Zavřít reklamu

Apple včera zveřejnil první zprávy o tom, jak se jeho novým mobilním operačním systémům – jmenovitě iOS 13 a iPadOS 13 – daří po stránce přijetí ze strany uživatelů. Podle oficiálních statistik v současné chvíli běží na 50 % všech kompatibilních iPhonů a iPodů touch operační systém iOS 13, zatímco iPadOS 13 je nainstalovaný na 33 % všech iPadů.

Apple ve zprávě dále specifikuje, že iOS 13 je nainstalován na 55 % modelů iPhonů, které byly představené v uplynulých čtyřech letech. Na 38 % těchto modelů stále běží operační systém iOS 12, u zbývajících zhruba sedmi procent se pak jedná o některé z dřívějších verzí. Co se skupiny všech iPhonů jako takových týče, je nejnovější verze nainstalovaná na polovině z nich. Na 41 % všech iPhonů běží iOS 12 a na zbylých 9 % pak některé ze starších verzí iOS.

Srovnáme-li tyto údaje s daty o iOS 12, zveřejněnými v první polovině října loňského roku, můžeme vidět, že míra přijetí v rámci celé uživatelské základny je totožná. Co se týče zařízení, představených v horizontu uplynulých čtyř let, má letošní iOS 13 se svými 55 % mírný náskok – když byl loni představený iOS 12, běžel v říjnu roku 2018 na 53 % těchto zařízení. Při tomto srovnání je ale potřeba mít na paměti, že zatímco iOS 12 byl určený jak pro iPhony, tak i pro iPady, letos se tablety od Applu dočkaly vlastního operačního systému.

iOS 13 on iPhone X FB

Co se iPadOS týče, běží v současné chvíli na 41 % všech iPadů, představených v průběhu uplynulých čtyř let. Na 51 % těchto iPadů běží operační systém iOS 12, u zbylých 13 % se jedná o některou ze starších verzí operačního systému iOS. Co se týče všech iPadů bez ohledu na stáří, je iPadOS nainstalován na 33 % z nich. Na 51 % běží iOS 12, u zbylých 16 % se jedná o některou z předchozích verzí iOS.

Data byla zpracována na základě údajů z návštěv App Storu k 15. říjnu. Metriku uplynulých čtyř let Apple stanovil v loňském roce, aby eliminoval zkreslení statistik údaji o zařízeních, která již nejsou s nejnovějšími operačními systémy kompatibilní. V současné chvíli již Apple vydal iOS 13.1, iOS 13.1.1, iOS 13.1.2, a iOS 13.1.3 s opravami chyb. iOS 13.2 je ve fázi beta testování.

iOS 13 statistiky rijen

Zdroj: Apple

.