Zavřít reklamu

Nejočekávanějším kusem softwaru, který měl dnes Apple během WWDC představit, byl bezesporu mobilní operační systém iOS 6. A také nám ho Scott Forstall v celé své kráse předvedl. Podívejme se, co nás v příštích měsících na našich iPhonech nebo iPadech čeká.

První slova z úst senior viceprezidenta pro iOS tradičně patřila číslům. Forstall prozradil, že se během března prodalo 365 milionů iOS zařízení, přičemž většina uživatelů používá nejnovější iOS 5. Ani Forstall si neodpustil porovnání s konkurencí, Androidem, jehož nejnovější verzi 4.0 má nainstalováno jen zhruba 7 procent uživatelů.

Potom se již přešlo k samotným iOS aplikacím, ovšem Forstall nadále mluvil řečí čísel. Prozradil, že Notifikační centrum již využívá 81 procent aplikací a Apple odeslal půl druhého bilionu push notifikací. Skrze iMessage zase bylo odesláno 150 miliard zpráv, přičemž službu využívá 140 milionů uživatelů.

Přímá integrace v iOS 5 pomohla Twitteru. Byl zaznamenám trojnásobný narůst iOS uživatelů. Z iOS 5 bylo odesláno 10 miliard tweetů a 47 % posílaných fotografií rovněž pochází z jablečného operačního systému. Game Center v současnosti čítá 130 milionů účtů, které každý týden produkují 5 miliard nových skóre. Forstall také na závěr představil tabulku spokojenosti uživatelů – 75 % dotazovaných odpovědělo, že je s iOS velmi spokojeno, zatímco u konkurence (Android) je to méně než 50 %.

apple-wwdc-2012-_0906

iOS 6

Jakmile skončila řeč čísel, Forstall s úsměvem na rtech vytáhl jako kouzelník z klobouku nové iOS 6. „iOS 6 je úžasný systém. Má více než 200 nových funkcí. Začněme se Siri,“ pronesl na úvod člověk stojící za nejúspěšnějším mobilním operačním systémem současnosti. Forstall demonstroval integraci nových služeb, se kterými si nyní hlasový asistent poradí, ale nejdůležitější zprávou bylo jistě to, že se Siri po osmi měsících naučila spouštět aplikace.

apple-wwdc-2012-_0909

Eyes Free a Siri

Apple spolupracoval s některými automobilkami, aby do svých vozů přidali tlačítko, které na iPhonu vyvolá Siri. To znamená, že během řízení nebudete muset sundávat ruce z volantu – pouze stiskněte na volantu tlačítko, na iPhonu se objeví Siri a vy ji nadiktujete, co potřebujete. Pochopitelně že v našich končinách nebude mít tato služba takové využití, především kvůli tomu, že Siri nepodporuje český jazyk. Nicméně zůstává otázkou, kde všude se budou „Siri-pozitivní“ vozy prodávat. Apple tvrdí, že první takové automobily by se měly objevit do 12 měsíců.

Když jsem již ale zmínil absenci češtiny, jásat mohou alespoň v jiných zemích, protože Siri bude nově podporovat hned několik nových jazyků včetně italštiny či korejštiny. Siri již navíc přestává být exkluzivitou iPhonu 4S, nově se hlasového asistenta dočkáme také na novém iPadu.

Facebook

Podobně jako byl v iOS 5 integrován Twitter, je v iOS 6 integrována další populární sociální síť Facebook. „Pracovali jsme na tom, abychom uživatelům zajistili nejlepší zkušenost s Facebookem na mobilním zařízení,“ uvedl Forstall. Vše funguje na podobné bázi jako již zmiňovaný Twitter – tedy přihlásíte se v nastavení, a pak můžete sdílet obrázky ze Safari, lokaci z Map, data z iTunes Store apod.

Facebook je rovněž integrovaný do Notifikačního centra, odkud můžete jedním kliknutím okamžitě vyvolat psaní nového příspěvku. Přítomno je také tlačítko pro Twitter. Apple pochopitelně uvolňuje API, takže vývojáři mohou Facebook přidávat do svých aplikací.

