Zavřít reklamu

Jak se blíží WWDC23, tak samozřejmě přicházejí nové a nové informace o tom, jaké novinky tento mobilní operační systém určený pro telefony iPhone přinese. Poslední zprávou je, že bychom se měli dočkat vlastní aplikace Applu pro psaní deníku, tedy tzv. žurnálování. Má to ale smysl, když je zde třeba Day One Journal? 

4 083 dní, tedy nějakých 11 let používám aplikaci Day One. Jedná se o jedno z nejlepších řešení pro psaní si osobních záznamů, ať už jde o pocity, nálady, o uchovávání si vzpomínek na to, co jste jaký den dělali, kde jste byli, s kým jste se potkali atd. Vše můžete doprovodit fotografiemi, štítky, audiem, je zde možnost přidat data i o poloze a pohybu. To navíc v iPhonu, iPadu, Macu i Androidu.

Aplikace se dočkala několik cen i značné pozornosti, protože byla jednou z těch prvních, která podobný smysl psaní deníku přenesla na mobilní platformy. Navíc nabízí i markdown, s jehož pomocí můžete své záznamy příkladně stylizovat a následně klidně přímo z aplikace publikovat na blog. Napříč App Storem má skutečně velkou konkurenci, ale pořád z ní jasně vyčnívá. Jenže teď přijde iOS 17 a může být po srandě. Anebo ne?

Rozumný krok Applu 

V iOS 17 by podle posledních zpráv měla přibýt aplikace pro psaní si deníku jako další z těch společností už předinstalovaných. A dává to smysl. Samotné psaní deníků totiž pomáhá mnoha způsoby, jako že snižuje úzkost tím, že popisujete své problémy, zvýšíte si sebeuvědomnění, můžete lépe regulovat své emoce atd.

V osobním rozvoji to ale pomáhá více. Můžete se totiž vypovídat z toho, s čím bojujete, můžete si lépe uvědomit, čeho chcete dosáhnout, sepsat krátkodobé i dlouhodobé cíle a jak jich dosahujete apod. Jsou zde i četné potvrzující studie. Apple má o duševní zdraví svých zákazníků zájem a toto je ostatně už poměrně dlouho spekulováno i s ohledem na vlastní meditační aplikaci. Tu zatím ale suplují jen zvuky na pozadí, pak je zde Zdraví, Kondice nebo režimy soustředění.

 

Jedna aplikace vládne všem 

Apple by měl na deníkové aplikace pracovat již od roku 2020, což je tedy poměrně dlouhá doba na to, že jde jen o „deník“. V případě vlastního titulu Applu ale bude jasnou jeho výhodou provázání se systémem a aplikacemi společnosti právě s ohledem na tituly Zdraví a Kondice. Jejich výsledky se vám do deníku budou jistě propisovat a vy tak budete mít vše na jednom místě ještě s možností vlastních poznámek, fotografiemi, lokacemi atd. 

Aplikace tedy bude mít potenciál oslovit mnoho majitelů iPhonů a dalších produktů Applu, kteří ještě žádnou aplikaci nepoužívají. Pro ty, kteří si píší záznamy do stávajících aplikací pak bude záležet, jestli se bude Apple zabývat i možností importu a exportu. Právě Day One export umožňuje, takže by zde byla jistá možnost přechodu, pak to ale bude záležet a korektnosti importu. Rozhodně nechci zahodit těch 11 let jen proto, abych začal používat nativní řešení společnosti. 

.