, nebo vám bylo odcizeno a nálezce vás odhlásil, může si klidně nechat vyměnit kus za kus a mít tak zcela nové zařízení. Toto nikdo samozřejmě nekontroluje.

Apple chce ale proti tomuto bojovat a poskytnout svým uživatelům další možnou ochranu. To tedy ne tak, že by se útočníci nedostali k jejich datům, nebo že by se jim jejich zařízení úspěšně vrátilo (i když i to je ve spolupráci s policií možné). Primárním cílem Applu je, aby každý servis před jakýmkoli zásahem do zařízení nahlédl do tzv. GSMA Device Registry, kde zkontroluje, zda je či není zařízení registrováno svým majitelem jako ztracené/kradené. Pokud ano, opravu/výměnu zamítne. Jedná se tím o další prvek, který by měl odradit potenciální zloděje od trestné činnosti.

servis

Samozřejmě je zde ale nutná interakce s majitelem, který musí své zařízení do databáze nahlásit. GSMA Device Registry je totiž globální databáze umožňující majitelům smartphonů registrovat svá zařízení. Díky unikátnímu IMEI telefonu pak může kdokoli zkontrolovat, zda se zařízení v databázi nachází, a jaký má statut.

Co je to GSMA 

GSMA je celosvětová organizace sjednocující mobilní ekosystém s cílem objevovat, rozvíjet a poskytovat inovace, které jsou základem pozitivního podnikatelského prostředí a společenských změn. Také proto pořádá ty největší veletrhy, jako MWC v Barceloně nebo Las Vegas. Zastupuje také mobilní operátory a organizace napříč celým mobilním světem a přilehlými odvětvími a poskytuje svým členům služby ve třech hlavních pilířích: Průmyslové služby a řešení, Konektivita pro dobro a Osvětová činnost. 

Co je to GSMA Device Registry 

GSMA také provozuje celosvětový registr, který umožňuje majitelům zadat označení jejich zařízení v případě problémů, jako je případná ztráta, krádež, podvod atd. Tento stav pak také popisuje, jak s takovými zařízení nakládat, pokud na ně narazíte. Je-li například zařízení nahlášeno jako odcizené, je zde doporučení zařízení zablokovat přístup k síti a nekupovat jej ani neprodávat – to v případě bazarového prodeje nebo prodeje z druhé ruky. 

.