Zavřít reklamu

U Applu se začíná stávat určitou tradicí, že hojně vyzdvihované a mezi uživateli oblíbené funkce ve svých nejlepších letech náhle skončí. Dokonalým příkladem je Magsafe, který byl u MacBooků nahrazen porty USB-C. Podobný osud čeká v září také funkci 3D Touch, což ostatně potvrzuje i nový iOS 13.

O konci 3D Touch se spekuluje prakticky od uvedení iPhonu XR, který přinesl novou funkci zvanou Haptic Touch. Ta funguje na velice podobném principu, nicméně namísto síly stlačení reaguje pouze na dobu stisku. Spolu s tím souvisejí i určité limity, kdy Haptic Touch kvůli absenci senzoru tlaku pod displejem není schopný nabídnout některé specifické funkce 3D Touch. Nebo minimálně doposud nebyl. S příchodem iOS 13 se totiž jeho funkcionalita napříč systémem značně rozšířila a prakticky ve všech směrech nahradil svého sofistikovanějšího předchůdce.

iphone-6s-3d-touch

Určitou zajímavostí je, že po nainstalování iOS 13 reagují na dlouhý stisk i zařízení, která disponují technologií 3D Touch. V redakci jsme nový systém nainstalovali na iPhone X, jehož displej nativně reaguje na sílu stlačení. S iOS 13 ale všechny podporované prvky reagují na obě metody, což může být pro leckoho matoucí. Například kontextové menu na ikoně aplikace lze vyvolat jak silnějším stlačením displeje, tak i podržením prstu na ikoně. Je však možné, že Apple v nadcházejících betaverzích funkce sjednotí a dokonce i na telefonech s 3D Touch nabídne pouze Haptic Touch, aby se všechna zařízení ovládala stejně.

Ostatně právě možnost vyvolat kontextové menu na ikoně aplikace bylo něco, co delší podržení prstu na obrazovce doposud neumožňovalo. S příchodem iOS 13 se ale možnosti značně rozšířily a tam kde doposud fungoval jen 3D Touch, je nyní možné využít Haptic Touch. Mazání aplikací pak funguje stejným způsobem jako doposud, jen je nutné na aplikaci podržet prst několik sekund.

Jedinou exkluzivitou 3D Touch zůstává možnost označit text pomocí kurzoru po dvojitém stlačení klávesnice. Funkce Peek & Pop bohužel s iOS 13 zanikla, respektive zůstala možnost zobrazit pouze náhled odkazu nebo obrázku (viz třetí a čtvrtý screenshot v galerii níže). Zmíněná funkce ale není jediným benefitem 3D Touch – metoda je také značně rychlejší a pro její dokončení není nutné sundavat prst z displeje, ale můžete rovnou přejet na požadovanou zkratku/nabídku a aktivovat ji.

Nové iPhony už 3D Touch nenabídnou

Důvod konce 3D Touch je už nyní leckomu jasný – potřebným senzore tlaku už nebudou disponovat nové iPhony, které Apple v září představí. Nicméně proč tomu tak bude, zůstává prozatím otázkou. Společnost už v minulosti dokázala, že je schopná technologii pro 3D Touch implementovat i do OLED displeje a jak je známo, i letošní modely budou tímto panelem vybavené. Možná chce Apple zkrátka snížit výrobní náklady a nebo možná jen sjednotit ovládání svých zařízení. Přeci jen rozšířený Haptic Touch zavítal spolu s iPadOS 13 také na iPady, což jistě uvítá většina jejich majitelů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Myslím si, že to dává smysl, jelikož neznám nikoho, kdo by to aktivně využíval. Je to schovaná funkce a není příliš pohodlná při používání. Škoda jen, že kolem toho udělali obrovský marketing při uvedení iP6.

celý text

Čtěte více.