Zavřít reklamu

Nejzajímavější novinkou, kterou přinesly iPhony 6s a 6s Plus, je bezesporu 3D Touch. Jedná se o funkci, jež využívá speciální displej, který je v rámci iOS schopen rozlišit tři různé intenzity stisku. Díky tomu má uživatel možnost rychleji přistupovat k těm nejčastěji využívaným funkcím. Stačí mu totiž například silněji stisknout ikonu fotoaparátu a ihned má možnost pořídit selfie, natočit video atd. Stejně tak funguje 3D Touch i u dalších systémových aplikací a funkci navíc mohou do svých aplikací snadno implementovat i nezávislí vývojáři.

My se podívali, jaké zajímavé aplikace již 3D Touch podporují, a přinášíme vám jejich přehled. Jak se dalo očekávat, ukázalo se, že je 3D Touch v rukou vývojářů neskutečně silným nástrojem a pro uživatele obrovským benefitem. 3D Touch dokáže systém iOS učinit ještě přímočařejším, efektivnějším a uživatelům ušetří mnoho času. Skvělou zprávou navíc je, že vývojáři podporu novinky do svých aplikací přidávají bleskovým tempem. Mnoho aplikací již funkcí 3D Touch disponuje a další rychle přibývají. Nyní ale rovnou přejděme ke slíbenému přehledu těch nejzajímavějších z nich.

Facebook

Možnost využívat 3D Touch mají od včerejška uživatelé Facebooku, aplikace nejpopulárnější sociální sítě světa. Díky nové funkci mohou uživatelé z domovské obrazovky rovnou přistoupit ke třem úkonům. Mohou napsat příspěvek a mohou pořídit či zveřejnit fotografii nebo video. Sdílet své dojmy a zážitky se světem je tak rázem mnohem více po ruce a uživatel aplikaci Facebook za tímto účelem prakticky nemusí vůbec otevřít.

Instagram

Podpory 3D Touch se dočkala také známá foto-sociální síť Instagram. Pokud vlastníte jeden z nových iPhonů, přímo z domovské obrazovky získáte silnějším stiskem na ikonu Instagramu přístup k rychlým volbám, které vám umožní zveřejnit nový příspěvek, prohlédnout si aktivitu, vyhledávat nebo poslat fotografii kamarádovi skrze funkci Direct.

Přímo v rozhraní Instagramu pak můžete silnějším stiskem na jméno konkrétního uživatele vyvolat náhled jeho profilové stránky. Tím ale možnosti 3D Touch zdaleka nekončí. Zde můžete prstem švihnout nahoru a tím zpřístupnit volby jako zrušení sledování, zapnutí upozornění na příspěvky daného uživatele či poslání přímé zprávy. 3D Touch lze použít i silným stiskem na fotografii zobrazenou v mřížce. Tím jsou opět zpřístupněny rychlé volby jako Like, možnost okomentování a opět i možnost odeslat zprávu.

Twitter

Další populární sociální sítí je Twitter a ani ten s přidáním podpory pro 3D Touch nezahálel. Z domovské obrazovky iPhonu tak nově budete po silnějším stisku na ikonu aplikace moci zahájit vyhledávání, napsat zprávu kamarádovi nebo napsat nový tweet.

Tweetbot 4

Podporu 3D Touch dnes získal i Tweetbot, nejpopulárnější alternativní Twitter klient pro iOS. Ten se nedávno konečně dočkal dlouho očekávané verze 4.0, se kterou přišla optimalizace pro iPad, podpora landscape módu a mnoho dalšího. Nyní tedy přichází ještě aktualizace 4.0.1, která přerod Tweetbotu v moderní aplikaci dokonává a přináší i právě nejžhavější novinku 3D Touch.

Dobrou zprávou je, že vývojáři využili obou dostupných možností integrace 3D Touch. Uživatelé tedy mohou silným stiskem na ikonu aplikace rovnou přejít ke čtyřem obvyklým operacím. Mohou odpovědět na poslední zmínku, zobrazit záložku Activity, zveřejnit poslední pořízený snímek nebo jednoduše tweetnout. K dispozici je pak i Peek & Pop uvnitř aplikace, díky čemuž lze zobrazovat náhled přiloženého odkazu i na něj bleskově přejít.

Swarm

Poslední aplikací z kategorie sociálních sítí, kterou zmíníme, je Swarm. Jedná se o aplikaci firmy Foursquare, která slouží k tzv. check-inům, tedy k přihlašování sebe sama ke konkrétním místům. Také uživatelé Swarmu se podpory 3D Touch již dočkali a jedná se o novinku nesmírně užitečnou. Díky 3D Touch je totiž onen chceck-in asi nejsnazší, jaký může být. Stačí jednoduše silněji stlačit ikonu Swarmu a okamžitě tak získáte přístup k možnosti se přihlásit k dané lokaci. Zkušenost stejná jako na Watch.

Dropbox

Asi nejpopulárnější cloudovou službou na světě je Dropbox a i jeho oficiální aplikace se 3D Touch již dočkala. Z domovské obrazovky tak lze bleskově přistupovat k posledním použitým souborům a souborům uložených v telefonu, nahrávat fotografie a stejně tak rychle i vyhledávat soubory napříč vaším Dropboxem.

