Zavřít reklamu

iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 – to jsou nové operační systémy, které Apple představil minulý týden v rámci konference WWDC21. Od samotného představení pro vás všechny tyto systémy testujeme a přinášíme vám články, ve kterých rozebíráme různé zajímavé novinky. Všechny zmíněné systémy jsou sice aktuálně k dispozici pouze pro vývojáře, to ale neznamená, že si je nemůže stáhnout kdokoliv jiný – jedná se o vcelku jednoduchý postup. Tyto články jsou tak určené především těm jedincům, kteří si na svá jablečná zařízení nedávno představené operační systémy nainstalovali. V tomto článku se konkrétně budeme věnovat přepracovanému režimu Nerušit, který byl v iOS 15 přejmenován na Soustředění. Vrhněme se přímo na věc.

iOS 15: Jak vytvořit nový režim Soustředění

Jak už jsem nakousl výše, tak v iOS 15 (a dalších systémech) došlo k představení funkce Soustředění, která funguje jako původní režim Nerušit na steroidech. Zatímco v rámci Nerušit jste si mohli nastavit maximálně plán automatického zapnutí a vypnutí, tak s příchodem Soustředění si můžete vytvořit hned několik různých režimů, ve kterých nechcete být rušeni – například v práci, při sledování filmů či hraní her, anebo třeba při běhání. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak pokračujte následovně:

  • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu s iOS 15 přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kousek níže a rozklikněte kolonku Soustředění.
  • Nyní v pravém horním rohu obrazovky klepněte na ikonu +.
  • Tímto se spustí průvodce, pomocí kterého si můžete nový režim Soustředění vytvořit.
  • Zvolit si můžete buď předpřipravený režim, anebo si vytvořit svůj úplně od základu.
  • Na začátku průvodce si zvolte ikonu a název režimu, a poté proveďte další nastavení.

Pomocí výše uvedeného postupu lze tedy vytvořit nový režim Soustředění. Možností, pomocí kterých si lze jednotlivé režimy přizpůsobit, je k dispozici opravdu nespočet. Už v samotném průvodci, popřípadě klidně zpětně, si můžete nastavit, kteří lidé vás i skrze aktivní režim Soustředění budou moci kontaktovat. To se hodí například tehdy, pokud v práci nechcete být rušeni, ale zároveň potřebujete komunikovat s vašimi kolegy. Dále lze vybrat aplikace, ze kterých vám i po aktivaci režimu Soustředění budou chodit notifikace. Povolit si pak můžete i zobrazování neodkladných oznámení, tedy takových oznámení, která jsou velmi důležitá a zobrazí se i přes aktivní režim Soustředění – například zaznamenání pohybu v domě, apod. Nechybí funkce, díky které můžete dát ostatním uživatelům vědět o tom, že máte režim Soustředění aktivní (funkční jen pro uživatele iOS 15). Přizpůsobit si můžete také plochu s aplikacemi, popřípadě lze nastavit další volby. Vytvořený režim lze pak aktivovat ručně, anebo si můžete aktivovat inteligentní aktivaci či nastavit konkrétní stav, při kterém se režim Soustředění aktivuje. Skvělou zprávou je, že se režimy Soustředění synchronizují napříč všemi vašimi zařízeními, tak stejně se synchronizuje i jejich (de)aktivace.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více