Zavřít reklamu

Jednou z mnoha výhod propojených automobilů je skutečnost, že je umíte spravovat i na dálku. Třeba u BMW ročníku 2014 a novějších to nabízí služba ConnectedDrive, díky které můžete aktivovat na dálku topení nebo klimatizaci, takže i ve špatném počasí se budete ve svém vozu cítit okamžitě pohodlně. Kromě toho můžete kontrolovat stav pohonných hmot nebo baterie nebo svůj vůz lokalizovat. V neposlední řadě pak pomocí aplikace můžete vozidlo odemykat, zamykat či sdílet data z mobilních map.

Doposud na tyto vychytávky bylo potřeba užívat dedikované aplikace výrobců automobilů, díky chystané aktualizaci iOS 13.4 se pro ně ale může situace alespoň trochu odlehčit. Uvnitř čerstvě vydané vývojářské bety se totiž skrývá nová funkce CarKey, pomocí které budete moci svůj vůz odemykat, zamykat nebo rovnou startovat pomocí NFC za předpokladu, že vaše auto podporuje funkci CarPlay.

Pro odemknutí a zamknutí stačí přiložit iPhone nebo Apple Watch ke dveřím řidiče, na iPhonu pak nevyžaduje ani Face ID, funkci tudíž můžete použít i když máte slabou baterii. Toto nastavení je ovšem možné kdykoliv změnit. K párování iPhonu s vozem dochází pomocí NFC čtečky v automobilu a aplikace Peněženka. Po úvodním spárování s iPhonem se data automaticky synchronizují s Apple Watch. Zajímavostí je také možnost sdílet klíč od svého vozu s jinými lidmi, např. manželkou nebo jinými členy rodiny.

Jedná se tak o další rozšíření platformy  CarPlay, která byla poprvé ohlášena jako iOS in the Car na WWDC 2013. O několik měsíců později pak byla funkce přejmenována na CarPlay a Apple na veletrhu v Ženevě oznámil první výrobce podporující nové rozhraní, jimiž byli Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo. Později se funkce rozšířila i na další značky včetně BMW, které nejprve tuto funkci odmítalo. Dnes je funkce podporovaná dokonce i na motorkách včetně Honda Gold Wing nebo Harley-Davidson Touring.

CarPlay FB

Zdroj: 9to5Mac

.