Zavřít reklamu

Google v úterý na své vývojářské konferenci I/O 2019 představil nový Android Q. Desátá generace systému dostala řadu nových funkcí, kterými se ještě více přibližuje konkurenčnímu iOS. Mnohé se soustředí na zajištění vyššího zabezpečení, nechybí ale ani nativní Dark Mode, jenž by měl být i jednou z hlavních novinek iOS 13.

Doby, kdy byl Apple se svým iOS mílovými kroky před Googlem, jsou už dávno pryč a z Androidu se za poslední roky stal konkurenčně schopný systém. Samozřejmě i nadále platí, že každá z platforem má svá pozitiva i negativa a stále bychom našli nezanedbatelný počet uživatelů, kteří by si s jedním nebo druhým systémem nedokázali představit produktivně fungovat.

Jenže právě rozdíl mezi oběma systémy je stále menší a nový Android Q je toho jasným důkazem. V některých oblastech – zejména pokud se týkají zabezpečení a soukromí – je inspirace jedině vítaná, v těch zbylých ale možná až zbytečná. Pojďme si proto shrnout nové funkce Androidu Q, při jejichž implementaci se Google inspiroval u Applu.

Ovládací gesta

Apple měl Home Button, Google zase tradiční trojici tlačítek Zpět, Domů a Poslední. Apple dal nakonec domovskému tlačítko sbohem a s příchodem iPhonu X přešel na gesta, která jsou v mnoha ohledech užitečná. Naprosto stejná gesta nyní nabízí nyní také Android Q – posunutím od spodní hrany směrem nahoru se vracíte na domovskou obrazovku, posunem nahoru a podržením zobrazíte spuštěné aplikace a posunem do strany přejdete do vedlejší aplikace. U spodní hrany telefonu nechybí ani indikátor podobný tomu, který známe z nových iPhonů.

Gesta v podobném stylu už nabízel i předchozí Android P, letos jsou však 1:1 okopírovaná od Applu. Možná až přehnanou inspiraci si neodpustil okomentovat ani uznávaný bloger John Gruber z Daring Fireball:

Měli to nazvat Android R jako „rip-off“ („okopírovaný“, pozn. red.). Tohle je rozhraní iPhonu X. Nestoudnost takového kopírování je ohromující. Nemá Google žádnou pýchu? Žádný pocit hanby?

Pravdou je, že Google mohl gesta pojmout více po svém a ne vzít nápad Applu a aplikovat jej ve svém systému. Naproti tomu pro běžného uživatele to znamená jedině pozitivum a pokud přejde z Androidu na iOS, nebude se muset učit, jak jej ovládat.

Omezení sledování polohy

Co se zabezpečení a soukromí týká, byl iOS vždy o kus napřed. Google tak nyní dohání, co konkurence nabízí už pátým rokem a do Androidu Q přidává možnost specifikovat omezení polohy pro jednotlivé aplikace. Uživatelé si tak budou moct zvolit, zdali budou mít aplikace přístup k poloze Vždy, Jen při používání nebo Nikdy. K výběru jedné ze tří uvedených voleb budou navíc vyzváni prostřednictvím pop-up okna při spuštění aplikace. Naprosto stejný systém a shodné nastavení funguje také na iOS. V tomto ohledu je však inspirace vítaná.

Focus Mode

Nový Focus Mode není v podstatě nic jiného, než androidí verze funkce Času u obrazovky, kterou Apple představil loni s iOS 11. I když není tak sofistikovaný, Focus Mode umožňuje omezit jednotlivé přístup do vybraných aplikací, a to i ze strany rodičů svým dětem. Podobnou funkcionalitu bylo možné nastavit už na předchozích verzích Androidu, nyní se ale uživatelé dočkali přímo nativní aplikace. Tu chce Google přinést i na starší Android P v jedné z nadcházejících aktualizací.

Smart Reply

Strojové učení je alfou a omegou dnešních systémů, jelikož díky němu mohou chytrý asistenti předpovídat chování uživatele na základě předchozích úkonů. V případě iOS je ideální ukázkou strojového učení funkce Návrhy Siri. Totožně bude na Androidu Q fungovat Smart Reply, tedy funkce, která jako odpověď na zprávu navrhne rovnou celou adresu nebo například spuštění aplikace.

Dark Mode

Pravdou je, že iOS zatím tmavý režim nenabízí, nepočítáme-li funkci chytré inverze, která jakousi omezenou obdobou Dark Modu. Nicméně je už všeobecně známo, že tmavé uživatelské rozhraní nabídne iOS 13, jenž se představí začátkem června. V tomto ohledu se tak bude spíše Apple inspirovat u Googlu, ačkoli Dark Mode už nyní nabízí v tvOS a macOS. Zajímavý je spíše fakt, že obě společnosti přichází s tmavým režimem ve stejném roce a hlavně po takové době vývoje.

Google přitom vyzdvihuje tu výhodu, že po aktivaci Dark Modu budou telefony s QLED displejem šetřit baterii. Stejné prohlášení lze očekávat i v případě Applu. Přitom obě společnosti nabízí zařízení s QLED displeji už nějaký ten rok, tak proč volbu nastavit tmavý režim nemáme na našich telefonech už dávno?

pixel-3-xl-vs-iphone-xs-max
.