V Cupertinu tím ale neskončili. Facebook se totiž rozhodli integrovat také do App Store. Zde můžete u jednotlivých aplikací klikat na tlačítko „Líbí se mi“, sledovat, co se líbí vašim přátelům, a to stejné provádět u filmů, seriálů a hudby. Nechybí ani integrace Facebooku v kontaktech, události a narozeniny dostupné na této sociální síti se automaticky objeví v kalendáři v iOS.

Telefon

Několika zajímavých novinek se dočkala i aplikace pro telefonování. Při příchozím hovoru bude možné pomocí stejného tlačítka jako u spouštění fotoaparátu ze zamknuté obrazovky vyvolat rozšířenou nabídku, když zrovna nemůžete na příchozí hovor odpovědět. iOS 6 vám nabídne buď hovor odmítnout a napsat dané osobě zprávu, nebo později připomene, že máte na toto číslo zavolat. V případě zprávy nabídne několik přednastavených textů.

Nerušit (Do Not Disturb)

Do Not Disturb je velice užitečná funkce, která ztiší celý telefon, když si nepřejete být rušeni nebo například buzeni v noci. Znamená to, že vám nadále budou přicházet všechny zprávy a e-maily, ovšem při jejich příjetí se displej telefonu nerozsvítí a neozve se žádný zvuk. Funkce Do Not Disturb má navíc poměrně pokročilé nastavení, kde si přesně nastavíte, jak chcete, aby se vaše zařízení chovalo.

Můžete si zvolit automatickou aktivaci Do Not Disturb a také nastavit kontakty, od kterých chcete přijímat hovory i při aktivované funkci. Můžete vybírat i celé skupiny kontaktů. Šikovná je možnost opakovaných telefonátů, což znamená, že pokud vám někdo během tří minut zavolá podruhé, již vás telefon upozorní.

FaceTime

Doposud bylo možné provozovat videohovory pouze přes Wi-Fi síť. V iOS 6 již bude možné používat FaceTime také přes klasickou mobilní síť. Zůstává však otázkou, jak moc velkým žroutem dat takové „volání“ bude.

Apple také sjednotil telefonní číslo s Apple ID, což v praxi bude znamenat, že pokud vám někdo zavolá na FaceTime pomocí mobilního čísla, můžete hovor převzít i na iPadu nebo Macu. Stejně budou fungovat i iMessage.

Safari

Na mobilních zařízeních je Safari nejoblíbenějším a nejpoužívanějším prohlížečem. Zhruba dvě třetiny přístupů z mobilů pochází právě ze Safari v iOS. Přesto Apple nezahálí a přináší do svého prohlížeče několik nových funkcí. Jako první jsou na řadě iCloud Tabs, které zajistí, že si budete moci snadno otevřít právě prohlížený web na iPadu i na Macu – a obráceně. Do mobilního Safari rovněž přichází podpora offline reading listu a možnost nahrávat fotografie na určité služby přímo ze Safari.

Služba Smart app banners zase zajistí, že se uživatelé budou moci ze Safari jednoduše přesunout do aplikace daného serveru. V landscape režimu, tedy v momentě, kdy máte zařízení na šířku, bude možné aktivovat full-screen režim.

Photo Stream

Photo Stream nově nabídne sdílení fotografií s přáteli. Vyberete si fotografie, vyberete přátele, s nimiž je chcete sdílet, a vybraní lidé pak dostanou upozornění a tyto fotky se zobrazí v jejich albu. Bude také možné přidávat komentáře.

Mail

Několik vylepšení zaznamenal i mailový klient. Nově bude možné přidat tzv. VIP kontakty – ty budou mít u svého jména hvězdičku a budou mít vlastní mailbox, což znamená, že budete mít o všech důležitých e-mailech snadný přehled. Přidán byl také mailbox pro zprávy označené vlaječkou.

Ještě vítanější novinkou je ale zřejmě snadnější vkládání fotek a videí, které dosud nebylo vyřešené příliš dobře. Nyní je možné přidávat média přímo při psaní nového e-mailu. A potlesk Forstall sklidil za to, když prozradil, že také e-mailový klient od Applu již umožňuje „pull to refresh“, tedy stažení obrazovky pro obnovení.