V aplikaci lze silnější stisk využít, když chcete zobrazit náhled souboru a švihem vzhůru následně můžete přistupovat k dalším rychlým volbám. Lze takto získat odkaz pro sdílení daného souboru, zpřístupnit soubor pro offline použití, přejmenovat ho, přesunout a smazat.

Evernote

Evernote je všem dobře známá aplikace pro zaznamenávání a pokročilou správu poznámek. Jedná se o nástroj skutečně produktivní a 3D Touch jeho produktivní potenciál ještě zvyšuje. Díky 3D Touch totiž můžete vstoupit do poznámkového editoru, pořídit fotografii nebo nastavit připomínku přímo z ikony na hlavní obrazovce iPhonu. Silnější stisk na poznámku uvnitř aplikace pak zpřístupní její náhled a švih vzhůru vám umožní danou poznámku bleskově přidat mezi zkratky, nastavit pro ni připomínku či ji sdílet.

Workflow

Workflow vám na iOS podobným způsobem jako Automator na Macu umožňuje přetvořit vaše rutinní úkony v automatické operace. Účelem aplikace tedy je ušetřit vám čas a 3D Touch tento efekt dosavadních schopností aplikace ještě znásobuje. Silnějším stiskem na ikonu aplikace lze totiž rovnou spustit vaše nejdůležitější operace.

Uvnitř aplikace lze 3D Touch využít k vyvolání náhledu daného příkazu a švih vzhůru opět zpřístupní volby jako přejmenování, duplikování, smazání a sdílení konkrétního workflow.

Launch Center Pro

Launch Center Pro je aplikací pro vytváření zkratek k jednoduchým úkonům v rámci jednotlivých aplikací. Opět se tedy jedná o aplikaci s cílem zrychlit vaše každodenní chování na iPhonu a 3D Touch aplikaci i v tomto případě umožňuje vaše přistupování ke kýženým položkám ještě urychlit. Stačí zkrátka silněji stisknout na ikonu Launch Center Pro a vaše nejčastěji využívané akce jsou vám okamžitě k dispozici.

TeeVee

TeeVee je jedinou českou aplikací v našem výběru a také jedním z prvních tuzemských kousků, který se naučil 3D Touch využívat. Pro ty, kteří TeeVee neznají, jedná se o aplikaci, díky níž budete mít vždy přehled o svých oblíbených seriálech. Aplikace totiž nabízí přehledný seznam nejbližších epizod vámi vybraných seriálů a kromě toho k nim poskytuje základní informace. Fanoušci seriálů se tak mohou jednoduše seznámit s anotacemi jednotlivých epizod, prohlédnout si obsazení seriálu a vedle toho si také odškrtávat zhlédnuté epizody.

3D Touch od poslední aktualizace hezky poslouží i u této aplikace. Silnějším stiskem prstu na ikonu TeeVee je možné zpřístupnit zkratku ke třem nejbližším seriálům. K dispozici je pak ještě zrychlená volba pro přidání nového pořadu. Vývojář aplikace navíc přislíbil, že s další aktualizací do TeeVee přibude i druhá alternativa využití 3D Touch, tedy Peek & Pop. Ta by měla usnadnit a urychlit práci uvnitř samotné aplikace.

Shazam

Aplikaci Shazam pro rozpoznávání hrající hudby nejspíš znáte. Shazam je velice populární a jedná se dokonce o službu, kterou Apple integroval do svých zařízení a rozšířil tak schopnosti hlasové asistentky Siri. I v případě Shazamu je podpora 3D Touch novinkou nesmírně užitečnou. Umožňuje totiž zahájit rozpoznávání hudby z ikony aplikace a tedy rychleji než kdy dříve. Již by se vám tedy nemělo stát, že píseň skončí dříve, než se stačíte dostat do aplikace a spustit proces rozpoznávání.

Ostatní

Zde seznam zajímavých aplikací s podporou 3D Touch samozřejmě zdaleka nekončí. Těch zajímavých kousků je ale skutečně mnoho a v jednom článku je zkrátka není možné všechny vyjmenovat. Výše zaznamenaný přehled tedy slouží spíše pro představu toho, jak stěžejní je 3D Touch novinkou a jak použitelná je tato funkce u prakticky všech aplikací, které jsme si zvykli používat.

Namátkou je dobré zmínit ještě například GTD nástroj Things, který díky 3D Touch urychlí vaše zadávání úkolů a povinností do aplikace, alternativní kalendáře Calendars 5 či Fantastical, jimž 3D Touch rovněž propůjčuje ještě větší jednoduchost a přímočarost při zadávání událostí, a opomenout nelze ani populární fotografickou aplikaci Camera+. Ta po vzoru systémového fotoaparátu ještě zkracuje cestu k pořízení snímku a dává vám tak naději, že vždy včas zachytíte momenty, na něž chcete mít uchovanou digitální vzpomínku.

Foto: iMore
.