Zavřít reklamu

Historie se opakuje, alespoň pokud jde o vztah technologických gigantů s antimonopolními úřady. Apple nyní čelí kritice za to, že znevýhodňuje aplikace třetích stran podobně, jako prý Microsoft znevýhodňoval konkurenční internetové prohlížeče tím, že nabízí vlastní Internet Explorer nebo Windows Media Player, kvůli čemuž společnost začala distribuovat i speciální verze operačního systému Windows „N“ bez těchto aplikací.

Kritika Applu je o něco rozsáhlejší, a to proto, že kromě vlastního prohlížeče Safari jeho zařízení také poskytují vestavěnou aplikaci Mail nebo hudební službu Apple Music a například reproduktor HomePod může nativně streamovat hudbu pouze z této služby. To by se ale s příští velkou aktualizací systémů macOS, iOS a dalších mohlo změnit.

Společnost prý v reakci na kritiku zvažuje více pootevřít své operační systémy aplikacím třetích stran. Uživatelé by tak mohli nahradit Safari jiným prohlížečem a všechny odkazy, na které kliknou, by se jim v těchto prohlížečích mohly otevírat automaticky. Stejně tak by mohli uživatelé HomePodu přehrávat hudbu ze Spotify a jiných služeb napřímo a ne přes AirPlay. A taktéž by mohl iOS automaticky přesměrovávat uživatele, kteří kliknout na odkaz s předponou mailto:, do jimi vybrané aplikace.

iOS zařízení nyní disponují 38 vestavěnými aplikacemi a pro mnohé z nich je k dispozici alternativa v App Store. Tyto alternativy ovšem nejsou tak populární, jak by si jejich tvůrci přáli, a to jednoduše proto, že se už v samotném systému nachází vestavěná konkurence. Spotify coby hlavní konkurent Apple Music si také stěžuje na skutečnost, že si Apple z každého předplatného bere 30% poplatek, kvůli čemuž je služba znevýhodněna i z hlediska ceny. Apple na kritiku Spotify reagoval argumentem, že firma chce vytěžit z ekosystému iOS co nejvíc, aniž by za tento benefit musela platit.

Za zamýšleným otevřením HomePodu jiným službám může být ovšem také skutečnost, že reproduktor svými prodeji znatelně zaostává za Amazon Echo a dalšími. Přesto, že produkt od Applu nabízí lepší zážitek, jeho podíl na trhu se i po dvou letech pohybuje na přibližně 5 %. Otevření produktu jiným službám by mohlo zvýšit popularitu zařízení.

Podle zdrojů zevnitř společnosti Apple také zvažuje, zda povolí hlubší integraci Siri do aplikací třetích stran včetně už zmíněných hudebních služeb, internetových prohlížečů a mailových klientů. Pokud k těmto změnám dojde, stalo by se tak v iOS 14.

spotify a sluchátka
.