Passbook

V iOS 6 se dočkáme zcela nové aplikace Passbook, která podle Forstallových slouží k ukládání palubních karet, nákupních karet nebo lístků do kina. Už tak nebude nutné nosit všechny lístky a vstupenky fyzicky s sebou, ale nahrajete je do aplikace, odkud je bude možné používat. Passbook má integrováno mnoho zajímavých funkcí: například geolokaci, kdy vás upozorní, když se blížíte k některému z obchodů, kde máte zákaznickou kartu apod. Jednotlivé karty se navíc aktualizují, takže u palubního lístku se vám například včas objeví brána, ke které se máte dostavit. Je nicméně otázkou, jak tato služba bude fungovat v běžném provozu. Minimálně v začátcích to pravděpodobně nebude úplné růžové.

Nové mapy

Týdny spekulací o nových mapách v iOS 6 jsou u konce a my známe řešení. Apple opouští Google Maps a přichází s vlastním řešením. Je v něm integrována služba Yelp, což je sociální síť obsahující rozsáhlou databázi s recenzemi obchodů, restaurací a dalších služeb. Apple zároveň do svých map zabudoval hlášení o incidentech na trati a turn-by-turn navigaci. Spuštěná navigace funguje i při zamčené obrazovce.

V nových mapách nechybí ani Siri, které lze například položit otázku, kde je nejbližší benzinová pumpa a tak podobně.

Mnohem zajímavější je ovšem funkce Flyover, kterou nové mapy disponují. Nejde o nic jiného než o 3D mapy, které vypadají po vizuální stránce velice působivě. Detailní 3D modely sklidily v sále úspěch. Scott Forstall ukázal například Opera House v Sydney. Nad detaily, které jsou v mapách vyvedeny, zůstávaly oči stát. Realtimové renderování na iPadu navíc fungovalo velice rychle.

Mnoho dalšího

Představením nových map sice Forstall pomalu uzavíral svůj výstup, ovšem zároveň dodal, že nás toho v iOS 6 čeká ještě mnohem víc. Namátkou novinky v Game Center, nové nastavení soukromí a výraznou změnou jsou také přepracované obchody App Store a iTunes Store. V iOS 6 rovněž narazíme na funkci „lost mode“ (ztracený režim), kdy můžete na svůj ztracený telefon odeslat zprávu s číslem, na které vám může osoba, jež zařízení nalezla, zavolat.

Pro vývojáře Apple pochopitelně uvolňuje nové API a ještě dnes bude ke stažení první betaverze nového mobilního operačního systému. Co se týče podpory, poběží iOS 6 na iPhone 3GS a novějším, iPadu druhé a třetí generace a iPodu touch čtvrté generace. Je nicméně pravděpodobné, že například iPhone 3GS nebude podporovat všechny novinky.

Pro veřejnost pak bude iOS 6 dostupný na podzim.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  chtěl bych se zeptat kdyz si koupím na ebay zaregistrování ipadu jak poznám ze mi ho registrovali ???

  Poznáš to až v okamžiku ověření po instalaci. Ale pozor, Apple se snaží neoprávněný developerský aktivace blokovat! Pár lidem se už stalo, že jim telefon nebo tablet prostě přestal fungovat. Samozřejmě jen pokud tam měli betu.

  Jak je to u map s tou navigací – je nebo není to off-line?
  Přišlo by mně jako sebevražda od Tom-Tom kdyby jim prodávali mapy a zároveň dovolili off-line navigaci.
  Tak proto mě to zajímá.

  Přátelé tak jsem prošel iOS6 beta a je to totální propad (aspoň podlemě). Bohužel, GOOGLE je momentálně dál. Je to sice BETA, uvidíme ostrou. Lišta rychlého nastavení jako u SAMSUNG GALAXY SIII tady není, mapy, to je tak obrovskej průser, že i NOKIA je o sto honů dál. Celkově to nepřineslo nic nového, tedy co se přizpůsobení týká. Mrzí mě to ale zmňovaný telefon z (nechci ho znovu jmenovat) je mnohem dál, MNOHEM a to jsem zapálený jablíčkář. Na šestku vůbec nespěchejte …

celý text

Čtěte více.