Zavřít reklamu
iWant

iOS 12 je nainstalovaný na 75 % všech iPhonů a iPadů. Apple ale už testuje iOS 13

iWant

Tři a půl měsíce od vydání iOS 12 pro veřejnost je nejnovější systém pro iPhony a iPady nainstalovaný na 75 % všech zařízení. Vyplývá to ze statistik, které Apple k prvnímu dni letošního roku sdílel na svých stránkách podpory pro App Store. Nový iOS 12 si tak vede podstatně lépe než jeho předchůdce. Zároveň ale Apple v těchto dnech už testuje iOS 13.

Tři čtvrtiny všech iPhonů, iPadů a iPodů touch už běží na iOS 12. Předchozí iOS 11 si pak ponechává celých 17 % uživatelů. Zbylých 8 % z celku pak patří těm, kteří zůstali na některé ze starších verzí iOS – řadí se sem zejména zařízení, jež obě výše uvedené generace systému nepodporují.

Pokud se zaměříme na iPhony a iPady uvedené na trh v posledních čtyřech letech, pak jsou statistiky pro Apple ještě pozitivnější. V případě těch si totiž iOS 12 nainstalovalo 78 % uživatelů. Předchozí iOS 11 si opět ponechává 17 procent, avšak starší verze systému v grafu zastávají pouze 5% podíl.

Při srovnání s iOS 11 si dle oficiálních statistik vede loňská generace systému podstatně lépe. Přesně před rokem touto dobou si držel iOS 11 jen 65% podíl, což je ve srovnání se 75 % u iOS 12 značný rozdíl. Na pomalejším přijetí předloňského verze se však značně podílela řada chyb, jež systém sužovaly. Ještě o rok starší iOS 10 byl naproti tomu k 5. lednu 2017 nainstalovaný na 76 % všech iPhonů, iPadů a iPodů touch.

Apple už testuje iOS 13

Kalifornská společnost už v těchto dnech mezi vybranými uživateli testuje nástupce svého posledního systému. S informací dnes přišel zahraniční server MacRumors, který v poslední době zaznamenal nárůst návštěv ze zařízení s iOS 13. Vůbec poprvé se nová generace systému objevila ve statistikách v říjnu minulého roku. Během vánočních svátků se iPhony s iOS 13 objevily ve statistikách návštěvnosti jen sporadicky. Avšak s příchodem nového roku jejich počet značně narostl.

Nutno podotknout, že nejde o nijak neobvyklý jev. V minulých letech Apple také testoval své chystané verze systému několik měsíců před tím, než je ukázal veřejnosti resp. vývojářům na WWDC. Ostatně tak by tomu mělo být i letos, kdy se premiéry iOS 13 dočkáme v průběhu června a vydání pro širokou veřejnost pak proběhne v září společně s novými iPhony.

A jakých novinek se dočkáme? Podle dosavadních spekulací by měl iOS 13 přinést změny především na iPady – přepracovanou aplikaci Soubory, podporu pro otevření několika panelů v jedné aplikaci (funkce z macOS) nebo podporu pro otevření dvou stejných aplikací vedle sebe díky Split View (například dvakrát Safari). Dorazit by měly i novinky, jež Apple nestihl implementovat do iOS 12. Řadí se mezi ně přepracovaná domovská obrazovka na iPadech i iPhonech a vylepšené možnosti pro úpravu fotografií přímo v nativní aplikaci.