iWant

iOS 12 přináší na starší iPhony jedno z nejužitečnějších 3D Touch gest

iWant

Už od minulého roku není pravidlem, že jsou 3D Touch gesta dostupná pouze na iPhonech se speciálním displejem a haptickým motorkem. Apple totiž v některých případech nahradil silnější stlačení displeje dlouhým podržením prstu na konkrétním prvku. S příchodem iOS 12 se starší modely iPhonů dočkají překlopení 3D Touch gesta pro vyvolání trackpadu na klávesnici, což je ostatně i jedna z nejužitečnějších funkcí.

Ačkoli měl Apple s 3D Touch displejem velké plány a hodlal jím zcela změnit způsob ovládání jablečných telefonů, najde se velká část uživatelů, jež si zkratky vyvolané stlačením displeje neosvojila. Řada z gest je zkrátka nepotřebná, avšak najde se mezi nimi jedna, kterou používají téměř všichni majitelé iPhonů 6s a novějších. Řeč je o proměně klávesnice v trackpad, jenž umožňuje posouvat kurzorem mezi napsaným textem a případně označovat jednotlivá slova či celé věty.

A právě zmíněnou zkratku přináší iOS 12 i na starší modely, jako jsou iPhone SE, 5s, 6 a 6 Plus. Na iPhonech bez 3D Touch tak po aktualizaci na nejnovější systém bude stačit podržet prst na klávese mezerníku do doby, než se klávesnice promění v trackpad. Pak už jen stačí přejíždět prstem po displeji a měnit polohu kurzoru.

Jak přesně novinka funguje v praxi, se můžete podívat na videu níže v čase 1:25: