Zavřít reklamu

Často slýchám názor, že pro Apple je komunita českých uživatelů více méně bezvýznamná. Mnohdy musím souhlasit, ale kroky společnosti v poslední době naznačují, že se situace značně zlepšuje. Začátkem roku jsme dočkali oficiální podpory Apple Pay, později Tim Cook přislíbil, že se bude zabývat otázkou výstavby Apple Storu v Praze a nakonec od poloviny minulého měsíce máme možnosti si změřit EKG na Apple Watch Series 4. Nyní přichází další důležitá novinka – kontrola českého pravopisu v iOS 13, iPad OS 13 a macOS Catalina.

Ačkoli se Apple úpěnlivě snaží prezentovat iPad jako náhradu za Mac, zapomíná na některé specifické funkce, jež jsou i pro základního uživatele stěžejní. Jednou z nich je jednoznačně také kontrola psaného textu, která v případě českého jazyka do teď chyběla. Nové systémy iOS 13, iPad OS 13 a macOS Catalina, které budou pro běžné uživatele dostupné v září, ale zmíněnou absenci řeší a přináší kontrolu českého pravopisu.

Pokud na iPhonu či iPadu napíšete chybu nebo překlep, pak vás systém na skutečnost, že v textu není něco správně, upozorní podržením slova červeně. Jestliže na dané slovo dvakrát poklepete, zobrazí se alternativy, kterými lze slovo nahradit. Nicméně ne vždy je systém natolik inteligentní, aby vám navrhl slovo ve tvaru, které jste měli v úmyslu napsat – například u slova „přklepy“ navrhuje iOS 13 pouze „příklepy“ a „přílepy“, avšak původně zamýšlené „překlepy“ už nikoli.

V podstatě stejný systém platí také u nového macOS 10.15, kde se alternativy zobrazí po kliknutí za dané slovo. Nicméně na Macu bylo možné získat kontrolu českého pravopisu i za pomoci aplikací jako Dictionaries, nebo po přidání českého slovníku do příslušné složky v systému.

Apple přesvědčila petice

Asi jen málokdo by věřil, že za přidáním kontroly českého pravopisu do nových systémů stojí nedávná petice na change.org, jejíž iniciátorem byl Roman Maštalíř. Ačkoli petice získala jen 917 podpisů z původně naplánovaných 10 tisíc, všiml si ji jeden z Čechů pracujících v Applu a předal ji na správné místo. Podle informací Maštalíře se nakonec Apple rozhodl funkci do systémů implementovat na poslední chvíli.

iOS 13 kontrola pravopisu
.