Zavřít reklamu

S příchodem iOS 15 Apple představil převratnou novinku v podobě režimů soustředění, které si prakticky okamžitě získaly velkou pozornost. Tyto režimy konkrétně dorazily do všech operačních systémů a jejich cílem je podpořit produktivitu jablíčkáře v nejrůznějších případech. Režimy soustředění konkrétně staví na dobře známém režimu Nerušit a fungují vcelku stejně, akorát navíc výrazně rozšiřují celkové možnosti.

Nyní tak máme příležitost si nastavit speciální režimy například pro práci, učení, hraní videoher, řízení a na další aktivity. V tomto ohledu záleží na každém jablíčkáři, jelikož máme celý proces ve vlastních rukách. Co v nich ale konkrétně můžeme nastavit? V takovém případě si můžeme zvolit, jaké kontakty se nám mohou v daném režimu dovolat či nám napsat tak, abychom vůbec obdrželi notifikaci, případně stejně tak i jaké aplikace o sobě mohou dát znát. Nadále se ještě nabízí i nejrůznější automatizace. Daný režim se tak může aktivovat například na základě času, místa či spuštěné aplikace. I přesto je zde však spousta prostoru pro vylepšení. Jaké změny by tak mohl přinést očekávaný systém iOS 16, který nám Apple představí již příští týden?

Potenciální vylepšení pro režimy soustředění

Jak už jsme zmínili výše, prostoru pro zlepšení těchto režimů je tady více než dost. V první řadě by nebylo na škodu, kdyby jim přímo Apple dal trošku více pozornosti. Někteří jablíčkáři totiž o nich vůbec nevědí, případně se nepouštějí do jejich nastavení z obav, že se jedná o složitější proces. To je jednoznačně škoda a tak trošku i promrhaná příležitost, jelikož režimy soustředění mohou být skvěle nápomocné pro každodenní život. Právě tento problém by bylo na místě vyřešit jako první.

Přejděme už ale k tomu zásadnímu – jaká vylepšení by Apple vlastně mohl nabídnout. Jeden návrh pochází od hráčů videoher, a to nehledě na to, zdali hrají na svých iPhonech, iPadech či Macích. V takovém případě si lze samozřejmě vytvořit speciální režim pro hraní, během kterého mohou uživatele kontaktovat jen vybrané kontakty a aplikace. Co je však v tomto směru zásadní, je samotné spuštění tohoto módu. U činnosti jako je gaming není rozhodně na škodu, když se aktivuje automaticky, aniž bychom museli cokoliv dělat. Jak už jsme zmínili výše, tato možnost (automatizace) tady je a dokonce v tomto konkrétním případě je ještě rozšířenější.

Operační systém totiž sám nastaví spuštění režimu při připojení herního ovladače. Ačkoliv jde o krok správným směrem, tak i přesto je zde menší nedostatek. Ne vždy totiž gamepad používáme a bylo by lepší, kdyby k aktivaci režimu docházelo vždy při spuštění jakékoliv hry. Jenže něco takového nám Apple moc neusnadňuje. V takovém případě si totiž po jednom musíme naklikat aplikace, jejíchž spuštění otevře i zmiňovaný režim. Operační systém přitom sám dokáže poznat, do jaké kategorie se dané aplikace řadí. V tomto ohledu by tedy bylo podstatně jednodušší, kdybychom rovnou mohli zakliknout hry obecně a nemuseli ztrácet několik minut jejich „naklikáváním“.

stav soustředění ios 15
O aktivním režimu soustředění se mohou dozvědět i vaše kontakty

Některým jablíčkářům by také mohlo přijít vhod, kdyby se režimy soustředění dočkaly vlastního widgetu. Právě widget by mohl znatelně usnadnit jejich aktivaci, aniž bychom museli „ztrácet čas“ cestou do ovládacího centra. Pravdou sice je, že takto bychom ušetřili jen sekundy, avšak na druhou stranu bychom si tak používání zařízení mohli o něco málo zpříjemnit.

Čeho se dočkáme?

Samozřejmě prozatím není ani jasné, jestli se takových změn vlastně dočkáme. Některé zdroje každopádně naznačují, že očekávaný operační systém iOS 16 by skutečně měl přinést zajímavé změny a řadu vylepšení pro režimy soustředění. Ačkoliv bližší informace o těchto novinkách zatím nevíme, tak světlou stránkou je, že k představení nových systémů dojde již v pondělí 6. června 2022 při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022.

.